Skocz do zawartości

Przeprowadzka


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

To pierwszy mój post na forum. Mam nadzieję, że wybrałem dobrą rubrykę. W razie czego proszę mnie nie rugać...mocno;)

Dostałem propozycję przygarnięcia akwarium.

Jest to seryjny Atman 620. Obecnie pływa w nim kilka dużych i małych mieczyków, jeden neonek i któryś ze zbrojników (ok 11cm).

Jest bardzo zaniedbane. Żyło samo sobie. W weekend miałem przyjemność podmieniać część wody i czyścić filtry. Było to nie lada przeżycie. Filtry były zapchane tak, że woda ledwo przez nie płynęła, muł był nawet komorze wirnika pompki. Statek, będący ozdobą na dnie, ledwo udało mi się oczyścić z krasnorostów. Tych ostatnich jest dużo. Wszędzie - na roślinach, miejscami na szybach.

Parametry wody nie są mi znane, wiem tylko, że mieczyki się mnożą - pływają małe, i nikt nie bawił się w kotnik. I tak od lat, pula genetyczna była ograniczona więc pływają różne mieczykowe cuda.

 

Zamierzam przewieźć je do siebie. Rybki planuję zapakować w słoiki bo tak chyba będzie mi najłatwiej. Ale ze względu na stan całej infrastruktury będę potrzebował trochę czasu...

Chcę zastąpić zintegrowany filtr z pokrywy akwarium filtrem zewnętrznym z prawdziwego zdarzenia. Ten jest fajny, bo zabudowany, ale jego obsługa jest mało atrakcyjna...

Rośliny z powodu obecności bardzo bujnych krasnorostów będę zmuszony wyrzucić i wybrać nowe.

 

Sami widzicie, że z transportowego restartu robi mi się zakładanie akwarium od zera jednocześnie mam dorosłe ryby w słoikach...

Jak waszym zdaniem rozegrać przeprowadzkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są wymiary akwarium ?

Na pewno nie do słoików bo przez miesiąc będzie problem z utrzymaniem ich przy życiu.

Najłatwiejszym sposobem byłoby kupienie akwarium mniejszego ,założenie go i wprowadzenie ryb tam.

Łatwo powiedzieć trudniej zrobić.Samo czekanie na dojrzenie wody zajęłoby 2 tyg.

Albo wodę z tego akwarium przelać do potencjalnego akwarium ( może 54l ),włączyć filtr i czekać 5 dni aż filtr załapie tych bakterii.

Wtedy przeprowadzić rybki.Akwarium zabezpieczyć w podłoże oraz rośliny.

Wyrzuć statek gdyż jest on z ceramiki i może zatwardzać wodę.

Ja tak to widzę no ale 54l to nie mało i trudno stworzyć tak szybko akwarium.

 

To jest to akwa o 92l ?

Jak zobaczyłem że to ma 92l to stwierdziłem że:

- mieczyki są za małe na to akwarium

- zbrojnik ( jak mniemam też za małe akwarium )

- neonki - ok.

 

Radziłbym oddać rybki iż nie zapewniłeś im warunków ( za małe akwarium )

Tylko neonki zostawić.Czyli zlicz ile ich jest i myślę że jakby ich było z 6 to akwarium 24l wystarczą na miesiąc jeśli jest ich więcej to i większe akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca ja nie zapewniłem, napisałem, że przygarniam akwarium :)

Tak akwarium ma 92l.

Zrobię jak podpowiadasz.

Do akwa 92 litry są dwa kanistry 30l, które służą do wybierania i nalewania wody. Skontaktowałem się też ze znajomym, mogę pożyczyć zbiornik 50l. Zrobię tak, że zabiorę z większego zbiornika część wody (jeden 30l kanister) i trochę żwiru. Na nich założę 50-litrowe akwarium tymczasowe. Muszę tylko kupić jakiś najprostszy filtr. Po jakimś czasie (min tydzień bo czas mam tylko w weekendy) przerzucę ryby.

Będę miał dzięki temu więcej czasu na działanie. W tym czasie postaram się sprezentować komuś mieczyki.

Docelowo chciałem w tym akwarium mieć neonki. Zwyczajnie je lubię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statek pójdzie w odstawkę.

Oświetlenie też pewnie się trochę zmieni - w tym akwarium jest jakaś nietypowa długość świetlówek, więc byłbym skazany na fabryczne (cena :evil: ). Więc będę konfrontował wymagania roślinek z możliwościami upchnięcia odpowiedniego źródła (miejscem pod pokrywą) i postaram się spasować jedno z drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...