Skocz do zawartości

Problem z wodą w akwarium 200l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Posiadam akwarium 200l. Filtr Aqua El (wewnętrzny) (wg. zaleceń producenta starcza ma akwarium 180-220l). Oświetlenie ()2*30w PHilips DAJĄCA ŚWIATŁO DZIENNE- NIE AKWARYSTYCZNA)-oświetlenie pali się ok 10godz dziennie

Posiadane rybki:

Bocja-4szt (2-ok4cm,2-ok8cm), gurami niebieskie (2szt ok 10cm), gupiki (ok 10szt ok 3cm) i platki (ok 30szt 0,5cm-2,5cm). Problem polega na tym że rybek zawsze miałem mnogo w akwarium. Hodowane zawsze na warszawskiej kranówie, filtr średnio myty co 1-2tyg pod kranówą, nigdy nie stosowałem chemii, nawozów. Ostatnio wymarła mi obsada roślin- było za dużo rzęsy- cały czas z nią walczę... zaimplantowałem rogatka sztywnego-rozrasta się bez problemu.

Problem w tym, iż ostatnio moja woda zrobiła się mętna- widoczność tylniej szyby ledwo ledwo, jest taka jakbym trochę kredy rozpuścił.

 

Ostatnio dodatkowo ryby zaczęły mi padać (2-3szt platek na tydz)-wszystkie wyglądały tak jakby balon połknęły... Miałem glonojada- niestety też mi padł.

 

 

Iteraz pyatnie do bardziej doświadczonych odemnie. co może być przysczyną takiego stanu?

 

nie jestem laikiem- ryby choduję już 12 lat...

 

czekam na jakieś rozwiązania..jeszcze raz dodadm, że problem mam od ok 3tyg, a akwarium 200l mam już 5lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o cyklu azotowym. Tak jak SkanDal napisal filtr za słaby do tego akwa, a nastepna sprawa wkładów z filtra nie płucze się w kranówie (wypłukujesz/wybijasz w ten sposób bakterie nitryfikacyjne i akwa musi dojrzec od nowa) tylko w wodzie z akwarium. Zapewne to jest powód padania Twojej obsady. NO2 wzrosło i zapewne na dzien dzisiejszy NO3 też masz wysokie. Co do roślin jak byś dołożyl jeszcze jedna świetlówke by było ok. Tylko że z roślinami to juz bardziej skomplikowana sprawa, bo musisz zwrócić uwage na wszystko począwszy od filtracji kończac na nawożeniu. Żeby obniżyć NO2 , NO3 rób częstsze podmiany.

 

Jak masz bocje wspaniałe to masz troche za male akwarium dla nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem laikiem- ryby choduję już 12 lat...

Mogłeś się powstrzymać i tego nie pisać - jak najbardziej jesteś laikiem i nim pozostaniesz do puki nie pojmiesz podstaw akwarystyki :twisted: - przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać.

Po pierwsze totalne przerybienie, domyślam się ,że też przekarmienie - ogólny syf.

Filtr wew. przy takiej obsadzie to totalne nieporozumienie i nie pisz, że od zawsze tak "hodowałeś" ryby - nieraz spotkałem się z ludźmi twierdzącymi, że "hodowali" welony w kuli i One czuły się tam świetnie :/ - pozostawię bez komentarza.

Zaopatrz się w filtr zewnętrzny o największej powierzchni filtracyjnej na jaką Cię stać, pozbądź się 1/2 lub nawet 3/4 ryb jakie masz, podmieniaj co tydzień około 30% wody, ryby karm tak żeby w ciągu 1-2 min. wszystko znikało, wkłady filtracyjne w filtrze zewnętrznym "dotknij"(opłucz w wodzie spuszczonej z akwarium) pierwszy raz po 8-10 miesiącach, grzeb w akwarium jak będzie taka potrzeba - przycinanie roślin, przecieranie szyb.

Napisałbym Ci więcej ale podałeś za mało informacji o zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie

jakich informacji o zbiorniku potrzebujesz....

to że jest przerybienie to wiem. ja sięsystematycznie pozbywam (sprzedaję ok 20ryb/mc).

ryby zjadają pokarm w ciągu ok 3min- nie sypię im góry pokarmu.

dlaczego uważasz że filtr wewn to pomyłka?

 

 

pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakich informacji o zbiorniku potrzebujesz....

- proszę, specjalnie na twoje życzenie, może przyda się też innym :) - KLIK

dlaczego uważasz że filtr wewn to pomyłka?

- najważniejszą filtracją w akwarium(zwłaszcza tak przerybionym), jest filtracja biologiczna - im większa tym lepiej - poczytaj ze zrozumieniem o cyklu azotowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...