Skocz do zawartości

Co to za "osad" na roślinach i szybach?


lukasz.mrozik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na wstępie pragnę się przywitać, gdyż jest to mój pierwszy post na tym forum.

Do napisania tego tematu skłonił mnie problem dziwnego osadu na szybach i roślinach. Ma on kolor jasnoszary, po mechanicznym usunięciu powraca po około dwóch dniach.

Przejrzałem podobne tematy na forum, lecz nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Zastanawiam się, czy może to być pleśń lub pierwotniaki (woda jednak jest klarowna), albo zwykły brud (jestem pewien, że rybek nie przekarmiam).

Mam zbiornik 60l, a w nim: 8x neon innesa oraz około 15 krewetek RC. Założony dwa miesiące temu.

Parametry wody: PH=7,0, GH=8, KH=3, NO2=0, NO3=0, temp=24st, podmiany 20% raz w tygodniu (RO:kranówka 1:1). Dodaję węgiel w płynie. Światło 0,5W/l. Podłoże to Ebi Gold Shrimp Soil.

Czy macie pomysły co to może być i jak się tego pozbyć?

Szczegóły na zdjęciach:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób testy na PO4 . Poziom azotanów NO3=0 wiec na pewno trzeba zaczynać nawożenie bo za chwilę będziesz miał plagę glonów.Żeby ustalić jakie ono ma być niezbędne jest określenie poziomu fosforanów (PO4) Te dwa pierwiastki N i P są ściśle od siebie zależne i muszą być zachowane odpowiednie proporcje w wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam to samo. Lukasz.mrozik na szybach też masz coś takiego co wygląda jak osad?

Na początku podejrzewałem że to osad z tabletek które przyklejam do szyby ale jest to na wszystkich szybach a tabletkę przyklejam tylko do przedniej.

U mnie NO3=25 co jeszcze się w normie na styk ale mieści. PO4 nie wiem bo testy dopiero zamówiłem będę miała po niedzieli a co do stosunku N do P to ktoś w jednym z tematów odpisał mi że ważny jest stosunek N:P:K ale ile czego powinno być tego jeszcze nie znalazłem. Gdyby ktoś był tak miły i napisał jak to powinno wyglądać to było by miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie gmatwać - prawidłowy (choć nie jedyne słuszny) stosunek azotanów NO3 : fosforanów PO4 powinien oscylować w granicach 10:1 natomiast potas K+ powinien występować w ilości 2 x większej niż azotany . Użyję teraz skrótu myślowego - tak więc stosunek N:P:K powinien mieć się jak 10:1:20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po podmianie wody dodalem nawozu Tropical Aquaplant, zgodnie z zaleceniem producenta. Obecnie mam parametry: NO3=5, PO4=0,5. Czy utrzymywac je na tym poziomie? Jaka jest maksmalna bezpieczna dla krewetek ilosc fosforanow?

Czytalem gdzies, ze na nitki pomaga zwielokrotnienie dawki CO2 w plynie. Jak bardzo nalezy zwiekszyc zalecana dawke?

Przepraszam za brak polskich znakow, pisze ten post z telefonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne parametry NO3 i PO4 są w sumie ok - niskie poziomy ale poprawne proporcje . Co do bezpiecznego poziomu dla krewetek - nie wiem z całą pewnością - ale u mnie RC i mieszańce spokojnie radziły sobie przy NO3 -20 i więcej i PO4 - 2 i więcej.

Na nitki krótkie takie które rozpadają się w palcach i które w większości wypadków powstają w wyniku niedoborów fosforanów/azotanów pomaga przedawkowanie Carbo - tu dawkę mozna zwiększyć 2-3 krotnie (nie wiem jak na to będą reagowały krewetki ) rybom na pewno nic przy takich dawkach nie jest. Można także zaciemnić na trzy doby podając carbo i wywar z zielonej herbaty , po zaciemnieniu podmiana 50% wody. Jeśli nitka jest długa i mocna to usuwanie mechaniczne i długa walka z nimi - utrzymywanie prawidłowych parametrów wody to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wypowiedzi. Zwiększę tymczasowo dawkę Carbo, a pozostałe parametry wody będę utrzymywał.

 

Znalazłem jeszcze taki temat:

nowe-akwarium-problem-z-roslinami-t45705.html?hilit=parasolki

Oprócz nitek mam również takie "parasolki" na szybach i roślinach. Na zdjęciach w pierwszym poście nie widać ich dobrze, gdyż są bardzo małe - ok. 1-2 mm. Czy mogą to być kolonie pierwotniaków? Są one praktycznie wszędzie - na szybach, roślinach itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...