Skocz do zawartości

Potrzebuje rady:)


Karo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

To zależy ile ich chcesz mieć. !00 litrów to nie jest duże akwarium. Kolcobrzuchy wymagają dużego akwarium, dobrze obsadzonego z wieloma kryjówkami. Kolcobrzuchy wyznaczają sobie tereny w akwarium i są zazdrosne, gdy ktoś wkracza na ich podwórko. Ponadto mogą być nieżyczliwe wobec innych mieszkańców akwarium. Tu można poczytać dużo więcej o tej ciekawej rybce:

http://www.superakwarium.pl/kolcobrzuch ... id556.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elo.

Moim skromnym zdaniem jak już ktoś decyduję sie na ryby tupu kolcobrzuch to powinien zapewnić im maksimum wygody.

A tylko dostatecznie duże akwarium może taką wygodę zapewnić. Proponuję akwarium 200 litrowe.

Życzę miłej przygody z kolcobrzuchami. To naprawdę wspaniałe ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za cenne wskazówki.

Jednak kupię akwarium 250 litrowe i powinno wystarczyć.

Zastanawiam sie jeszcze nad doborem odpowiedniego systemu filtracyjnego i napowietrzającego.

Roślin też jeszcze nie dobrałem.

Gdy ktoś miał jakieś sugestie to proszę pisać.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Jeśli chodzi o kolcobrzuchy słonawowodne to niewiele osób w Polsce zajmuje się nimi w sposób profesjonalny.Są to wymagające ryby , które żyją w specyficznym środowisku.Zwykle jest tak, że jakiś właściciel sklepu sprowadza te ryby jako ciekawostke nie mając o nich pojęcia, następnie są sprzedawane osobą które również się na nich specjalnie nie znają.Niewielu osobom w Polsce udało odchować się Tetraodon nigroviridis lub Fluviatilis tak aby miały wielkość min.10cm. Jeśli nie padną po kilku tygodniach to zwykle nie dożywają roku.

Zastanawia mnie fakt, że wiele osób kupuje je do akwarium wielogatunkowego i w dodatku słodkowodnego.Jeśli ktoś decyduje się na trzymanie jakiegoś gatunku to obowiązuje go znajomość jego środowiska, utrzymania itd....

Szkoda ,że tak nie jest w rzeczywistości.

 

Akwarystyką zajmuję się od ok.14lat.Żeby zająć się T.nigroviridis musiałam poświęcić kilka miesięcy na poszukiwanie informacji na temat tych wspaniałych ryb.W internecie są tak sprzeczne informacje na ich temat, że naprawde trudno się połapać.....Niestety często jest to metoda prób i błędów.Przewertowałam również większość sklepów i hurtowni zoologicznych w Warszawie i Krakowie w poszukiwaniu jakiś pewnych info na ich temat.I tu śmieszna rzecz-informacje były równie sprzeczne jak te z internetu...Jedno było pewne- uparłam się-albo kolcobrzuszki albo nic... ;)

 

W chwili obecnej posiadam od kilku miesięcy 8 całkiem już sporych Tetraodonów w 300l.zbiorniku z mocną filtracją, napowietrzaniem i zasoleniem. Narazie rybki czują się świetnie choć na początku miałam z nimi spore problemy.Teraz już wszystko w porządku i mam nadzieję, że uda mi się je odchować do dorosłych rozmiarów.W tym momencie największe mają ok.8cm. Planuje jeszcze 1 akwarium z Tetraodonami tylko czekam na właściwą dostawę- bo ryby trafiające do naszych sklepów są zwykle w opłakanym stanie, zwykle trzymane w słodkiej wodzie i często z chorobami.

 

W akwarium nie posiadam żadnych roślin tylko liczne budowle z kamieni i groty w których ryby czują się naprawde świetnie.Mają piękne kolory i są dobrze odżywione.Można bez problemów odróżniać je między sobą.Przy czyszczeniu akwarium należy uważać- mają płyty zębowe i jak się pomylą mogą nas nieźle dziabnąć(sama się o tym przekonałam-jeden ugryzł mnie w palca do krwi :) .

 

Po hodowli dyskowców,żyworódek, wielu gatunków pielęgnic uważam że są to najciekawsze ryby jakie miałam kiedykolwiek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolcobrzuch zielony

Opis

Kolcobrzuch zielony ? Tetraodon fluviatilis. Większość gatunków z rodziny kolcobrzuchowatych żyje w morzach. W ciele tych ryb, a zwłaszcza w ich gruczołach płciowych i wnętrznościach występują trujące tetradotoksyny. Jajniki ryb niektórych gatunków spotykanych u wybrzeży Japonii zawierają silna trucizną zwaną ?fugu?. Trucizna ta powoduje porażenie układu krwionośnego, nerwowego i oddechowego. Kolcobrzuch zielony woli wody słodkie i słonawe. Ma bardzo zmienne ubarwienie, a dyformizm płciowy nie występuje. Do kruszenia muszli mięczaków służą mu mocne szczęki wyposażone w ostre płytki zębowe. Płetwy grzbietowe i płetwy piersiowe są świetnie przystosowane do szybkiego zmieniania kierunku pływania, a może on nawet pływać do tyłu! Płetw brzusznych nie posiada. W razie niebezpieczeństwa ryba ta może napełnić brzuch wodą lub powietrzem, przybiera wtedy kulisty kształt, jednocześnie prostując kolce skórne. Nabrane powietrze lub wodę może równie szybko wypuścić.

 

Rodzina

Kolcobrzuchowate.

 

Pochodzenie

Występuje on w wodach Indii, Cejlonu, Birmy, Tajlandii, Półwyspu Malajskiego, Wysp Sundajskich i Filipin.

 

Długość

Dorosłe osobnik osiągają długość 17 cm.

 

Odżywianie

Jego pokarmem są głównie ślimaki i małże, zjada on także dżdżownice, larwy komarów, gąsienice, wołowinę, serca i wątrobę wołową.

 

Temperatura

Kolcobrzuch zielony wymaga wody o temperaturze 23-28 C.

 

Warunki hodowlane

Dojrzałe kolcobrzuchy nie są tolerancyjne i stają się napastliwe. Potrzebują obszernego, samodzielnego akwarium i z pewnością nie nadają się do akwariów zbiorowych. Akwarium powinno być obsadzone roślinami twardymi i niesmacznym, np. anubias lub sztucznym. Woda powinna mieć odczyn pH neutralny i być twarda oraz zawierać dodatek soli (1 łyżeczka na 4,5 l)

 

Rozmnażanie

Tarło przebiega identycznie jak u pielęgnicowatych. Samica składa 200-300 jaj na kamieniu. Samiec opiekuje się ikrą. Młode wylegają się po 6-8 dniach, po czym samiec przenosi je do dołka w piasku. Młode są bardzo wybredne i raczej najchętniej jedzą larwy solowca.

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Administrator

Mam takie pytanie ... co mogę dawać bojownikowi syjamskiemu do jedzenia oprócz suszonych pokarmów i różnorodnych robaków mam na myśli coś co jest w domu np. płatki kukurydziane czy cukinia nie wiem czy mozna dac coś takiego poroszę o pomoc !

Pokarmy można robić z różnych rzeczy. Przepisów jest bardzo dużo. Powiedz mi z czego chcesz przygotować pożywienie (mięso - jakie? wołowina, indyk, cielęcina..., owoce?, owoce morza?, warzywa?, a może jajka, kasza, ryż? itd.), a ja Ci coś postaram się doradzić.

Oczywiście trzeba pamiętać, że Twój bojownik nie będzie chciał jeść wszystkiego.

 

Proszę o pomoc : mam akwarium 80l i hoduje w nich skalary (6 sztuk) ale od pewnego czasu jedna para skalarów się dobrała w pare i teraz terroryzują 2 inne skalary prosze o pomoc nie wiem co mam robic

Przydałoby się rozdzielić tę parkę. Może parka ta chce się rozmnażać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej miałem kolcobrzuchy przez jakiś czas zapomnij o innych rybach w akwa te helikopterki wszystko złapią a nie pływają tylko fruwaja a jak złapią to juz po . Ja osobiście karmiłem je pijawkami i ślimalami bardzo fajnie rosły dodawałęm soli morskiej rośliny miałem . akwa na 100 l wystarczy na 6 szt zanim wyrosną . powodzenia ciekawe rybki ale jedno gatunkowe akwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak długo udało Ci się hodować kolcobrzuchy? Do jakich rozmiarów dorosły i co się z nimi stało?Słyszałam, że mogą żyć kilkanaście lat...Ciekawa jestem czy ktokolwiek ma w Polsce egzemplarze kolcobrzucha zielonego w ostatecznych rozmiarach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej miałem je od 3 cm do 6cm trzymałem w celu komercyjnym sprzedawałem rybki po dobrej kasie tak że nie iwem co było dalej ale nie chorowały fajnie rosły na ślimakach i pijawkach .

Co do kolców na brzuchu to miały bardzo małe takie szorstkie były jak pumeks pompowały się wodą jak wpuszczałęm pielęgnice zebre lub wysiągałem je zwody fajnie łykały powietrze nie wiem czy ktoś trzyma ja miałem je z 10 lat temu może jeszcze gdzieć żyją paaa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...