Skocz do zawartości

[200L] Oświetlenie


Zbynek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w planie założenie akwarium 200L 100x40x50

Standardowe pokrywy o wymiarach 100x40 posiadają oświetlenie 2x30 w z tego co czytam to troszkę za mało, więc dlaczego producenci nie zakładają mocniejszego oświetlenia lub nie dają wersji w kilku mocach?

Jestem przed kupnem więc zastanawiam się, czy jest możliwość kupienia obudowy bez elektryki i założenie takiej już odpowiedniej bez potrzeby późniejszych przeróbek. Może zrobić ją jakoś samemu, ale własnej roboty już nie będzie wyglądała tak zgrabnie. W ogóle według mnie ceny pokryw są bardzo wysokie w porównaniu z baniaczkami i filtrami.

A może takie standardowe oświetlenie 2x30W może nie jest jakimś bardzo dobrym ale może będzie w miarę optymalne i dało by radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowe oświetlenie da radę ale przy roślinach cieniolubnych. Można kupić obudowę bez elektryki aluminiową i uzupełniać w niej moduły według własnych potrzeb lecz wiąże się to ze sporymi kosztami. Możesz również dokupić do standardowej pokrywy gotowy moduł i dołożyć do istniejącego oświetlenia. Ale to wszystko zależy jakie rośliny chcesz hodować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belki oświetleniowe jakoś mi nie podchodzą, wolę pokrywę. Na początek może zostanę przy standardowym oświetleniu 2x30w A z czasem dołożę dodatkowe oświetlenie. Można do kupić na allegro zestawy doświetlające, mające w zestawie klipsy łączące większe świetlówki z mniejszymi, oprawki bryzgoszczelne i statecznik. Tak chyba będzie w miarę dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belki oświetleniowe jakoś mi nie podchodzą, wolę pokrywę. Na początek może zostanę przy standardowym oświetleniu 2x30w A z czasem dołożę dodatkowe oświetlenie. Można do kupić na allegro zestawy doświetlające, mające w zestawie klipsy łączące większe świetlówki z mniejszymi, oprawki bryzgoszczelne i statecznik. Tak chyba będzie w miarę dobrze.

Jak planujesz kupić wymagające rośliny radzę od razu zainwestować w dodatkowe oświetlenie bo glony zaczną szaleć w mgnieniu oka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belki oświetleniowe jakoś mi nie podchodzą, wolę pokrywę. Na początek może zostanę przy standardowym oświetleniu 2x30w A z czasem dołożę dodatkowe oświetlenie. Można do kupić na allegro zestawy doświetlające, mające w zestawie klipsy łączące większe świetlówki z mniejszymi, oprawki bryzgoszczelne i statecznik. Tak chyba będzie w miarę dobrze.

Jak planujesz kupić wymagające rośliny radzę od razu zainwestować w dodatkowe oświetlenie bo glony zaczną szaleć w mgnieniu oka.

Może się mylę, ale chyba przy większym oświetleniu glony mogą szaleć?

 

Czytając pytanie zadane przez twórcę tematu - ciśnie się właśnie odpowiedź, dlaczego tak słabe oświetlenie jest w standardzie: otóż właśnie po to, aby początkujący akwaryści nie mieli problemów z: glonami i nawożeniem. Przy standardzie - nawożenia prawie nie trzeba, a glon mało kiedy wystąpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...