Skocz do zawartości

led 21szt = 6500K i akwarystyka


el_primo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak się mają do akwarium ledy 6500K?

 

Posiadam standardową obudowę 120profil 2x30t8 wzbogaconą w 2x35t5 i teraz borykam się z zamiarem zakupu 6-8 szt żarówek na 24 LEDach SMD typu GU10 o barwie zimnej 6500k 230V każda,które zamontowałbym w miejscu gdzie seryjnie montowane są stateczniki od t8 (a stateczniki przeniósł bym w inne miejsce, za pokrywę)...

 

 

Po doczytaniu regulaminu, w celu uniknięcia ostrzeżenia na start edytuję posta usuwając linki reklamujące inne serwisy etc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz częściej akwaryści wykorzystują diody. Widziałem całe pokrywy na diodach, gdzie nie instalowano świetlówek. W Lublinie jest nawet sklep zoologiczny, w którym gość ma akwaria na samych listwach ledowych.

U siebie mam miejsce na 1 świetlówkę lub 10 takich właśnie halogenów diodowych. Tylko nie wiem czy nie będą emitowały za dużo ciepła. No i czy roślinom to coś pomoże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Diody jak najbardziej się nadają do akwa, jednakże jest ich sporo rodzajów i niektóre świecą lepiej od drugich. Zamiast żarówek SMD GU10 (które na dobrą sprawę są oszukane i produkowane w chinach z zawyżonymi parametrami) proponuję moduły ledowe coś tego typu: http://nowy.amcsystem.pl/content/view/85/167/ lub tańszy zamiennik http://nowy.amcsystem.pl/content/view/103/. są naprawdę wodoszczelne ponieważ zalane są żywicą (nie to co żelowe taśmy LED). Do tego temperatura 8500k. Mam dwa akwaria oświetlone takimi modułami i nie miałem z tym jeszcze problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykładowo :

świetlówka T5 39W/865 daje 2900 lumenów - czyli 74,36 lum/W

jeden moduł trzy-diodowy typu AMC 3W LG daje 80,5 lum/W

 

czyli aby zastąpić żarówkę T5 39W należało by dać 36 modułów LED co daje 25W - nie duża oszczędność ale jednak jest.

jednak można zamiast takich modułów dać halogeny LED 10-cio Watowe które dają 1000 lumenów - tu mamy 30W i 3000lumenów,

 

Jednak opłacalne jest to tylko przy dużych akwariach. Bo na jednej T5 szkoda zachodu bo nawet trzeba zasilacz na 12V kupić.

Przy ilości zamiany 5-6 szt T5 na LEDy widać różnicę. Na plus idzie jednak duża żywotność LEDów do 50000 godzin pracy czyli prawie 6 lat nie przerwanego świecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...