Skocz do zawartości

Podwyższone NO2 i pojawienie się NH4


mest1987
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Akwarium mam już ponad 3 miesiące, ale po dzisiejszych badaniach podniósł się poziom NO2 do 0,2 i pojawiło się NH4, którego nigdy nie było. Poziom NH4 to także 0,2. Woda jest regularnie podmieniana co tydzień, podłoże nie jest odmulane ponieważ jest trawnik i wszystkie rośliny po prostu by wyleciały lub zostały wciągnięte. Nie wiem jakie działania podjąć by ustabilizować akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz czasami przerybienia? W 35 litrach nie trudno o to. Jaka obsada?

Nadmiar amoniaku i azotynów powodowany jest głównie przez przerybienie (odchody ryb itp.) lub przekarmianie. Resztki niezjedzonego pokarmu rozkładają się w wodzie.

Tutaj poczytaj jak obniżać te i inne parametry http://forum.superakwarium.pl/parametry-chemiczne-wody-jak-obnizyc-jak-podwyzszyc-t23176.html

Ewentualnie jeśli do tej pory nie miałeś problemów powtórz test. Mierzysz paskami czy kropelkowymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy trawniczku z roślin odmulanie faktycznie odpada więc tam pewnie nazbierało się sporo resztek. Spróbuj podmieniać więcej wody przy każdej podmianie.

Obecność NH4 i NO2 oznacza brak równowagi biologicznej. W dobrze funkcjonującym akwa powinny być szybko przerabiane na NO3 przez bakterie.

Przy Twojej obsadzie nie powinno być takich problemów. Nie czyściłeś czasem wkładów filtra przed tym testem?

Spryskaj wkłady filtra biostarterem żeby wprowadzić więcej bakterii nitryfikacyjnych.

Ewentualnie jeśli możliwości finansowe pozwolą możesz do swojego kupełka dokupić wkład który pochłania związki azotowe np. AQUAEL NITROMAX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj ponownie zrobiłem testy wody. NH4 na szczęście nie jest już obecny w moim akwarium, ale NO2 niezmiennie utrzymuję się w moim akwarium na poziomie 0,4 jakoś nie mogę tego wgl zbić do 0. Podmiana wody była wykonywana ostatnio częściej, nic to jednak zbytnio nie dało. Może jakieś inne propozycje? Trawniczek to Hemianthus callitrichoides Cuba i dużo trawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...