Skocz do zawartości

Ratowanie akwarium 50L


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pewien problem, otóż stałem się szczęśliwym właścicielem akwarium(50 L), po moim znajomym który wyjechał.

Kolega miał do wyboru dwie opcje: likwidacje lub oddanie w dobre ręce tego cudeńka.

Akwarium jest dość bardzo zaniedbane, a mój budżet nie jest też ogromny i chciałbym uratować z tego zestawu jak najwięcej.

Opisze po kolei co zawiera owy zestaw:

-piasek: czarny, bardzo drobny kwarc

-podłoże: aqua substrate ii+

-filtr: Filtr Aquael VERSAMAX FZN-2

-oświetlenie: i tu jest problem, ponieważ ostatnie uległo wypadkowi i jest zostało zastąpione tymczasowo prowizorycznym

-wnętrze: 2 korzenie ;), z 4 rybki, 3-4 ślimaki (ryjące w piasku, chyba świderki) i jakieś 2 roślinki

Nie podlega dyskusji fakt że akwarium jest mocno zaniedbane, ale to pomińmy milczeniem.

Mam nadzieje za to na pomoc z waszej strony, a ze swojej mogę obiecać że postawie ten baniaczek na nogi

(oczywiście z waszą pomocą, gdyż jestem jeszcze zielony w tym temacie ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Co do Rybek i Roślinek to chyba wszystko widać na zdjęciu co się uchowało :o Ślimaki to świderki jeśli mnie pamięć nie myli.

Planu takowego jeszcze nie posiadam, ale myślałem o neonkach, rozborniczki i chciałbym współpracującego bojownika.

Ten kwarc, korzenie zostawiłbym, tylko czy tak drobny piasek nie będzie zbyt, jak to się mówi.. ścisły?

ps. sławek121 co do tego "Czy szczęśliwym,to się zobaczy" sam tak przez chwile pomyślałem jak pisałem pierwszego posta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana żwiru? Może jakiś argument i pomysł na co go zamienić?

Co do fototapety, proszę Cie .. wpadła mi w ręce to ją chwilowo założyłem, chyba lepsza jest dla rybek niż widok dydkty w szafie ^^

Oświetlenie muszę zrobić od nowa, to pewne. Bo ja widać na zdjęciach, jest po prostu za mało światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej, ale to nie jest biały z czarnym ;D To efekt starań w odmuleniu dna po przeprowadzce do mnie.

Żwirek jest czarny, a to jasne co widzisz to aqua substrate ii+. Może nie wywalać całości żwiru,

tylko dokupić tego bazaltowego o grubszym ziarnie?

Co do tła to coś wymyśle, chwilowo niech pozostanie takie. Przynajmniej do czasu uzbierania wszystkich elementów

do reaktywacji baniaczka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest zrobić tam porządek, czyli porządnie wyczyścić dno. Zgodzę się także z innymi co do żwiru. Po pierwsze wygląda nie zbyt estetycznie po drugie przerabiałem kiedyś barwiony żwirek w akwarium z bojownikiem i dopuki nie wymieniłem na zwykły amoniak utrzymywał się na wysokim poziomie tak jakby nie osadzały się tam bakterie. Żwir to nie duży wydatek więc nie powinno to być problemem. Druga sprawa filtr, w jakim stanie są gąbka i ewentualne media filtracyjne. Gąbki nie są drogą sprawą a warto wymienić jeśli jest zużyta. Na razie nie dokupował bym ryb, obsadził bym trochę roślin i po kilku kolejnych podmianach wody (tak aby usunąć resztę zabrudzeń) dokupił bym parę rybek, oczywiście pasujących do tego litrażu akwarium. Z oświetleniem też należało by zrobić porządek bo jeśli zdecydujesz się na kupno roślin to raczej przydało by się światło i jakaś odrzywka. Uważam że warto doprowadzić to akwarium do porządku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do pokrywy to radzę zrobić sobie samemu jeśli masz jakieś zacięcie do majsterkowania, bo te standardowe na h..się nadają, mają małą klapkę do karmienia i przy każdej podmianie wody lub pracach porządkowych musisz zdejmować pokrywę. Leje się z niej wtedy woda, ciągną kable no i akwarium jest wtedy ciemne bo nie ma oświetlenia. Pokrywa samoróba z klapą na całą powierzchnię akwa jest o niebo lepsza i (tańsza w wykonaniu)+możesz zrobić w niej więcej światła niż w standardzie.

 

 

Edit. Jest masę materiałów w necie jak zrobić oświetlenie i pokrywę. Ja proponuję użyć spienionego pcv, stateczników elektronicznych z żarówek en.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić pokrywę to dałbym sobie rade, tylko kwestia jakie świetlówki zastosować.

Co do roślin, kurde trudno powiedzieć ^^ jeszcze nie mam pomysłu na to.

Ps. Zamierzam dziś wybrać się po żwirek, jaki polecacie (rodzaj, grubość) plus zostało mi jeszcze pół worka aqua substrate ii+ (jasny ma kolor). Myślałem żeby go zużyć, tylko czy znowu dno nie będzie wyglądać nieestetycznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wiekszość tematow jest obstawiona przez nabijaczy postów którzy przepisują wczesniej przeczytane zwroty typu "użyj mfc" "zmień żwirek na czarny" "dosadź roślin" "jakie masz parametry wody?" itp. Co do aranżacji to liczy się twój gust, twoje akwarium, twój kolor żwirku i tła. To są rzeczy które zawsze możesz zmienić. Natomiast najważniejsze w akwa są parametry wody, poczytaj o cyklu azotowym w akwarium, bakteriach nitryfikacyjnych, podmianach wody.

 

Edyta.

A, no i jeśli akwa jest w stanie tragicznym to obejrzyj dokładnie ryby czy nie są chore. Te korzenie mogą być źle spreparowane, więc dla pewności spreparuj je na nowo.

 

 

P.S. Zmiana gąbki w filtrze na nową i wywalenie starej jak doradzał ktoś wcześniej narobi ci więcej szkód niż pożytku. Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie lepiej będzie:

1. Zdecydować co chcesz mieć w tym/z tego akwa

2. Kupić wszystko co potrzebne

3. rybki wyłowić dać (chwilowo do jakiegoś wiaderka)

4. Spuścić całą wodę, wywalić dno korzenie wyjąć (nie wyrzucać)

5. zacząć zakładanie akwa od nowa :D

Czyli (objaśniam punkt 1.) kupić kilka fajnych roślinek fajnie wyglądało by gdybyś przywiązał mech do korzenia , ;) (mając w głowie plan na ich rozmieszczenie)

kupić żwir, no i zrobić fajne akwa. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...