Jump to content

Podłoże na ziemi ogrodowej


 Share

Recommended Posts

Witam. Zależy mi na szybkiej odpowiedzi gdyz moje akwarium od 2 dni jest w oplakanym stanie. Postanowiłem zrobić restart. Zależy mi na roślinach więc chce zastosować ziemię ogrodową.

 

Czy taka ziemia się nada ? Mam jej sporo. http://www.iglaki24.pl/p2666,ziemia-uni ... 10l-t.html

Czy do tej ziemi trzeba coś jeszcze dodawać ?

Czy wystarczy ją później tylko przysypać żwirem ?

Czy mogę odrazu wpuszczać moje rybki ?

Link to comment
Share on other sites

Używaj opcji :szukaj: bo o tym był już setki razy na forum.

 

Odpowiedzi:

1. Każda ziemia ogrodowa bez chemicznych dodatków się nada. Ta z linka ma jakiś nawóz więc bym uważał.

2. Ziemia ogrodowa to ekonomiczny sposób na dobre podłoże i jeśli go wybrałeś to wystarczy i nie musisz już nic dodawać. Jeżeli wolisz droższy wariant to jest cała masa substratów. Na forum o tym jest mnóstwo postów :szukaj:

3. Jeżeli dajesz na wierzch żwir warto ziemie przykryć drobną siateczką z tworzywa(np. budowlana do tynków lub coś takiego) żeby później przy odmulaniu żwiru nie wzruszyć ziemii. Jeżeli ją wzruszych to będziesz miał w akwarium małe bagienko :) Korzenie roślin i tak przedostaną się przez siateczke do ziemi.

4. Po restarcie zbiornika nigdy nie należy od razu wpuszczać rybek. Zalecane 2-3 tygodnie na dojrzewanie akwa.

 

Mnie się kiedyś udało z braku innego zbiornika pod ręką (niektórzy o dziwo mają tylko jedno akwarium w domu :) ),że przy restarcie wpuściłem rybki i wszystkie przeżyły.

Zostawiłem 2/3 starej wody w wiadrach, cały stary żwir płukałem tylko w pozostałej 1/3 wody odlanej z akwa i miałem dojrzały stary filtr.

Po zalaniu dodałem bakterie nitryfikujące na gąbke filtra i do wody. Codziennie mierzyłem poziom azotanów i azotynów i robiłem podmiany prawie co drugi dzień po 10-20% i rybki jakoś przeżyły.

Generalnie jednak jest to metoda ryzykowna i nie polecana ze względu na zdrowie rybek.

Jeżeli masz znajomego, który może przechować Ci rybki w swoim akwa (lub zbiornik zapasowy nawet mniejszy) to poczekaj te dwa tygodnie.

 

A tak poza tematem: Wyjmij ten kolorowy żwirek (zdjęcie z opisu). Pomijając fakt, że nie wygląda naturalnie i ładnie to dodatkowo stresuje rybki.

I poczytaj o obsadzie zbiorników do akwarium Twojej wielkości ;)

Link to comment
Share on other sites

Dzieki za odpowiedz. Widzisz zbiornik dziś wygląda o wiele inaczej. Roślinki zmarniały i nie mają się dobre. Jeśli chodzi o żwirek to kupie jedno kolorowy. Rybki chyba będę musiał wpuścić odrazu bo nie mam u kogo ich przetrzymać ;/. Jeśli chodzi o ziemię... Czy konieczne jest wsadzanie do tej ziemii jeszcze węgla aktywnego, kulek glinianych itp ?

Link to comment
Share on other sites

W sumie moje zdjęcie w podpisie też już jest nieaktualne. Spróbuje wrzucić nowe jak znajde czas.

A może to nie w braku ziemi tkwi problem? Na początek jak człowiek naczyta się na forum o substratach, nawozach, mikro makro i co2 to można dać się lekko zwariować.

Ja mam tylko żwirek o średnicy 4-5mm stosuje kulki gliniano - torfowe i nawóz w płynie przy podmianie a roślinki rosną mi bardzo ładnie. A jak dołożyłem bimbrownie to już nienadążam z przycinaniem :)

Uzbrój sie w cierpliwość bo z roślinkami początki są trudne. Sam miałem droge przez męke :)

Masz wystarczające oświetlenie do wielkości akwarium? Min. 0,5 W na litr?

Rośliny zawzwyczaj lubią też miekką wode.

 

I pamiętaj - rośliny zacznij nawozić dopiero po 3 - 4 tygodniach od założenia zbiornika jak już na dobre sie ukorzenią. Jak od razu przywalisz im kulki w podłóże i nawóz w płynie to będziesz miał inwazje glonów :)

Link to comment
Share on other sites

Mam 2 x 18 W Philips 865 + Sylvania Aquastar. W przyszłym tygodniu chce się zabrać za to podłoże z ziemi ogrodowej i nie chce zrobić żadnych błędów. Widzisz, przez okres 2 tygodni miałem piękne akwarium, wszystko ekstra rosło, nie nadążałem z przycinaniem. Na chwilę obecną mam czarną rozpacz... W przyszłym tygodniu kupię ziemię i wszystko czego potrzebuję. Mam nadzieję że chociaż na początku nie będę musiał nawozić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...