Skocz do zawartości

Podłoże na ziemi ogrodowej


kamil2963
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zależy mi na szybkiej odpowiedzi gdyz moje akwarium od 2 dni jest w oplakanym stanie. Postanowiłem zrobić restart. Zależy mi na roślinach więc chce zastosować ziemię ogrodową.

 

Czy taka ziemia się nada ? Mam jej sporo. http://www.iglaki24.pl/p2666,ziemia-uni ... 10l-t.html

Czy do tej ziemi trzeba coś jeszcze dodawać ?

Czy wystarczy ją później tylko przysypać żwirem ?

Czy mogę odrazu wpuszczać moje rybki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używaj opcji :szukaj: bo o tym był już setki razy na forum.

 

Odpowiedzi:

1. Każda ziemia ogrodowa bez chemicznych dodatków się nada. Ta z linka ma jakiś nawóz więc bym uważał.

2. Ziemia ogrodowa to ekonomiczny sposób na dobre podłoże i jeśli go wybrałeś to wystarczy i nie musisz już nic dodawać. Jeżeli wolisz droższy wariant to jest cała masa substratów. Na forum o tym jest mnóstwo postów :szukaj:

3. Jeżeli dajesz na wierzch żwir warto ziemie przykryć drobną siateczką z tworzywa(np. budowlana do tynków lub coś takiego) żeby później przy odmulaniu żwiru nie wzruszyć ziemii. Jeżeli ją wzruszych to będziesz miał w akwarium małe bagienko :) Korzenie roślin i tak przedostaną się przez siateczke do ziemi.

4. Po restarcie zbiornika nigdy nie należy od razu wpuszczać rybek. Zalecane 2-3 tygodnie na dojrzewanie akwa.

 

Mnie się kiedyś udało z braku innego zbiornika pod ręką (niektórzy o dziwo mają tylko jedno akwarium w domu :) ),że przy restarcie wpuściłem rybki i wszystkie przeżyły.

Zostawiłem 2/3 starej wody w wiadrach, cały stary żwir płukałem tylko w pozostałej 1/3 wody odlanej z akwa i miałem dojrzały stary filtr.

Po zalaniu dodałem bakterie nitryfikujące na gąbke filtra i do wody. Codziennie mierzyłem poziom azotanów i azotynów i robiłem podmiany prawie co drugi dzień po 10-20% i rybki jakoś przeżyły.

Generalnie jednak jest to metoda ryzykowna i nie polecana ze względu na zdrowie rybek.

Jeżeli masz znajomego, który może przechować Ci rybki w swoim akwa (lub zbiornik zapasowy nawet mniejszy) to poczekaj te dwa tygodnie.

 

A tak poza tematem: Wyjmij ten kolorowy żwirek (zdjęcie z opisu). Pomijając fakt, że nie wygląda naturalnie i ładnie to dodatkowo stresuje rybki.

I poczytaj o obsadzie zbiorników do akwarium Twojej wielkości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. Widzisz zbiornik dziś wygląda o wiele inaczej. Roślinki zmarniały i nie mają się dobre. Jeśli chodzi o żwirek to kupie jedno kolorowy. Rybki chyba będę musiał wpuścić odrazu bo nie mam u kogo ich przetrzymać ;/. Jeśli chodzi o ziemię... Czy konieczne jest wsadzanie do tej ziemii jeszcze węgla aktywnego, kulek glinianych itp ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie moje zdjęcie w podpisie też już jest nieaktualne. Spróbuje wrzucić nowe jak znajde czas.

A może to nie w braku ziemi tkwi problem? Na początek jak człowiek naczyta się na forum o substratach, nawozach, mikro makro i co2 to można dać się lekko zwariować.

Ja mam tylko żwirek o średnicy 4-5mm stosuje kulki gliniano - torfowe i nawóz w płynie przy podmianie a roślinki rosną mi bardzo ładnie. A jak dołożyłem bimbrownie to już nienadążam z przycinaniem :)

Uzbrój sie w cierpliwość bo z roślinkami początki są trudne. Sam miałem droge przez męke :)

Masz wystarczające oświetlenie do wielkości akwarium? Min. 0,5 W na litr?

Rośliny zawzwyczaj lubią też miekką wode.

 

I pamiętaj - rośliny zacznij nawozić dopiero po 3 - 4 tygodniach od założenia zbiornika jak już na dobre sie ukorzenią. Jak od razu przywalisz im kulki w podłóże i nawóz w płynie to będziesz miał inwazje glonów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 x 18 W Philips 865 + Sylvania Aquastar. W przyszłym tygodniu chce się zabrać za to podłoże z ziemi ogrodowej i nie chce zrobić żadnych błędów. Widzisz, przez okres 2 tygodni miałem piękne akwarium, wszystko ekstra rosło, nie nadążałem z przycinaniem. Na chwilę obecną mam czarną rozpacz... W przyszłym tygodniu kupię ziemię i wszystko czego potrzebuję. Mam nadzieję że chociaż na początku nie będę musiał nawozić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...