Skocz do zawartości

Amoniak w dojrzałym akwarium


xray
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok 3 tygodnie temu zrobiłem test na amoniak, o dziwo mimo że akwarium mam już ponad 3 lata poziom amoniaku wynosił ok 0,5mg/l. Wg tabeli norm załączonej do testu przy moim pH (6,5) jest to wartość dopuszczalna jednak w dojrzałym akwarium amoniak powinien być niewykrywalny. Podmieniłem połowę wody i zainstalowałem filtr kubełkowy jednak ze względu na problemy techniczne i reklamacje filtr tak naprawdę pracuje zaledwie od kilku dni. Ryb mam 10, ale dość dużych bo są to pielęgnice, nie sądzę jednak że mam przerybione akwarium bo ma ono pojemność 180L wiec powinno im wystarczyć. Moje pytanie brzmi co może być przyczyną podwyższonego poziomu amoniaku i co mogę jeszcze zrobić (poza chemią) aby ten poziom spadł do 0. Chciałbym się jeszcze spytać ile mniej więcej trzeba czekać aż taki nowy filtr zewnętrzny osiągnie pełną wydajność filtrowania biologicznego. Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leczyłeś ostatnio ryby? Z tego co piszesz to dopiero co kupiłeś kubełek więc mogłeś mieć za słabą filtrację. Bakterie powinny szybko się rozmnożyć w nowym filtrze w dojrzałym akwarium (oczywiście starego filtra nie wywaliłeś z baniaka?) Puki co zbijesz amoniak częstszymi podmianami wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to pielęgnice?piszesz duże i uważasz że nie ma przerybienia jedna duża ryba na 18l,tylko odejmij jeszcze od litrażu,szyby podłoże ,ryby,i to co nie dolane do pełna,jak masz taki amoniak NH3to przy tym ph NH4+ będzie większe od niego,to jak myślisz o jakiej pojemności i powierzchni wkładów kubeł to łyknie a nawet jak przerobi to będzie stale NO3- ponad 100mg/l, chyba że będziesz karmił ryby co 3 dni. Zimnokrwisty 15cm karaś zamienia wiadro wody w ściek w ciągu 24 godzin bez karmienia a co dopiero duże pielęgnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nadal utrzymuje się u mnie podwyższony poziom amoniaku pomimo zainstalowania filtra zewnętrznego i redukcji obsady do 8 ryb. Filtr pracuje już prawie 3 tygodnie więc bakterie nitryfikacyjne powinny się w nim namnożyć. Obecna obsada to 3 pielęgnice papuzie, 4 pyszczaki żółte i jeden skalar (przygarnięty przybłęda trochę nie pasuje :)). Kiedyś do akwarium wsypał mi się węgiel aktywny i niewielka jego ilość pozostała w żwirze. Czy to może być przyczyną?? A jeśli nie to jaka może być przyczyna bo nie sądzę że 8 rybek rozmiary od 10-12 cm i jedna papuzia ok 15 to przerybienie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź swoją wodę kranową .Obowiązujące przepisy mówią, że zawartość amoniaku w wodzie podawanej do sieci nie powinna być większa niż 0,50 mg/L. Więc możesz mieć tą górną granicę w "kranówce". Czasami zdarza się że stacja uzdatniania wody przechodzi remont , wymianę złoży i sanepid dopuszcza na czas remontu "warunkowo" wodę do spożycia. Kontrolują tylko bakteriologię a fizykochemia bez uzdatnienia każdy wie jaka jest w naszych wodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc stawiał bym jednak na obsadę , ryby są dość duże wydzielają sporo odchodów jedzą też na pewno nie mało więc to wszystko wpływa na parametry wody. Jak z roślinami w Twoim zbiorniku? posiadasz jakieś? Jeśli masz możliwość zredukowania na jakiś czas obsady to mógł byś sprawdzić co jest przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sproboje jeszcze kupic inny test. moze ten jest poprostu jakis wadliwy. obecnie mam test z sery. z jakiej innej firmy byscie polecili

Jeśli robisz test wody kranowej i nic nie wskazuje, a z akwa - masz wynik 0,5 - to uważam, że testu nie ma się co czepiać. Tak, czy inaczej, to test wskazuje (nie ważne jaką wartość) na to, że amoniak jest - a nie powinno go być.

 

Ja bym nie kupował innego.

 

Pozdrawiam

Domelek33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem test z JBL. Ma on bardziej szczegółową skalę od testu z Sery. Wykonałem test i o dziwo amoniak < 0,05 mg/l (pierwszy poziom na skali). Test powtórzyłem dla pewności dwukrotnie. Czyli wychodzi ze coś nie tak z tamtym testem albo z jego skalą. W każdym razie dziękuję wszystkim za szybkie odpowiedzi i pomoc :). Temat do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...