Skocz do zawartości

Wpływ roślin na twardość wody


selsowa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Pierwsze akwarium założyłem 23-12-2011, a dzisiaj mam już pięć. Są to małe akwaria. Po pierwszych błędach, które wyeliminowałem czytając to forum, większych kłopotów nie mam. Na razie z powodzeniem rozmnażam danio i gupiki, ale tym nikomu nie zaimponuje. Z sukcesami zmagam się z glonami. Zainteresowały mnie pielęgniczki amerykańskie, a te wiadomo, lubią miękką wodę.

Interesuje mnie możliwość w miarę naturalnego obniżenia twardości wody. Czy na twardość mają wpływ rośliny, które są w akwarium (moczarka, cabomba)? Przecież pobierają z wody potrzebne im elementy - teoretycznie więc stężenie różnych substancji w wodzie powinno maleć, a więc twardość i ph spadać - czy też się mylę. W jaki sposób zmiękczają wodę liście dębu i szyszki olchy?? Wiadomo, że liście dębu do teraz jeszcze są na drzewach, czy taki liście można teraz zerwać z drzewa i wrzucić do akwarium?? Kolega mówił, że szyszki olchy to znajdę tylko na przedwiośniu. Sezonować je najpierw?? Jak bardzo da się obniżyć twardość wody naturalnymi metodami (korzenie, liście, rośliny)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

metodami naturalnymi nie zmniejszysz twardości wody. Jedynie w przypadku gdy masz już wodę miękką to poprzez garbniki wydzielane z liści, szyszek, kory, korzeni może woda się zakwasić i poprzez to zmniejszyć twardość.

Liście, szyszki powinny dobrze wyschnąć więc jeżeli teraz znajdziesz suche to mogą być.

Rośliny nie budują swoich organizmów z minerałów (krzem, wapń, magnez itp) lecz głównie z węgla więc ich wpływ na twardość jest pomijalny.

Najprościej zmiękczyć wodę poprzez dodawanie wody bez twardości (RO, destylowana, demineralizowana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dzisiaj będę dodawał wody destylowanej do kranowej w proporcjach 50/50. Wodę podmieniam w akwarium dwa razy w tygodniu bo wydaje mi się, że mam przerybienie i tak na wszelki wypadek podmieniam częściej. Nie wyczytałem nigdzie, żeby zbyt częste podmiany miały szkodzić. Czy warto część wody z kranu dodatkowo jeszcze przegotować? Niestety nie wiem jaką mam twardość w kranie, w wodociągach powiedzieli, że nie mierzą, bo nie muszą. W jaki sposób garbniki zakwaszają wodę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

garbniki tworzą słabe kwasy a te łączą się z jonami wapnia i w ten sposób ubywa ich w wodzie. Mierz koniecznie PH i KH bo możesz przesadzić ze zmiękczaniem a konkretnie z PH i zrobisz z wody kwaśną zupę rybną. Woda destylowana ma Tww i Two ==0, a jak bufor węglanowy zlikwidujesz to PH spadnie bodajże do 2,7 i nic tego nie przeżyje.

Na początku oczywiście możesz robić takie podmiany jak zaproponowałeś. Na przerybieie najlepszy jest dobry filtr o dużej pojemności złoża. Najgroźniejsze w przerybieniu są związki azotu. Jak będziesz mierzył poziom NO3 i akwarium masz w miarę duże i już ustabilizowane to doświadczalnie będziesz wiedział (po NO3) czy NO2 i NH4 są obecne (silne i trujące toksyny). Jeżeli nie zaobserwujesz zależności to konieczne są pomiary.

Przeważnie na stronach wodociągi podają informacje odnośnie składu wody i nieprawdą jest, że nie mierzą i również nieprawdą, że nie muszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podejrzewam.

Ślimaki raczej budują muszle z wapnia ale nie z wolnych jonów tylko raczej z cząsteczek albo je raczej z pokarmem pobierają. Takie samo mama zdanie o krewetkach - jest to tylko moja koncepcja bez wiedzy dostatecznej.

Tyle czytałem o chemii wody a takie szczegóły mi uciekły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę ostatnio interesowałem się ślimakami i czytałem, że w zbyt miękkiej wodzie nie mogą zbudować skorupek. Oznaczałoby to, że jednak nie pobierają wapnia z jedzenia, a z wody. Jak wystarczy mi czasu i silnej wody, spróbuję przeprowadzić latem eksperyment. Na działce ustawię zbiornik z wodą, dużo moczarki kanadyjskiej i ślimaków ile tylko się da. Na dno zbiornika wsypię ziemi ogrodowej i przykryje warstwą kamyków z rzeki, tak żeby był dostęp wody i tlenu. Zakupię testy twardości wody i ph i poinformuję szanownych forumowiczów o wynikach eksperymentu. A może ktoś już coś podobnego próbował??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję rację co do budowania muszli. Na logikę wydawało mi się to dziwne...

Ślimaki pobierają wapń z wody również i potrafią skutecznie obniżać twardość węglanową wody. Już teraz wiem dlaczego mam problemy z utrzymaniem KH na jakimś przyzwoitym poziomie (różnym od zera). Mam z 50 ampularii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...