Jump to content

Kwarc a bazalt.

Kars
 Share

Recommended Posts

Witam,

wiem, że temat był wałkowany wiele razy, ale mam pewne wątpliwości według swoich preferencji, że tak powiem..

Więc.. Chciałem żwirek kwarcowy zamienić na bazaltowy, ALE:

1. Z tego co znalazłem na forum to są opinie, że w bazalcie roślinki się nie chcą ukorzenić. Chodzi mi głownie o frakcję 2-4mm, to chyba nie powinno być z tym problemu ?

2. Zatwardza wodę, prawda to? Podobno bazalt nie ma wpływu na właściwości wody, a zatwardzenie w moim akwarium było by bardzo niepożądane.

3. No i faktem jest, że od dołu będzie trochę mniej światła, bo czarny nie odbija go, czy akwarium 45L, z oświetleniem 1x11W 8000K + 1x9W 6500K roślinki nie miałyby problemu?

Ja mam bazalt w podobnej granulacji i nie ma problemu z roślinami ładnie się ukorzeniły , jak niektórzy mają 2cm podłoża to nie ma co się dziwic że roślina się nie ukorzenia, światło ma świecic z góry a nieodbijać od podłoża. Niektórzy piszą że jest nieodpowiedni dla kirysków mam ich 6 sztuk i mają się bardzo dobrze.

O taką odpowiedź mi chodziło :), chcę mieć właśnie 3-5 cm podłoża, wiadomo, z tyłu więcej. Nie mam ryb przydennych więc w tym przypadku obawy odpadają. W takim razie chyba zamówię bazalt :), może ktoś jeszcze się wypowie?

Mam za małe akwarium na bimbrownie, nawozów też nie bardzo chce stosować, może w przyszłości, ale do roślinek takich jak ludwiga repens, kryptokoryna, nurzaniec, hygrophilia, wąkrotka i duży heniek może być podłoże bazaltowe? (tak się upewniam :D)

Mam za małe akwarium na bimbrownie, nawozów też nie bardzo chce stosować, może w przyszłości, ale do roślinek takich jak ludwiga repens, kryptokoryna, nurzaniec, hygrophilia, wąkrotka i duży heniek może być podłoże bazaltowe? (tak się upewniam :D)

Może być , a co do nawozów to możesz dodawać c02 w płynie i jakis ogólny ja dodaje węgiel w płynie i aqua art classic i pieknie wszystko rośnie