Skocz do zawartości

Glonojad (Zbrojnik)


Rekomendowane odpowiedzi

Rybka, która rozmnaża się w zasadzie "sama". Nawet w ogólnym zbiorniku, młode glonojady mają dużą szansę przeżycia. jeśli jednak chcemy, aby rozmnażanie miało chociaż pozory profesjonalizmu, trzeba zapewnić rybkom pewne podstawowe warunki.

 

Po pierwsze. odławiamy samca do kotnika z rurką PCV, zasklepioną z jednej strony, z wyciętym otworem pośrodku. Może być też dowolna inna kryjówka - doniczka, kokos, cokolwiek. Woda w tarlisku czystsza niż w zbiorniku ogólnym. Dobrze robić to podczas pogody deszczowej - ciśnienie powietrza ma pewne znaczenie dla tych rybek (w naturze rozmnażają się właśnie w czasie pory deszczowej). Po kilku dniach powinna być w rurce ikra, odławiamy wtedy samicę. Samca nie niepokoimy, trzymamy aż młode zaczną wypływać. Wtedy odłąwiamy i jego.

 

Karmienie - tylko pokarm roślinny. Rybki będą chętnie jadły inny, ale będzie on dla nich wręcz szkodliwy. Lepiej pozostać przy roślinkach. Sparzona marchewka, groszek konserwowy (bez gotowania), najlepsze są brokuły - warzywko wysiewane późno, więc nie pryskane. Podstawowa rzecz przy glonojadach - potrzebują błonnika (celulozy) aby prawidłowo trawić. Muszą mieć kawałek korzonka, kokos, cokolwiek "zdrewniałego", ale pozbawionego żywicy. I tu jest problem - zapewnić im takie coś, jednocześnie pozbawione inhibitorów? Dość prostym sposobem jest rozbicie kokosa na wiele fragmentów, do każdego miotu dajemy jeden kawałek łupiny, nie używamy przy następnych miotach. Pamiętajmy też, żeby dokładnie wymyć kryjówkę dla samca pomiędzy tarłami.

 

ze strony akwarium.vegie.pl/glonojad.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem glonojada złotego (jest żółty w mocniejsze żółte kropki), niedawno zakupiłem drugiego z tym, że on jest żółtawo-czarny również w kropki. Zauważyłem że oba glonojady walczą ze sobą, przepychają się. Czy powinienem je rozdzielić, czy to normalne zachowanie i nic sobie nie zrobią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...