Skocz do zawartości

jakie podłoże zastosować?


luki0830
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zamierzam założyć akwarium 140l (80x35x40) co do obsady to jeszcze się zastanawiam ale będzie to ogólne akwa (neony inessa, molinezje, zbrojnik niebieski, prętnik karłowaty, otoski, kosiarki i może jakieś krewecie np. rc - oczywiście z tych chcę coś wybrać co do ilości lub obsady to proszę o propozycje), co do roślin to sam nie wiem ale chcę jakieś łatwe w utrzymaniu myślałem coś w tym stylu:

- cryptocoryna krauterii

- cryptocryna jachnelii

- ludwigia natan

- jakaś żabienica

- moczarka kanadyjska

- rzęsa wodna

- jakiś mech (pewnie jawajski).

 

Filtr planuję kupić kaskadę FZN-3.

 

Ale pytanie moje jest takie: Czy substrat jbl aqua basis plus (10litrów) - na spodzie i na wierzch jbl manado (12litrów) będzie dobrym rozwiązaniem do obsady ryb i roślin? Czekam też na inne propozycje

 

A może takie coś dać http://www.akwarystyczny24.pl/filtus-floran-start-gotowe-podloze-roslin-start-p-847.html na to siatkę i jakiś ciemny żwirek o granulacji 2-4 zawsze to taniej niż ta opcja wyżej ;) na zwykłej ziemi raczej nie chcę robić bo to trzeba "umieć" a ja jestem jeszcze laikiem w tej dziedzinie

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pytanie moje jest takie: Czy substrat jbl aqua basis plus (10litrów) - na spodzie i na wierzch jbl manado (12litrów) będzie dobrym rozwiązaniem do obsady ryb i roślin? Czekam też na inne propozycje

 

A może takie coś dać http://www.akwarystyczny24.pl/filtus-fl ... p-847.html na to siatkę i jakiś ciemny żwirek o granulacji 2-4 zawsze to taniej niż ta opcja wyżej na zwykłej ziemi raczej nie chcę robić bo to trzeba "umieć" a ja jestem jeszcze laikiem w tej dziedzinie

Dzięki

Proponuję:

- aquabasis + bazalt na wierzch

- kulki gliniano-torfowe + bazalt na wierzch

- opcje droższe zależnie od twojego budżetu np. Aqua Substrate z Aqua Artu

 

Odradzam:

- ziemi, jeżeli się rzeczywiście na tym nie znasz, lepiej nie ryzykować

- filtusa florana, nie polecam to podłoże jest czystym żartem tej firmy,

równie dobrze osiągniesz to samo mieszając pokruszony keramzyt z torfem i gliną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zastosuję aquabasis plus (10litrów) i na wierzch bazalt tylko jakiej granulacji?? i czy między aquabasis plus a bazaltem dać jakąś siatkę? jeśli tak to ma być drobna czy o większych otworach tak mniej więcej jakich??

A czy ten bazalt nie będzie kaleczył ryb typu otoski, zbrojniki i inne ryby przy denne i krewetki?

A może zamiast bazaltu dać jakiś żwirek 1-3 granulacja i kolor ciemny??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granulacja: 1-3 mm

 

Danie siatki zależy od ciebie, jeżeli jej nie dasz musisz zrekompensować jej brak grubszą warstwą bazaltu.

Co do grubości oczek może mieć gęsty układ korzenie przebiją się do aquabasis. Masz te drobne siatki montażowe i te z większymi oczkami 1x1cm ja wybrałem te drugie.

Co do kaleczenia ryb dennych jest to bardzo możliwe, sam musisz ocenić czy krawędzie będą ostre.

 

Decyzja zależy od Ciebie czerń dobrze eksponuje barwy stworzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...