Skocz do zawartości

Co to za glony i co dalej robić


mgm0
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum .

Niestety nie posiadam zdjęć więc postaram się opisać te glony.

1.Drobniutkie włoski na roślinach koloru od zielonego do brązowego

2.Drobniutkie włoski na szybach ,przezroczyste (strasznie się rozmazują przy czyszczeniu)

3. Wyglądem przypomina biały dym (jest on na drabince od co2 i tylko tam nie na całości tylko w jednym miejscu)

Wszystkie pojawiły się prawie jednocześnie około 2 tygodni temu .

Mimo ich ręcznego usuwania jest ich coraz więcej .

I tu moje pytanie . Co to są za glony i jak się ich pozbyć .

 

Postaram się opisać mój zbiornik .

Zbiornik ma 72 litry .

Oświetlenie 2x24 w ( 9 godzin na dobę)

Filtracja Fluval 103 (siporax SERA + włóknina filtracyjna SERA) , wewnętrzny Fan 2 plus

Ogrzewanie AQuael 75 w

Podłoże Aqua Substrate 2

Nawożenie PG Classic , PG Ferro + , Aquapotas , CO2 Bimbrownia

Temperatura 26 C

Obsada 6xCardina japonica , 4xNeocaridina heteropoda , 4xOtocinclus affinis , 24xRasbora heteromorpha

Rośliny Glossostigma elatinoides , Utricularia graminifolia , Hemianthus micranthemoides , Acorus gramineus , Echinodorus barthii , i jest jeszcze mech i kilka małych roślinek kturych nazw nie znam.

Parametry wody NO3-25 , NO2-0 , GH- 14 , KH-6 , PH-6,8 (niestety mierzone testami JBL paskowe)

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuje znalezc temat o krasnorostach i poczytac bo prawdopodobnie z nimi masz doczynienia. od razu mowie ze latwo nie bedzie sie ich pozbyc. gdzies juz byly temety na tym forum podobne. albo porownaj zdjecia jakichs glonow i napisz co masz bo moze zle zrozumialem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy są to rozgałęzione, ciemnozielone lub czarne nitki kilkucentymetrowej długości na roślinach i obiektach?

 

jeśli tak :możliwa przyczyna :-wysoki poziom azotanów i fosforanów

-nieodpowiednie światło, zbyt mało światło

-zużyte lub zbyt stare świrtlówki

-rzadka podmiana wody

natychmiastowa pomoc : -dodaj sera algovec* do wody

-glony są zjadane przez krewetki gatunku cardina serrata (krewetki nie tolerują srea algovec*)

zapobieganie i długotrwała pomoc: -zmień świetlówki

-w przypadku wysokiego pH i KH użyj sera super peat do obiegu filtra

-dbaj o regularną cotygodniową podmianę wody 0d 15% do 20%

 

*produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środow ostrożności. przed każdym użyciem przeczytać ulotkęi informację dotyczące produktu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do szyb możesz używać specialnego magnesu (kupisz w sklepie zoologicznym),a po za tym najlepszym sposobem na pozbycie się glonów są otoski lub glonojady. :)

do usuwania glonów nadają się : mieczyki, molinezje, zbrojniki, otoski (zbrojnika ci ne polecam bo rosną za duże. bardziej glonojad syjamski ale też są duże)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak szybkie odpowiedzi .

Jeżeli chodzi o magnez do szyb to mam niestety nie chodzi o doraźne usunięcie tylko o przyczyny powstania tych glonów i pozbycia się ich na dłużej .

Otoski są obecnie w akwarium 4 szt. i krewetki też 10 szt.

Myślę też chyba że nie chodzi o światło jest 07w na litr, nie jest to mało świetlówki są nowe mają miesiąc .

Woda jest podmieniana co tydzień 20%

PH -6,8 KH - 6 więc myślę że też nie najgorzej

Sera algovec na razie odpad nie mam co zrobić z krewetkami

poszukam jeszcze o tych krasnorostach bo też mi pasują .

Czy zaciemnienie na parę dni zmieni trochę sytuację , przynajmniej spowolni ich rozwój ?

 

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaciemnienie jak najbardziej spowolni ich inwazje, i troche je oslabi. A swiatlo moze byc problemem bo 0,7 wat na litr to jest dosyc sporo i teraz zalezy duzo od tego ile masz roslin w akwarium i jak duza dawke co2 podajesz, jak i ile nawozisz. Proponowalbym ci narazie zmniejszyc troche oswietlenie i zejsc do standardu ok 0.5 w/litr(szczegolnie po zaciemnieniu, zwiekszaj czas naswietlania stopniowo). No i ostroznie z nawozem dawkuj rowniez stopniowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki ale chciałbym się podpiąć pod temat dwa tygodnie temu robiłem restart w akwa mam trzy żabienice nie pamiętam nazw sporo strzałki,sporo nurzańca i kilka moczarek i właśnie na tych moczarkach pojawiły się teraz takie malutkie niteczki te glony są tylko na tych moczarkach w akwa znajdują się jeszcze dwa korzenie a rybek jeszcze nie wpuściłem czemu i co to są za glony???

--------------------------

112l

oświetlenie 3x18

osram865 osram840 aquarelle

podłoże żwir

no2-0

no3-10

ph-7

gh-8

kh-5

filtr tetra700

nawożenie narazie tylko potas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę postaram się zrobić tak jak mówisz .

Narazie podmienię 30% wody,wstrzymam naworzenie i zmniejsze naświetlenie na jakieś dwa tygodnie po tym okresie stopniowo będe zwiększać naświetlenie i zaczne podawac nawozy w dwa razy mniejszej dawce stopniowo ją zwiększając do podawanej normalnie .

Tylko niewiem jak z co2 poniewarz jeśli zmniejsze oświetlenie do polowy czyli 0.35 na litr to chyba niema sęsu podawania co2 przez ten czas . I jeszcze jedna rzecz Aquapotas to podawać normalnie czy zmniejszyć też dawke .

 

Pozdrawiam . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...