Skocz do zawartości

Obsada do akwarium 150x50x40


dawide
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Za kilka dni najprawdopodobniej będę właścicielem akwarium o wymiarach 150x50x40...

Nie mam zielonego pomysłu na obsadę i proszę o poradę.Zależy mi na tym żeby w akwarium były rośliny,więc ryby roślinożerne odpadają,będę chciał mieć w tym baniaku też krewetki,będzie mi na tym zależało żeby się spokojnie rozmnażały więc nie chce wpuścić rybek które im to uniemożliwią.Nie chce mieć ryb które rosną do niewiadomo jakich rozmiarów.Proszę o ciekawe propozycje bo nie chce znów zrobić zupy.

 

Apropo zupy przy zakładaniu poprzedniego akwa 112 l popełniłem karygodny błąd i jestem właścicielem 4 brzanek rekinich i 4 sumów rekinich...Jak to się by miało w nowym akwa? Byłyby w stanie dzielić moje akwa z innymi mieszkańcami czy musiałby zostać same(jeśli tak będę szukał im innego właściciela co może być dość trudne)

 

Moje ostatnie pytanie tyczy się raczków.Zawsze myślałem że są to zwierzęta które absolutnie nie nadają się do wspóldzielenia akwarium z rybkami i krewetkami,ale przy poszukiwaniu akwarium spotkałem akwarystę którego raczki nie wyrządzały żadnej krzywdy współlokatorom.Chciałbym się dowiedzieć jakie raki mógłbym dołączyć do swojej obsady,jakie mają wymagania i czy się rozmnażają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do raczków to Ci nie pomogę.

 

 

Ani brzanki rekinie ani sumy rekinie nie nadawały sie to Twojego poprzedniego litrażu..i nie nadają się do obecnego.

Brzanka to akwa grubo powyżej 500L.

O Pandze to już nawet nie mówię bo dla nich to basen.

 

Co do obsady. Postawiłby na jakąś dużą ławice. Pospolitych neonów, Microrazbór Galaxy.

Do tego bardzo gęsta roślinność i Twoje krewetki.

Coś ala Holender.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęsto zarośnięty baniak wiążę się z dużymi kosztami: oświetlenie, nawozy, butla CO2. Do takiego baniaka najlepiej nadawała by się ławica drobnicy.

Kolega nic o funduszach nie pisał... Być może nie stanowi to problemu:)

 

zapomniałem o tym wspomnieć ;p w jakiś sposób będę liczył się z kosztami... raczej będę brał pod uwagę rośliny mniej wymagające(najprawdopodobniej do swojej kolekcji dokupie jakąś paczkę z allegro na wiosne)

w Co2 nie zamierzam narazie inwestować...kiedyś kupiłem z dwie butle(takie małe z zoologicznego) i nie dość że bardzo szybko sie zużyły to efektów powalających nie widziałem... może i coś źle robiłem...

 

Wracając do sumów i brzanek rekinich.Trochę dziwi mnie opinia ze 300 l to za mało. Jeśli by tak było to wydaje mi się że nie byłoby tych rybek dostępnych w każdym sklepie zoologicznym,bo przecież co drugi akwarysta nie ma w domu akwarium 500 litrowego.Moje obecne akwa może faktycznie jest dla nich za małe.Chociaż nie widać po nich żadnych objawów choroby...jedynie małe gabaryty mogą mieć wpływ na szybkość rośnięcia,bo po 3 latach mają około 10-12 cm. Fakt faktem wolałbym się ich pozbyć,ale w żadnym zoologicznym nie chcą ich wziąść,a nie mam serca na inne rozwiązania.

 

Wracając do obsady...

A co sądzicie o pielęgniczkach ramirezkach albo brzankach sumatrzańskich?

 

A tak wogóle może ktoś mi doradzi jakiś mało spotykany gatunek? Bo neonki to można spotkać w każdym akwa a z wczesniejszych doświadczeń mam uraz do neonków które systematycznie znikały bez zadnych objawów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób z cieniolubnych (na forum jest wykaz), do tego duża ławica i będziesz miał to co chcesz:")

 

Ramirezy tak... na Twoje akwa ze dwie parki.

Zamiast neonów Microrazbora Galaxy. Ryba dość łatwo dostępna, jednak w zbiornikach niezbyt często widziana.

 

Wracając do Brzanek Rekinich jest to ryba bardzo ruchliwa, stadna i do tego dorasta do 35cm. Wystarczy tak odpowiedz?

O sumach to nawet pisać nie będę. To że ryba jest dostępna w prawie każdym zoologu nie oznacza, że do prawie każdego akwa się nadaje. To biznes....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myślicie o takiej koncepcji ryb

 

ławica neonków mix sztuk- ??

ławica modrooków sztuk-??

parka mieczyków

i może harem bojowników?

 

 

czy z takimi rybami moglbym trzymac jednego ducha amazońskiego?

Edit:

to pomożecie?

 

Michał84:Pomogę nauczyć ci się edytowania postów.

Ostrzeżenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że zje, może nie tak od razu ale jak podrośnie na pewno. To akwarium ma 40cm wysokości?

Ja Ci proponuję :

 

3+3x pielęgniczka ramireza

50x neon czerwony/n. czarny/n. innesa/zwinnik jarzeniec/z. czerwonousty/miedzik obrzeżony/razbora klinowa/r. espei/tęczanka wernera/t. furcatus

1+1x zbrojnik niebieski

6x kirysek panda/pstry/spizowy/pigmej/lamparci/bocja siatkowana/b. pręgowana/b. karłowata/piskorek sumatrzański

 

1+3x gurami mozajkowe/dwuplame/całujące

50x neon czerwony/n. czarny/n. innesa/zwinnik jarzeniec/z. czerwonousty/miedzik obrzeżony/razbora klinowa/r. espei/tęczanka wernera/t. furcatus

6x bocja siatkowana/b. pręgowana/b. karłowata/piskorek sumatrzański/kirysek panda/pstry/spizowy/pigmej/lamparci

8x otosek

 

2+4x mieczyk/molinezja black molly/m. żaglopłetwa

50x prystelka

10x kirysek panda/pstry/spizowy/pigmej/lamparci

 

2+2x barwniak czerwonobrzuchy

40x żałobnioczka/neon czerwony/zwinnik blehera/hokejówka/tęczanka neonowa

1+1x zbrojnik niebieski

 

2+2x barwniak czerwonobrzuchy/p. ramireza

15-20x danio malabarskie/świecik kongijski/bystrzyk czerwonoplamy

3x kiryśnik czarnoplamy

 

20x tęczanka boesmana

3+3x szczupieńczyk indyjski

6x bocja siatkowana/b. pręgowana/b. karłowata/piskorek sumatrzański/kirysek panda/pstry/spizowy/pigmej/lamparci

8x otosek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jako że jestem w trakcie finalizacji mojego baniaka pozwolę sobie odkopać mój temat.

 

Na chwilę obecną moja obsada wygląda następująco:

10xNeon Innesa

10xNeon Czarny

3xOtocinclus (docelowo 6)

3xKirys Albinos (docelowo 6)

Krewetki Red Cherry

 

 

Efekt ławicy osiągnięty. Chociaż myślę jeszcze o dokupieniu +5 szt Innesa i 5 szt Czarnego.Ale w dalszej części planowania mam trochę wątpliwości.

 

1.Jako że kirys to ryba stadna zastanawiam się czy te kryterium byłoby zachowane jakbym do moich białych dokupił 3 sztuki Pandy,czy będą się trzymały razem?

2.Poprostu aż kuje w oczy brak obecności jakieś dużej majestatyczej ryby i w tym momencie zastanawiam się nad dołożeniem 2 sztuk Paletek.Co o tym sądzicie? Myślałem też nad skalarami ale z doświadczenia wiem że najprawopodobniej będą dokuczały Neonką, a z krewetek to na pewno by sobie zrobiły ucztę.

 

Co o tym sądzicie? Co ewentualnie można dodać/zmienić tak żeby nie było z tego zupy,tak jak wcześniej mówiłem najważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo i gwarancja rozwoju krewetek oraz roślin.

 

Aaa i jeszcze co do glonożerców.Skupić się tylko na Otoskach? Czy dożucić do tego coś jeszcze? Myślałem o kosiarkach ale to chyba potencjalne zagrożenie dla krewetek? A może krewetki filtrujące i amano(sprawdzają się? jak to ile ich wpuścić)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...