Skocz do zawartości

25l roślinne co potrzebne?


Accord
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Filtr wewnetrzny, grzałka, żwir małej numaracji, pod żwir podkład.

Korzonek.

Na początek jeśli jest to pierwsze akwarium to polecam rośliny wybaczające błędy:

-moczarka

-cabomba

-nurzaniec

-na korzeń mech jawajski

-cryptocoryna

-Żabienica czterożebrowa

-ludwigia

-rotala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium tak małego poleciłbym raczej zamiast filtra wewnętrznego małą kaskade np aqua nova nf-300 - jest bardzo tania i nie zajmuje nam cennego miejsca w i tak już małym akwa.

 

Natleniacza nie potrzebujesz. Jeżeli nie planujesz wsadzić do środka zwierzaków to możesz w zasadzie także sobie odpuścić grzałke i termometr o ile mieszkanie masz ocieplone - roślinki są mniej wymagające co do ciepła - za to większa uwage zwróć na oświetlenie i nawożenie. (U mnie np w zależności od pory roku temp wacha się od 22st w zimie w akwa do 26 w lecie).

 

Co do światła, jeżeli chcesz użyć pokrywy to jesteś skazany na żarówke, w przeciwnym razie możesz zanteresować się modułem oświetleniowym. Ja bym jednak celował w moduł oświetleniowy z temperaturą barwy swiatła między 2800k a 6500k (1 świetłowka 11W zapewni około 0,5W/l, przy dwóch nawet słabszych 8W będzie to 0,7W/l - przy takim świetle bez nawożenia i CO2 rosliny się nie utrzymają, będziesz też miał większy problem z glonami). Największa absorcja energi przez rośliny zachodzi przy długościach fali 675nm (barwa czerwona) czyli przy około 2700-2800k, barwe 2800k generuje np hagen flora glo, co ciekawe podobną temperature barwy generuję zwykła żarówka wolframowa (źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwa_bia%C5%82a). Ważniejsza jednak nie jest tu kelwinowska temperatura a spektrum jakie generuje świetłówka. Pozostaje więc zaufać producentom świetłówek akwarystycznych i kupić coś pod specyfikacje roślinną, lub świetłówke o temperaturze 6500k (światło naturalne) to drugie będzie generować bardziej naturalna i przyjemniejszą dla oka barwe, jednak ciut "gorszą" dla roślin. Tanie i dobre moduły oświetleniowe produkuje np Aquael (model Decolight). Ostatnią opcją, najtańsza, najmniej efektowną choć niekoniecznie beznadziejną biorać pod uwage co napisałem wcześniej będzie pokrywa + standardowa żarówka.

 

Co do nawożenia, jeżeli wcześniej zdecydujesz się na 1 świetłówke i światło w granicach 0,5W/l to na dłuższą mete wystarczy roslinkom substrat. Ważne żeby nie przedawkować nawożenia, kupując rośliny ze sklepu bierzemy pod uwagę, że one same w sobie maja już zmagazynowane potrzebne składniki (zazwyczaj), podawanie odżywki w takim przypadku w większym stopniu spowoduję wykwit glonów lub chorobe roślin niż w sposób znaczący spowoduję ich wzrost. Ja stosuję zasade aby odżywki podawać w przypadku gdy zauważe, że z roślinami dzieje się coś niedobrego (np blakna lub żółkną liście - przydatna tabela przeczytaj-akwarium-roslinne-twoj-niezbednik-faq-t11056.html ). W praktyce odgadnięcie, czego dokładnie brakuje roślinkom nawet doświadczonym akwarystom może sprawić trudność, niegłupim pomysłem będzie zawczasu zaopatrzyć się w nawóz uniwersalny zawierający wszystkie niezbędne składniki choćby taki aqua art planta gainer classic. Jeżeli roślinki są zdrowe ale chcesz przyśpieszyć ich wzost możesz pomyśleć o podawaniu CO2 w formie tabletek czy płynie jak np Easy Carbo czy tez aplikując zestaw lub bimbrownik, oczywiście zwiększona szybkość wzrostu roślin będzie owocować szybszym wyczerpywaniem się niezbędnych składników więc i częstrzym podawaniem odżywki. Część akwarystów wyznaje zasade by w celu zwiększenia tempa wzrostu roślin aplikować głownie żelazo, potas i magnez, jakie to ma odzwierciedlenie w praktyce niestety się nie wypowiem bo tego nie stosuję.

 

Więcej raczej poza samymi roślinami potrzebować nie będziesz, ale tą kwestie już pozostawiam Tobie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...