Skocz do zawartości

Zabudowa HQI w szafce, jakie tempratury?


Rysiek z Kranu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

To mój pierwszy post na forum, ale nigdzie nie mogę się dokopać.

 

Chciałbym założyć sobie akwarium, bo nudno w pokoju, jednak ograniczone miejsce itp itd, wymusza na mnie paru modyfikacji w umeblowaniu, no i pogodzeniu na jednej ścianie innej pasji.

 

Stwierdziłem że jak mam coś budować to niech to będzie coś profesjonalnego, tzn akwarium planuję około 100l, styl naturalny, albo Iwagumi etc, to wyjdzie jeszcze w praniu, także światła potrzeba dużo.

 

Problem mój polega na oświetleniu, wiem że HQI się mocno nagrzewają, a do kupienia są komplety wyglądające jak podwieszony okap kuchenny, a i tak budżet ograniczony. Dodatkowo brak miejsca w pokoju wymusza wykorzystanie przestrzeni nad oświetleniem.

 

Pytanie brzmi czy mogę sobie spokojnie zabudować w szafce (30cm nad wodą) akwarium raczej odkryte, takowe lampy, 2 świetlówki jedna na faune druga na florę i diodę nocną.

 

Boję się za wysokiej temperatury.

 

Nad szafką z oświetleniem, była by normalna szafa z ubraniami.

Więc może zrobić wentylację, 2x10cm fan z obudowy PC, dla mniejszej temperatury?

 

Najbardziej się boję o stopienie politury z płyty, lub zapłon lakieru z drewna (jeszcze nie wiem z czego zrobił bym szafkę)

 

Dlatego poproszę o oświecenie w kwestii temperatur panujących wokół żarników, ew minimalnej odległości od zabudowy.

 

 

 

Proszę o konkrety.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uważam że będziesz miał poważny problem z temperaturą w akwarium. Jeżeli jest to w szafie jest obudowane z 3 stron i nie ma cyrkulacji no i 30cm nad wodą też daje do myślenia. A montowanie światła HQI w czymś co nie odprowadza ciepła no to trochę zły pomysł. Załóż kilka rur by było optymalnie do tego co chcesz mieć i koniec albo 39W T5 albo 24w jak ci nie wejdą. Oczywiście na statecznikach elektronicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to może doprecyzuję.

Tak myślałem że to niezłą grzałka...

 

Dla tego na razie zastanawiam się jak to rozwiązać, akwarium będzie odkryte i nie zabudowane, tutaj problemu z temperaturą być nie powinno, pokój mam dość chłodny i tak.

 

Chodziło mi o to jaką odległość musiał bym zastosować od żarnika, z zabudową pokoju, szafkami nad, i obok.

Muszą być jakieś wytyczne czy zasady co do tego, a może jakieś ekrany ceramiczne?

 

Na razie wstępnie tak ustaliłem wysokość lamp 30cm nad lustrem, na razie rozważania, a zbiornik planuję postawić przy sprzyjających wiatrach w ciągu roku.

Skoro ustaliliśmy już że nie jest możliwe zabudowanie w jednej wspólnej szafce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, 50cm to już mała szafka, tak marudzę o to miejcę, bo liczę jeszcze manele mojej drugiej połówki, w jednym pokoju.

A jest ciasno, bo obok wiszą dwa rowery.

 

Zastanawiam się też czy nie można wymusić jakiejś cyrkulacji powietrza, dla osiągnięcia niższej temperatury. Oraz zastosowanie jakieś osłony termo, od szafek.

 

Nie chcę na siłę ciasno upychać wszystkiego, w skrawku szafki, ale muszę się postarać o półkę nad. :)

Tak na marginesie, to jak jest odprowadzane ciepło z obudów HQI? Tylko pasywnie?

 

Jeśli tak, to myślę że zastosowanie paru cichych wentylatorków zmniejszyło by ilość wydzielonego ciepła znacznie.

 

Żeby jeszcze lepiej to wyjaśnić, planuję akwa (oczywiście najprawdopodobniej)

o wymiarze około 80x40x45.

 

Co za tym idzie, od ściany mam jakieś 5cm odległości, po prawicy stoi szafa ubraniowa z płyty mdf, ale planuję zrobić małą przestrzeń około 3cm, na doprowadzenie rurek etc...

 

także odkryta będzie całkiem boczna, lewa szyba.

 

Co do wys. od lustra to to na dzień dzisiejszy sprawa nieistotna, ale myślę że te wspomniane 30cm.

Natomiast, myślałem o 2 żarnikach 70W jeśli wchodzimy w szczegóły i 2 świetlówki. To na dzień dzisiejszy naprawdę nie istotne, bo nie wiem ile zdołam uzyskać miejsca po przebudowie pokoju.

 

Nadmiar światła się przyda, bo styl akwarium będzie tego wymagający.

 

 

Na teraz jest dla mnie istotne ile mogę ukręcić na temperaturze, oraz możliwości zabudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że na siłę chcesz HQI, ale uwierz lepiej zrobisz stosując zaproponowane świetlówki, wg mnie to za mały baniak na takie oświetlenie; mam spore doświadczenie z HQI o różnych mocach. W ogrodzie zimowym miałem takowe i szybko zmieniłem na sodowe (doświetlenie) po drobnym pożarze spowodowanym przegrzaniem lampy. Palniki HQI pod koniec swojego żywota potrafią wybuchać - to nie żart poczytaj literaturę, no i wydzielają olbrzymie ilości ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie piszecie konkrety, to i mnie powoli przekonujecie :)

 

Na siłę nic nie chcę, przygotowuję się do tematu.

Wracam do akwarystyki, po paru latach.

Jestem ukierunkowany obecnie na styl naturalny (Japoński) (przerabiałem już wiele typów akwa, i najbardziej lubiłem roślinne) i po prostu chciałem pójść o krok dalej w sprzęcie, etc.

 

 

Szczerze mówiąc chciałbym móc, mieć większe akwa, przynajmniej 80cm długości ale to się chyba na razie nie uda.

 

Może faktycznie będzie lepiej z mocnymi 4 świetlówkami po 24W

 

A swoją drogą zakładając że mam wybór, lampa HQI 1x70 czy 4xt5 24w, to czemu jednoznacznie były by lepsze świetlówki, okej jest więcej mocy świetlnej, ale chyba lepiej się prezentuje akwarium podświetlone HQI, tzn bardziej naturalnie?

 

Rośliny rosły by chyba tak samo dobrze przy obu konstrukcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia doboru świetlówek, świetlówki można bardziej precyzyjnie dobrać pod kątem barwy światła jak i widma (firmowe nie chińszczyzna), przy krótkotrwałym braku napięcia świetlówka odpali natychmiast a HQI jak trochę ostygnie, za pomocą świetlówek lepiej doświetlisz zbiornik niż HQI (rozkład światła- przy HQI światło punktowe a świetlówka świeci na całej długości).

W moim zbiorniku planuje do 4 szt. HQI 150W bo takie mi zostały oprawy oraz 2-4 szt. świetlówek 58W typu REFLEX z wbudowanym odbłyśnikiem; takie rozwiązanie ma u mnie racje bytu, gdyż załatwię sobie dogrzanie piwnicy, w której wiecznie jest zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, no i nie miał bym problemu z zabudową tego ustrojstwa. Może i racja, może by mi się wtedy udało wstawić dłuższy zbiornik 80 lub 90cm (szerokość i wysokość już nie większa). Noo i taki zbiornik ma większy sens jak dla mnie :)

 

Kupił bym też gotowe akwa, a tak bym robił na wymiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, no i nie miał bym problemu z zabudową tego ustrojstwa. Może i racja, może by mi się wtedy udało wstawić dłuższy zbiornik 80 lub 90cm (szerokość i wysokość już nie większa). Noo i taki zbiornik ma większy sens jak dla mnie :)

 

Kupił bym też gotowe akwa, a tak bym robił na wymiar.

No więc nie kombinuj,tylko do dzieła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko chciałem wytłumaczyć dla czego mam takie zagwozdki z tymi wymiarami.

Normalnie w pokoju mam bezproblemowo miejsce na akwa 90x45x45.

Tylko że...

 

Na tej samej ścianie wiszą 2 rowery, i muszę znaleźć taki system żeby spać spokojnie że one tam wiszą, i nic nie zrobię ze szkłem, przy codziennym zdejmowaniu ich ze ściany.

Dla tego udało mi się wydzielić te 60cm na dzień dzisiejszy na akwa, nad którym nie wisiał by rower.

Może wymyślę jakiś lepszy system wieszania, ale rowery zostają na ścianie.

 

To jest cały problem.

 

 

 

Teraz takie pytanie dla ścisłości, planuję trawniki jak to w japońcach.

Przy świetlówkach nie będzie problemu z doświetleniem dna??

(wys. 45/50cm)

 

Kiedyś to był problem świetlówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Może troszkę późno piszę ale trochę doradzę w temacie . Przechodziłem " walkę " z oświetleniem w dosłownym znaczeniu tego słowa . Posiadam akwarium około 250 litrów , które jest w zabudowie .Wysokość od tafli wody do półki nad akwarium wynosi około 30 cm . Początkowo zamontowałem dwie świetlówki po 120 cm . Niestety rośliny słabo rosły , postanowiłem zwiększyć moc , jako że nie chciałem upychać kolejnych świetlówek zamontowałem płaskie HQI , 70 W . Odległość do tafli wynosiła około 10 cm . Temperatura nie była większa niż po zamontowaniu wcześniej dwóch świetlówek . Niestety światło było głownie na środku , boki zaciemnione . Postanowiłem zwiększyć moc do 150 w. Boki są lekko zaciemnione ale nie aż tak bardzo. Temperatura jest odczuwalna ale nie na tyle by grzało aż tak wodę . Temperatura porównywalna do 3 świetlówek 120 cm . Więc moje spostrzeżenie jest takie ,że jeżeli masz stosować więcej jak dwie świetlówki to korzystniej będzie zamontować HQi , nawet 2 x po 70W . Światło jest znacznie intensywniejsze a rośliny rosną jak szalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...