Skocz do zawartości

Problem z glonami


dzajdol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Akwarium:

- litraż: 112

- oświetlenia: czas świecenia 11h - 2x18(jedna zwykła, drua jakaś do roślin nie pamiętam jaka ma już z rok) + 2x24(Sylvania 830 3000k)

- filtr: CristalProfi 1500 (na dole ceramika, wyżej wata, gąbka)

- podłoże żwirek, bez substratów i kulek

- grzałka z termostatem 24-25 stopni

- CO2 butla z reduktorem i elektrozaworem

-Obsada: 2 neonki czerwone, 8 skalarów, zbrojnik niebieski (duży okaz)

 

Mam problem z glonami od jakiś 2-3 miesięcy i już nie wiem co mam z nimi zrobić. Akwarium mam długo (stan na ten czas to oświetlenie bez 2x24W i bez butli CO2 - oświetlałem akwarium 13h (wiem błąd) - glony były na korzeniu i annubisie oraz na rurze od filtra, która porosła mchem jawajskim).

W połowie grudnia kupiłem sobie troszkę bardziej wymagające roślinki (chciałem ożywić akwarium) Ludwigia peruensis oraz Myriophyllum simulans (wywłócznik kłosowy) - wcześniej miałem mech jawajski i annubisa, ale nie pamiętam jakiego dokładnie (jeżeli ktoś rozpozna prosiłbym o informację. Z Ludwigia, kupiłem co2 w płynie EASYCARBO oraz żelazo z serii Gainer firmy aqua art. Stosowałem tak jak napisane było na instrukcji. No i zaczęły się glony szybciej rozwijać i roślinki nie najlepiej się miały. Objawy pasowały mi do nadmiaru FE -toteż zaprzestałem podawać FE i wymieniłem 30% wody (glony jakby sie zatrzymały).

W tym samym momencie postanowiłem sobie zakupić oświetlenie 2x24 i zestaw do CO2. Zamówiłem po świętach założyłem, dawałem FE w połowie dawki. Jako że miałem mało roślinek dawałem CO2 jak było oświetlenie (13h) przez godzinę co 2 godziny - jednocześnie napowietrzałem (wiem wiem błąd :)). Glony znowu zaczęły mnie atakować, ale anubisy bomblowały. Czytałem troszkę, kupiłem testy i 2 dodatkowe nawozy Aqua-art Gainer Clasic oraz macro red - jako, że stwierdziłem, że może mam braki makroelementów. W tym samym czasie zakupiłem dodatkowe roślinki: trawę brazylijską(Lilaeopsis BRASILENSIS), Blaxa japonica, Rotala rotun green. No ale glony mnie dalej nawiedzają.

 

W środę 11 stycznia zrobiłem kilka testów i miałem:

PH KH GH FE PO4 NH4 NO3 NO2

6,6 3 3 0.05 0,3

Stwierdziłem, że stanowczo za dużo PO4 i wczoraj była podmianka 50% wody.

Dzisiaj 13 stycznia zrobiłem znowu testy i mam:

PH KH GH FE PO4 NH4 NO3 NO2

6,6 5 5 0,3 0,3 0,15 ~5 0,025

 

CO2 - mierzone testem permanentnym JBL jest w granicach 12

 

KH Podniosłem sobie podmieniając wczoraj wodę 2:1 Kran: RO - i chciałem sobie podnieść, bo wyczytałem, że KH najlepiej mieć 5-7, bo jest najbardziej stabilne PH wtedy.

 

Wodę w kranie mam PH - 7, KH - 6, GH - 13, z tego co pamiętam (robione innymi testami, niż te z 11 i 13 stycznia, które robione były testami JBL kropelkowymi).

 

Teraz mam kilka pytań:

- co zrobić, aby pozbyć się glonów - jak to pomoże mogę umieścić zdjęcia akwa

- chciałbym mieć PH 7 przy KH 5 (chyba, że lepiej inaczej) - czemu mam obniżone PH, skoro CO2 nie jest nasycone

- mam napowietrzacz, czy mogę go włączać, jak tak to czy w nocy czy w dzień

- czy mogę zrobić z tych nawozów co mam kulki do podłoża, posiadam czystą glinę oraz torf do filtrów

- jak zrobić aby CO2 się nasyciło - chciałbym mieć poziom 20 mg/l - czyli taki jak na teście pisze że jest fajnie mieć :P

- co sadzicie o dołożeniu do obsady 8-13 neonków czerwonych

 

Z góry dziękuję, za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Teraz mam kilka pytań:

- co zrobić, aby pozbyć się glonów - jak to pomoże mogę umieścić zdjęcia akwa

- chciałbym mieć PH 7 przy KH 5 (chyba, że lepiej inaczej) - czemu mam obniżone PH, skoro CO2 nie jest nasycone

- mam napowietrzacz, czy mogę go włączać, jak tak to czy w nocy czy w dzień

- czy mogę zrobić z tych nawozów co mam kulki do podłoża, posiadam czystą glinę oraz torf do filtrów

- jak zrobić aby CO2 się nasyciło - chciałbym mieć poziom 20 mg/l - czyli taki jak na teście pisze że jest fajnie mieć :P

- co sadzicie o dołożeniu do obsady 8-13 neonków czerwonych

 

-Zmniejsz świecenie do 8-10h, wymiana 30% wody co tydzień a nawet co 4-7dni, pamiętaj że dodajesz nawozów tylko do ilości podmienianej wody a nie na ilość litrów akwarium.

-Napowietrzacz tylko szybciej wyciągnie z wody CO2 więc nie stosujemy. Ruch wody z wyloty filtra wystarczy.

-Możesz dołożyć ale wszystko zależy od wielkości skalarów, jeżeli są już dość duże to neony mogą być drogim pokarmem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...