Jump to content

Wszystko na temat wyboru ryb


Recommended Posts

Wszystko na temat wyboru ryb - by Lukas

 

Jeśli kupujesz rybki po raz pierwszy, poproś o radę sprzedawcę w sklepie zoologicznym (chociaż z nimi różnie bywa) lub doświadczonego akwarystę. Nie wszystkie ryby nadają się do pierwszego akwarium lub do akwarium wielogatunkowego. Dobrym wyborem będą oczywiście takie gatunki jak: gupik, mieczyk hellera, zmienniak plamisty i wielobarwny, prętnik karłowaty, bojownik syjamski czy kiryski spiżowy i siatkowany. Jest wiele bystrzyków, brzanek i innych ryb doskonale nadających się do pierwszego akwarium,zatem nie spiesz się z wyborem, zawsze mając na uwadze potrzeby ryb i swoją wizję ostatecznie zasiedlonego akwarium.

Zdrową rybę można rozpoznać po następujących cechach:

- pełne zdrowo wyglądające ciało

- niepostrzępione, wyprostowane płetwy

- ,,jasne" oczy

- brak ubytków łusek, brak narośli, ran i owrzodzeń

- duża aktywność ( z wyjątkiem ryb prowadzących spokojny tryb życia lub ryb przydennych)

- apetyt ( zapytaj, ale nie proś o demonstrowanie, świeżo nakarmione rybki będą wydalać do worka

 

Aby dokonać rozsądnego wyboru, sprawdź też specyficzne wymagania i charakter danego gatunku. Przykładowo wiele ryb żyje w ławicach, podczas gdy inne nie znoszą widoku rywali własnego gatunku.

 

Bibliografia: ,, Ryby Akwariowe" John A Dawes

Link to comment
Share on other sites

lepiej pytać doświadczonych akwarystów na forum niż sprzedawców bo oni chcą tylko sprzedać więc są w stanie powiedzieć że można trzymać gupiki z pyszczakami itp :P

są oczywiście wyjątki ale w handlu to rzadkość

Link to comment
Share on other sites

no ja tez nie radze pytac sie sprzedawcow, bo mnie na pierwszy rzut wcisneli welona, ktory jest z jednej strony ladny, fajny i w ogole super a z drugiej strony bardzo trudny w hodowli bo potrzebuje duzych zbiornikow do rozmnazania. na poczatek polecam zyworodki, bo sa chyba najlepsze dla poczatkujacych. odchowac ikre moim zdaniem jest znacznie trudniej niz maciupkie rybki:) a co do kupna, trzeba poobserwowac jak rybka sie zachowuje, czy jest zwawa, czy ospala, czy nie plywa bokiem i nie robi "piruetow" . no i przede wszystkim czy jest prosta:)

Link to comment
Share on other sites

no i wymyslona dysleksja... a jakby tak kazdy uczen chociaz swoje szkolne lektury przeczytal... a wracajac do tematu trzeba uwazac co sie kupuje a najlepiej najpierw cossie dowiedziec o wybranych przez siebie rybkach

Link to comment
Share on other sites

Wszystko na temat wyboru ryb - by Lukas

 

Jeśli kupujesz rybki po raz pierwszy, poproś o radę sprzedawcę w sklepie zoologicznym lub doświadczonego akwarystę.

Może usuń to poproś o radę sprzedawcę bo "dobrze doradzających" sprzedawców jest mało. Sprzedają to co im nie "schodzi".
Link to comment
Share on other sites

Warto ostrzec że jeśli chcemy kupić parkĘ zmienniaków plamistych lub wielobarwnych najpierw poleciłbym zajrzeć do paru książek, żeby nauczyć się je rozróżniać,gdyż sklepy sprzedają je jako platka i mają to gdzieś że wciskają wam różne gatunki pod jedną nazwą.

W internecie też jest mnóstwo stron z mylnymi nazwami,więc jeszcze raz zaznaczę żeby w tej kwesti posługiwać się tylko KSIĄŻKĄ najlepeij ze zdjęciami.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...