Skocz do zawartości

70 litrów - prośba o ocenę obsady.


orzech71
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Akwarium posiadam od ok. 2 miesięcy. Jest to moje pierwsze akwarium, dlatego chciałbym zaczerpnąć wiedzy od bardziej doświadczonych akwarystów. Wiem, że najpierw powinienem pytać, a później obsadzać baniaczek, ale niestety już taki mam charakter, że najpierw działam... potem myślę.

Od jakiegoś czasu czytam to forum i zauważyłem, że często zwracacie uwagę początkującym, na ilość rybek w zbiorniku.

Obawiam się, że również mogłem popełnić parę błędów, dlatego postaram się opisać jak to wszystko u mnie wygląda. Proszę o konstruktywną krytykę, która pomoże mi skorygować błędy i umili rybkom życie.

 

Akwarium 70l proste.

2 razy świetlówka 13w.

Jeden filtr wewnętrzny - sama gąbka.

Drugi filtr - kaskadowa samoróbka - gąbka i ceramika. Z tym, że dużo tej ceramiki nie ma i będę to musiał jakąś przerobić.

Wodę napowietrza tylko wylot z filtra wewnętrznego i trochę kaskada. Do kaskady zamontuje może deszczownie. Nie wiem czy to nie za mało? Ale ogólnie ruch tafli wody wydaje się być ok.

 

Rośliny:

Poza moczarką mam jeszcze dwie, ale nie znam ich nazw (może jak dodam zdjęcie, to ktoś rozpozna).

 

Rybki:

-4 Kiryski spiżowe

-8 Kardynałków

-6 Danio pręgowane

-6 Otosków

-2 Gupiki (było 3 samców i samiczka, ale samiczka i jeden samiec padły - Jeśli to możliwe to zostawiłbym tych dwóch i więcej nie dokupował).

Obawiam się, że to trochę za dużo i że niepotrzebnie kupiłem te gupiki, ale uległem chwili, bo chciałem coś kolorowego w baniaku :/

 

Przy okazji chciałbym zapytać, jaki może być powód, że na jednej z roślin osiada mi czarny osad? (takie kropki na liściach).

Dodam, że nie dałem ziemi przy zakładaniu akwarium, dlatego posadziłem roślinki w plastikowych pojemnikach. Ale jak na razie, w miarę się trzymają.

Jeśli o czymś zapomniałem to chętnie odpowiem na pytania i doprecyzuje resztę.

Na koniec dodam jeszcze jedno zdjęcie, które może pomóc w ocenie sytuacji.

Dołączona grafika

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Jak coś nabroiłem to przepraszam, ale to mój pierwszy post na tym forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że nie mam jeszcze zupki i wszystko jest w miarę ok?

Zapomniałem jeszcze o temperaturze wody. Jeden termometr pokazuje 22, drugi natomiast prawie 25. Wiem, że muszę uważać na temperaturę ponieważ kardynałki są zimnolubne, a reszta rybek lubi trochę cieplej. W sklepie kobieta mi powiedziała, że nie mogę trzymać gupików z danio i kardynałkami, właśnie ze względu na temp. wody... ale z tego co czytałem w internecie to wszystkie z rybek, które mam powinny tolerować obecną temperaturę. Sam już nie wiem, jaką ustawić, żeby wszystkie były zadowolone ;)

 

Kevin:

Korzeń kupiłem w Irlandii, kosztował na Polskie jakieś 20zł. Ten mniejszy znalazłem na plaży ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie kobieta mi powiedziała, że nie mogę trzymać gupików z danio i kardynałkami, właśnie ze względu na temp. wody...

No no, jestem zdumiony, że Pani w Zoologu podpowiedziała dobrze :P

 

Sam już nie wiem, jaką ustawić, żeby wszystkie były zadowolone ;)

Nie lepiej zdecydować się na ryby zimnolubne lub ciepłolubne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Rośliny:

Poza moczarką mam jeszcze dwie, ale nie znam ich nazw (może jak dodam zdjęcie, to ktoś rozpozna).

 

Rybki:

-4 Kiryski spiżowe

-8 Kardynałków

-6 Danio pręgowane

-6 Otosków

-2 Gupiki (było 3 samców i samiczka, ale samiczka i jeden samiec padły - Jeśli to możliwe to zostawiłbym tych dwóch i więcej nie dokupował).

Obawiam się, że to trochę za dużo i że niepotrzebnie kupiłem te gupiki, ale uległem chwili, bo chciałem coś kolorowego w baniaku :/

 

Przy okazji chciałbym zapytać, jaki może być powód, że na jednej z roślin osiada mi czarny osad? (takie kropki na liściach).

Dodam, że nie dałem ziemi przy zakładaniu akwarium, dlatego posadziłem roślinki w plastikowych pojemnikach. Ale jak na razie, w miarę się trzymają.

Jeśli o czymś zapomniałem to chętnie odpowiem na pytania i doprecyzuje resztę.

Na koniec dodam jeszcze jedno zdjęcie, które może pomóc w ocenie sytuacji.

 

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Jak coś nabroiłem to przepraszam, ale to mój pierwszy post na tym forum ;)

Wysadzaj rośliny z doniczek ale już! Kto to widział takie rzeczy...;P

 

Z rybkami popełniłeś następujący błąd, choć juz było wspomniane przez kogoś przede mną: połączyłeś w obsadzie rybki ciepłolubne z zimnolubnymi. Zdecyduj się czy kardynałki i danio zostają, czy też otosy i gupiki. Kiryski ze względu na zbyt mały litraż powinieneś oddać.

 

Obsada z ciepłolubnymi:

10-12x neon innesa/n. simulans/zwinnik jarzeniec/żałobniczka/razbora espei/r. klinowa/prystelka/n. czarny

6x otosek

6x kirysek panda/pigmej/piskorek sumatrzański

1+1x p. ramireza/1+2x prętnik karłowaty/1x bojownik

 

lub

 

2+3-4x gupik pawie oczko

10-12x neon innesa/n. simulans/zwinnik jarzeniec/żałobniczka/razbora espei/r. klinowa/prystelka/n. czarny

6x otosek

6x kirysek panda/pigmej/piskorek sumatrzański

 

Obsada z chłodnolubnymi:

10-15x kardynałek

3-4x cudaczek

4+6x gupik endlera

6x danio (choć to ryba do dłuższych zbiorników)

 

Z roślin masz chyba nurzaniec i żabienicę oprócz moczarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i rady. Z tymi rybkami wyszło tak, że najpierw dostałem akwarium 30l za darmo i stwierdziłem, że będę trzymał tam same kardynałki, żeby nie kupować grzałki i nie martwić się o temperaturę - po prostu jako początkujący chciałem pójść na łatwizne ;). Niestety spodobało mi się to na tyle, że zdecydowałem się na zakup trochę większego zbiornika, a nie znalazłem zbyt wielu ryb zimnolubnych, które bym mógł wrzucić do tych kardynałków. Więc zacząłem czytać opisy rybek na superakwarium i starałem się dobrać takie, które mają podobny zakres temperatur. Czytałem forum i wiele osób pisało, że ich kardynałki żyją w 25 a chwilami nawet w większych temperaturach. Po opisach rybek stwierdziłem, że ok 22 stopni będzie w miarę ok dla wszystkich rybek, które mam. Widocznie coś źle doczytałem, lub ktoś mnie wprowadził w błąd :/

Jeżeli chodzi o rośliny... to już nie chcę kombinować, bo i tak będę się przeprowadzał pod koniec stycznia i wtedy planuje zrobić podłoże takie jak trzeba ;) Przed chwilą skończyłem robić nowy filtr kaskadowy, w którym mogłem już zmieścić gąbkę, więcej ceramiki, żwirek amonowy i watę perlonową. Wygląda to mniej więcej tak:

Dołączona grafika

Chciałbym zapytać czy taki filtr będzie spełniał swoją rolę? I czy dużo tracę na wydajności, gdy pompka jest tuż pod powierzchnią wody? Przepraszam za błędy, ale ten filtr zjadł mi tyle nerwów, że musiałem wspomóc się % ;)

P.S. Czy może mi ktoś powiedzieć jaka to odmiana gupika?

Dołączona grafika

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...