Skocz do zawartości

Pytanie o witaminy


Pappa2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Troszku poczytałem na temat witamin podawanych rybą i nasuwa mi się kilka pytań.

1. Ile poszczególnych witamin potrzebują pielęgnice dla zdrowego rozwoju? Chodzi mi o skalary i ziemiojady red head tapajos. Lub inne podobne wielkością pielęgnice z SA. Chodzi o dorosłe ryby.

2. Jak rozpoznać niedobór witamin u pielęgnic? Tu w sumie znam odpowiedź ale może coś nowego usłyszę ;)

3. Jak rozpoznać nadmiar witamin u pielęgnic?

4. Czy stosując karmy d-50 (dla paletek),cichlid gran tropikala i pokarm wysokoproteinowy tropikala powinienem wzbogacać je witaminami? Czy zmienić coś w żywieniu ryb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jak się zada trudniejsze pytanie to nikt nie umie na forum odpowiedzieć...

Temat można zamknąć/usunąć bo i tak raczej nie doczekam się odpowiedzi...

 

 

Jeden dzień zwłoki i Pan taki niecierpliwy. Zastanawiam się, czy ten wpis ma być prowokacją? Ob nie. Daj na wstrzymanie i czekaj, może ktoś zaznajomiony z tematyką się wpisze. Jeśli jednak taka forma nie odpowiada, na przyszłość radzę nie zadawać nam AŻ tak trudnych pytań.

mod. SzaraMysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj kolego, nie denerwuj się tak :)

Z chęcią pomogę.

Cóż witamin mamy wiele : A , B1, B2 ( PP) , B5, B6, B12, C, D3, E, H, K oraz cholinę.

Musisz rozróżnić także witaminy na te rozpuszczalne w wodzie i w tłuszczach.

Z racji ryb, tych rozpuszczalnych w wodze podajemy stosunkowo dużo, gdyż szybko się rozpuszczają w organizmie. Jeśli chodzi natomiast o witaminy rozpuszczalne w tłuszczach ( A,D,E,K) to nadmiar odkłada się w wątrobie i tłuszczu( jesli ryba jest przekarmiana) i powoduje to naprawdę groźne schorzenia jak otłuszczenie i uszkodzenie wątroby . Nadmiar witaminy A dodatkowo psuje wzrok. Rybom młodym dobrze jest podawać wit A i biotynę.

Jeśli ryba jest za gruba, dobrze jest podawać cholinę, która niezbędna jest do przyswajania tłuszczu.

Jeśli chodzi o niedobór czy nadmiar to musiałbyś powiedzieć jakiej witaminy :) bo schorzeń i chorób jest naprawdę wiele z tym związanych od ślepoty po śmierć.

 

Pozdrawiam :)

 

P.S. Jeśli byłbyś zaintersowany mogę napisać Ci także określone firmy pożywienia jakie warto podawać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden dzień zwłoki i Pan taki niecierpliwy. Zastanawiam się, czy ten wpis ma być prowokacją? Ob nie. Daj na wstrzymanie i czekaj, może ktoś zaznajomiony z tematyką się wpisze. Jeśli jednak taka forma nie odpowiada, na przyszłość radzę nie zadawać nam AŻ tak trudnych pytań.

mod. SzaraMysz

Nie miało służyć to prowokacją, a podbiciem tematu :P Tak czy siak zadziałało ;)

---------------------------------------------

weterynarz*zootech dziękuję za zainteresowaniem się moim problemem.

P.S. Jeśli byłbyś zaintersowany mogę napisać Ci także określone firmy pożywienia jakie warto podawać :)

Był bym wdzięczny za podanie przykładowego jadłospisu. To co mnie gubi w opisie karm to to że praktycznie wszystkie zawierają to samo. Różnica jest jedynie w ilości witamin, które jak wiadomo i tak nie są trwałe. Ulatniają się czy utleniają...

Karmie tym: karmy d-50 (dla paletek),cichlid gran tropikala i pokarm wysokoproteinowy tropikala DOSZEDŁ ostatnio pokarm spirulina 36% tropicala. Zapomniałem dopisać karma jakaś wybarwiająca jbl...

Dlatego zainteresowałem się witaminami ponieważ moje ziemiojady nie są za ładnie wybarwione. Połowa z nich ma delikatnie wybarwioną głowę na czerwono. Reszta ziemków jest blada. Mimo to są aktywne chętnie pobierają pokarm, przystępują to tarła, nie boją się ludzi itp. Parametry wody są teraz dobre. Piszę "teraz" bo ok 2 miesiące temu walczyłem z no3 poziom na wysokości 50-80. Teraz ok 20.

Ze względu że w akwarium nie mam roślin wymyśliłem że rybą może zielska w diecie brakować. Gdybym miał rośliny zawsze same mogłyby uzupełnić niedobór pokarmu roślinnego. Dlatego też dokupiłem spiruline 36%.

W skrócie troszkę się zagubiłem z jedzeniem. Mało jest informacji na temat żywienia geophagus (ziemiojadów)red (lub orange) head tapajos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...