Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium 75 litrów


zbuffer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zamierzam założyć pierwsze akwarium. Myślałem na początku o 20 l akwarium we wnęce, którą mam w ścianie, ale z tego co widzę ten litraż nie nadaje się prawie dla żadnych rybek.

Na dodatek akwarium musiałoby być na zamówienie i w sumie kosztowałoby niewiele mniej niż standardowe prostopadłościenne 74x29x35 cm (ok. 75 litrów).

Taka objętość pozwoli już chyba na jakąś różnorodność?

 

Prosił bym o jakieś wskazówki co można by w nim hodować. Fajnie byłoby skomponować jakiś biotop ale może być też jakaś kombinacja. Wolę raczej dużo małych niż mało dużych rybek ;)

Przyjemnie byłoby też mieć sporo zieleni bo generalnie brakuje mi jej w mieszkaniu ;)

 

Przy okazji proszę o wytyczne co do sprzętu.

Czy do oświetlenia można stosować diody LED? Bo nigdzie nie widzę takich propozycji co mnie trochę dziwi...

 

Najbardziej to się boję o masę tego akwarium....Jedyne sensowne miejsce na niego jest na jednej z półek regału z Ikei zrobionego z takich grubych płyt...tyle że to wióry i tektura więc na pewno nie wytrzyma więcej niż 20 kg. Mam zamiar umieścić akwarium na pierwszym piętrze i podeprzeć półkę czymś włożonym pomiędzy nią a spód który leży na podłodze bez nóżek (jakieś kolumny z drewna). Macie może w tym względzie jakieś doświadczenia?

 

btw... przykładowe rybki, które podobają mi się ze zdjęć w necie:

Rasbora Galaxy

Parambassis ranga

Melanochromis cyaneorhabdos

Colisa lalia

Epiplatys annulatus

Hyphessobrycon Eques

Gasteropelecus sternicla

Hemigrammus rhodostomus

Barbus pentazona

Hyphessobrycon erythrostigma

 

Pozdrawiam!

 

PS. Tylko proszę o ciekawsze propozycje niż Neon Innesa i Gupiki:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do półki to musi ona wytrzymać około 100kg bo tyle gdzieś będzie ważyć uzbrojone akwarium.Druga sprawa to musi być sztywna tak aby się nie wyginała po tymi 100kg chodzi mi o wypoziomowanie.

Lepszym rozwiązaniem jest szafka.Pomyśl też o zasilaniu (oświetlenie,filtr,itp) jak ukryć kable zwisające z półki.

Co do oświetlenia LED to jest dobre,ale podobno na noc.Tylko świetlówki zapewnia Ci odpowiednie wzrosty roślin.

Najlepiej niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni.

 

Edit:

 

JA proponowałbym coś takiego:

Razbora Galaxy 10 sztuk

Prętnik Karłowaty 1+3

Kirysek Panda 6 sztuk.

Ja też się zastanawiam nad prętnikiem karłowatym i rozmawiałem z kolegą,który ma je w 50-60L(nie wiem ile dokładnie) i chciał im polepszyć warunki i przełożył je do ponad 200L zbiornika i nie wyglądały na zadowolone,wiec wróciły do poprzedniego miejsca pobytu.

Podejrzewa,że w większym akwarium było za mało roślin i za dużo przestrzeni.Jak dla mnie to akwarium jest gęsto zarośnięte.

Tak,że zastanawiam się nad tymi rybkami,bo chciałbym coś widzieć w nim oprócz roślin.

 

szczupak: Edytuj posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są listwy ledowe zastępujące świetlówki kompaktowe. Są jednak strasznie drogie. Więc moim zdaniem się nie opłaca póki co w coś takiego inwestować. Zbuffer czym większe akwarium, tym łatwiej jest je "opanować" - wybacza więcej błędów. Kup sobie standardową np. 112l i jakąś szafkę pod to, do tego filtr HW 302, grzałka, termometr itd.... Ja bym nie ryzykował ustawiania baniaka na regałach. A poza tym, jak przedmówca napisał, w szafce schowasz całe okablowanie z osprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwszą propozycję obsady ale prosił bym o więcej opcji, może ktoś ma inną wizję? ;)

Czy te kiryski mogą być w dowolnej wersji? Czy jakiś glonojad by się zmieścił?

 

Co do miejsca i wielkości akwarium to na szafkę raczej nie mam miejsca, szczególnie w jakimś sensownym miejscu i dlatego myślę o tym regale. Tak jak pisałem jest to regał z Ikei, z takich 5 cm czarnobrązowych płyt więc wygląda dość solidnie i myślę że akwarium by na nim świetnie wyglądało. Z uwagi na to że nie był to drogi mebel mogę na nim dokonać operacji wzmacniającej.

Wstępnie myślę o podparciu półki czterema grubymi kolumnami z jakiejś kątówki drewnianej i ewentualnie dodaniu kątowników pod spodem, w miejsu mocowania z bokami.

Można by tam na dole trzymać sprzęt do akwarium i zrobić po prostu zasłonkę z kawałka materiału rozciętego na środku.

Co do kabli to akurat po tych przeróbkach i w miejscu w którym półka stoi schowanie ich to żaden problem.

 

Pytałem o oświetlenie LED bo ewentualnie chciałbym kiedyś sam takie wykonać. Jednym z moich zainteresowań jest elektronika i myślałem o oświetleniu sterowanym mikroprocesorem, które imitowało by oświetlenie naturalne łącznie z kolorystyką światła.

Myślałem też o zrobieniu delikatnego efektu zmiany jasności diod według jakiejś funkcji powierzchniowej co miałoby dać efekt podobny do zmian oświetlenia wywołanych falowaniem powierzchni czy ruchem drzew nad powierzchnią.

Nie wiem tylko na ile takie zmiany mogą przeszkadzać rybom? Spotkaliście się z czymś takim?

 

Prosił bym jeszcze o propozycję roślinności. Może coś pływającego po powierzchni ? Może jakiś konkretny zestaw który dobrze wygląda i rybom przypasuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam się zastanawiać czy faktycznie nie zaszaleć i jak już i tak przerabiam regał, przerobić go trochę bardziej i postawić akwarium 80x35x40 czyli 112 l....W sumie po prostu ta półka na której stanie akwarium zostanie zmieniona w taką ławę, bo włożę belki tak jak nogi więc nie ma sensu szafki kupować. Do zmieszczenia 112 l muszę tylko dodatkowo przesunąć kolejna półkę do góry ale właściwie to tylko 4 otwory a i tak półka jest "za wysoka" na książki i będzie lepiej wyglądać po przesunięciu.

 

Co do limitów to wolałbym nie szaleć na początek...tak 500 zł za akwarium i sprzęt maks.

Znalazłem sklep z dobrymi cenami i akwarium z pokrywą wyjdzie 274 zł.

Czy filtr AquaEL Fan 2 Plus wystarczy?

Ile W ma mieć grzałka?

 

Czekam na propozycje rybek. Co ciekawego zmieszczę w 112 L? Podoba mi się w sumie Malawi z tymi żółtymi i niebieskimi ;D może coś tam jeszcze by się dało dodać?

 

BTW. jaki jest minimalny litraż akwarium morskiego? tzn. czy w takich 112 l dałoby się kiedyś zrobić sensowne akwarium morskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie o to Saulosi mi chodziło.

A można je trzymać razem z Labidochromis caeruleus?

Bo te też mi się podobają a wygląda na to, że ten sam rejon.

Nie wiem tylko jak będzie z dostępnością.

Można do tego jakiegoś glonojada?

 

Widzę że jesteś z Krakowa jak ja. Polecasz jakieś konkretne sklepy? Ja z tego co widzę w necie największy jest chyba zoo-zyrafa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Giełda we wtorki 14:00 - 18:00 tak?

Tak.

 

Skoro Saulosi same to w jakiej liczbie?

Może jakieś inne rybki z tego regionu można trzymać razem różne?

Proponowałbym Ci znaleźć jakieś forum Malawi o tam zapytać.

 

Kolega w Tanagice ma kilka zbrojników. Póki co nic się z nimi nie dzieje. A już dość spory kawał czasu u niego tam siedzą.

Zbrojniki to dość wytrzymałe ryby i przeżyją wiele, lecz nie w każdych warunkach będzie im dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...