Skocz do zawartości

112l - prosze o opinie i sugestie


szosti
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałbym wszystkich powitać.

 

Jakieś 3 miesiące temu założyłem akwarium 60l. jakiś miesiąc temu "pracuje" u mnie baniak 112l. 60 sprzedałem. Poniżej dodałem zdjęcie. Parametrów wody jeszcze nie znam, zamierzam kupić testy. Akwarium jest dojrzałe, temperatura wody w granicach 24 - 27 stopni (bez grzałki).

 

Osprzęt:

Filtr HW 302 z deszczownicą,

oświetlenie: tył - Diversa opti plant, (T8 18W); środek - POLAMP T8 18W daylight 6500K (standardowa z obudowy); przód - dwa moduły Aquael EcoLight Sunny 11W 6500K. (łącznie 58W).

 

Rośliny:

kryptokoryna,Hemiantus micranthemoides, ludwigia nanas, moczarka kanadyjska, hygrophilia polysperma, rogatek sztywny, limnobium gąbczaste, rzesa wodna.

Ryby:

3 kiryski (para albinosów, samiec pstry); 3 zbrojniki (samiec i 2 mniejsze samice),5 neonów inessa, 5 molinezji (2 żółte); 5 gupików; 5 danio lamparcie (4 samce); parka gurami złote.

 

Czy ta obsada oraz oświetlenie jest odpowiednie? Czy mogę jeszcze dodać jakieś ryby, by nie "przerybic" zbiornika? zależałoby mi na jakichś spokojnych, łatwych do rozmnożenia ryb jajorodnych, ewentualnie jajożyworodnych. 15 lat temu miałem małe akwarium, lecz nie miało to nic wspólnego z akwarystyką (co jakieś 2 tyg. restart zamiast podmiany wody itp...).

 

Proszę o opinie i sugestie nt. mojego zbiornika.

 

Pozdrawiam.

post-10408-13685165378783_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe błędy, co do obsady.

Ryby:

3 kiryski (para albinosów, samiec pstry); 3 zbrojniki (samiec i 2 mniejsze samice),5 neonów inessa, 5 molinezji (2 żółte); 5 gupików; 5 danio lamparcie (4 samce); parka gurami złote.

Nie męcz kirysków, jeden gatunek, min 6 osobników

Za dużo zbrojników jak na 112l

Neonki min 8, ale na takie akwa, możesz mieć ich więcej

Gurami nie trzymaj z tymi gatunkami ryb.

 

Moja propozycja:

xx krewetek red cherry

30 neonków

1+2 gupiki, rozmnożą się, będzie więcej

1+2 molinezje

lub te żyworodne (gupiki i molinezje) wymieniła ma skalary.

 

Co do oświetlenia, nie znam się na tym, więc to pozostawiam komuś, kto się na tym zna, bo nie chcę wprowadzić w błąd.

 

Teraz kolej na wygląd zbiornika:

Za mało jak dla mnie roślin. Podłoże za jasne dla neonków, więc bym wymieniła na ciemny bazalt. Zmieniła bym tło na ciemne, dodaje głębi. Na środku bym dała duży, ciekawy, korzeń obsadzony mchem.

Myślę, że to tyle ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gurami wydam bo psują mi efekt.... sa zbyt duże. Myślałem o mieczykach ale podejrzewam, że mogą obgryzać płetwy gupikom... co Wy o tym sądzicie? a oświetlenie dobrze dobrałem? Co do roślin.... dokupię coś na 1-wszy plan. Resztę rozsadzę jak podrosna.

 

Mieczyki gupiką pletw nie obgryza, wątpię by innym tez próbowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem pierwsze moje akwa (ok. 15 lat temu), to miecze gryzły ogony gupikom. lecz jak napisałem, wtedy tego nie mozna było nazwać akwarystyka.... Myślałem o tym, by zbrojniki zostawić i dorzucić jeszcze samicę (taką większą do tarła), wydać gurami i kirysy albinosy. Dokupić z 3 neonki, 3, może 5 platek (1 samiec-2 samice lub 2 samce i 3 samice) oraz 4 kirysy pstre (miałbym kirysów wtedy 2 samce, 3 samice). Co o tym sądzicie? a wracając do oświetlenia baniaka... myślicie ze może takie zostać? Rośliny rozsadzę po przycince, może jeszcze skuszę się na anubiasa. Proszę o porady, sugestie i ocenę mojego baniaka :) z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...