Skocz do zawartości

NO3 i PO4 odpowienie dla roślin - nawożenie


monix
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Niedawno kupiłam nawozy z serii easy life bo roślinki mi kiepsko rosły i teraz mam pytanko ile wlać nawozu NO3 i PO4 tak żeby zachowana została właściwa proporcja i nie powstały glony?

Producent podaje inf.:

NO3 - Dawka 10ml/500 l wody podnosi zawartość NO3 w wodzie o 2,0 ppm

PO4 - Dawka 10ml/500 l wody podnosi zawartość PO4 w wodzie o 0,1 ppm

 

 

Czy można wlać 10ml NO3 (podniesie NO3 do 10 mg/l) ??

A ile wlać PO4? 2ml?

Może na początek wlać połowę zalecanej dawki?

 

W jakich wartościach najlepiej utrzymywać NO3 i PO4?

 

Akwarium ma 112l, nawożenie easy carbo codziennie 2,5 ml +easy pro fito raz w tygodniu.

Podłoże: Aquabasis plus + Manado

Oświetlenie: 2x24 (Aquarelle + PHILIPS 865) + 1x18 (PHILIPS 965)

 

Testy robione dzisiaj wskazują:

NO3 = 0

PO4 = 0

Niestety nie znam wartości K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tylko od jakiej dawki zacząć? boje się kombinować bo nie chce mieć inwazji glonów.

U mnie Fe też zerowe. :( dziś wlałam 10 ml nawozu (wg producenta podnosi stężenie o 0,5 ppm) woda trochę mi zmętniała ale już sie klaruje. Jutro zrobię test na żelazo i zobaczymy czy coś się ruszyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna by dawac dwa razy wiecej niz producent podaje , moze ze trzy razy :D jezeli masz 0 w testach .U mnie mam 1ml nawozu podwyzsza NO3 o 1. Mysle ze nie ma co szalec aby wlewac na raz duze dawki , pewnie trzeba troche odczekac aby wszystko sie unormowalo . Cierpliwie do przodu po co masz miec jakies dodatkowe problemy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynaj od 1/3 dawki, tak aby utrzymać stosunek no3 do po4 10 do 1. ja w sumie wcale nie leje no3 tylko samo po4, no3 zapewnia mi obsada itp. Tak nawiasem - przy baniaku 450 litrów nigdy nie wlałem na raz tyle żelaza (lepiej lać dziennie po troszeczce i badać testami na jakim poziomie się utrzymujesz. Niestety błąd fe=glon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam za rady.

Dzisiejszy test na Fe=0 mimo, iż wczoraj wlałam 10 ml żelaza (wg producenta 10 ml/100l powoduje wzrost jego stężenia do 0,5 mg/l) a tu nic się nie podniosło.

Dolać jeszcze trochę nawozu czy poczekać jeszcze może się coś unormuje?

 

zaczynaj od 1/3 dawki, tak aby utrzymać stosunek no3 do po4 10 do 1

czyli ile wlać No3 i Po4?

 

No3= 3,75 ml tak żeby osiągnąć wartość 10 mg/l?

PO4=7,5 ml żeby osiągnąć wartość 1 mg/l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wyglądają twoje czerwone roślinki? wykazują niedobory? ja bym poczekał z 2 dni, potem test i ewentualnie dolewka

 

ps uważaj - moje problemy z glonami zaczęły się właśnie na tym etapie gdzie teraz jesteś, i walczę do dziś z efektami na szczęście (minęło pół roku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wyglądają twoje czerwone roślinki? wykazują niedobory? ja bym poczekał z 2 dni, potem test i ewentualnie dolewka

 

ps uważaj - moje problemy z glonami zaczęły się właśnie na tym etapie gdzie teraz jesteś, i walczę do dziś z efektami na szczęście (minęło pół roku)

Zdjęcie w moim opisie jest już trochę nieaktualne - czerwonej roślinki już nie.

Wczoraj wlałam No3= 3,75 ml i PO4=7,5 ml. W sobotę zrobię testy (przed podmianą wody) i zobaczymy czy coś się ruszyło.

Problem z glonami już miałam (zielone długie nitki) strasznie mi rośliny padłby m.in. właśnie ta czerwona :( na razie odpukać problem nitek zniknął, ale zauważyłam za to takie drobne glony na niektórych roślinach (takie bardzo krótkie zielone włoski właściwie to taki jakby meszek). - Co to może być i co może być tego powodem?

A Ty z jakimi glonami walczysz? Od czego powstały - przeholowałeś z nawozami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej bym powiedział że zachwiałem proporcje świoatło co2 nawożenie. Walczę poprzez częste testy i korekty nawożenia, usuwanie mechaniczne, potrójna dawca EC oraz okresowe zaciemnienia 2-3 dniowe. Obecnie mam nadzieję że wychodzę na prostą, nie umię się tylko pozbyć sinic. Przeszły już zielenice i krasnorosty, nigdy zaś nie miałem odpukać nitek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze testy po podmianie wody pokazują następujące wyniki:

 

No3 więcej jak 0 ale mniej niż 5 mg/l – skala koloru gdzieś pomiędzy

Po4 więcej jak 0 ale mniej niż 0,25 mg/l - skala koloru gdzieś pomiędzy

Fe = 0,1 mg/l

Dolałam jeszcze 10ml nawozu ProFito (skoncentrowany nawóz wieloskładnikowy).

 

Na niektórych liściach mam drobne zielone glony taki jakby meszek czy to są zielenice?

 

Ostatnio znalazłam w necie artykuł na temat glonów – pozwolę sobie kawałek zacytować

 

Glony znajdują się w każdym akwarium. Nieznaczny rozwój glonów z grupy zielenic jest oznaką dobrej jakości wody i nie stanowi powodu do niepokoju. Również glony które pojawią się w pierwszym okresie po założeniu akwarium nie są powodem do niepokoju, gdyż zanikają one samoistnie po pewnym czasie. Glony są powodem do niepokoju tylko wtedy, gdy nagle się nadmiernie rozwiną w ustabilizowanym już akwarium. Wtedy powinno się temu natychmiast przeciwdziałać, gdyż glony będą szkodzić roślinom, jakości wody oraz ogólnej równowadze w akwarium

Czy w związku z powyższym jeśli to są zielenice a akwa funkcjonuje od 19.06. to może nie powinna się aż tak bardzo przejmować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...