Skocz do zawartości

Czego brakuje moim roślinką ??


anty1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na wstępie przedstawię wam moje akwarium:

 

Pojemność 112l

Oświetlenie 0.75w/l brutto

Grzałka to chyba nie ważna :) ale 100w temperatura 25C

Filtr Aqua szut turbo 8w 500l/h (daje radę)

Podłoże 1/2cm ziemi ogrodowej + filtus floran w miejscach gdzie są większe rośliny jest wysypane 4-5cm a w miejscach gdzie będzie trawnik 3cm

CO2 z bimbrowni 2tydzień

 

Teraz po co założyłem ten temat... Moje roślinki brązowieją, gniją i są ubytki na liściach. Moja Rotala sp green praktycznie zatrzymała się w zroście :( Pojawiły się nowe pędy które coś tam rosną, ale ogólnie to kicha. Mam trochę sadzonek glosi jeszcze... to co zostało, ale od jakiegoś tygodnia puszcza nowe pędy wiec może będzie ok. Sagittara subulata strasznie kiepsko rośnie :/ liście strasznie zmarniały.

 

Czytałem gdzieś że to są objawy zbyt małej ilości potasu, więc pomyślałem o kupieniu jakiegoś nawozu np co sądzicie o tym mikro i makro : KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz patrze... i wygląda jak okrzemki, zdjęcia mogę zrobić ale nie posiadam aparatu fotograficznego... Też wydaje mi się że brakuje potasu. A z testów mam narazie tylko na PH - 7.5, uzupełnie w niedługim czasie reszte

 

EDT:

 

Załączam zdjęcia, jak mówiłem jakość kiepska :) robione komórką. nie zrobiłem zdjęć Rotali bo powyrzucałem już te pognite liście. Jeżeli ma to coś do rzeczy to od tyg załapałem ślimaki :( ale problem z roślinkami był już wcześniej

 

Zdj 1

Zdj 2

Zdj 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To okrzemki.

I jeśli dobrze widzę to na kamieniach krasnorosty.

Dużo masz tych ślimaków?

Dobrze było by kupić testy na NO3 i PO4, resztę też.

Myślę, że masz nadmiar któregoś z tych NO3 i PO4.

Przyczyną też może być krzem.

Oświetlenie troszkę za mocne. Do tylu roślin wystarczy 0.5 W na litr wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem juz glonojady... Jednak strasznie ryly mi w filtrusie i wszystko przekopywaly, ze je oddalem. Co moze byc przyczyna wysokiego NO3 ? Jedno co mnie zaciekawilo to fakt ze nowo wyrastajace pedy roslinek do puki troche nie podrosna sa bardzo ladnie wybarwione i nic im nie dolega, jednak gdy troche urosna robia sie jak inne. Co moze byc przyczyna ?

 

Dodam iz pisze z komorki i niemam polskich znakow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy tak:

Liście roślin, odchody ryb, nie zjedzone resztki pokarmu wytwarzają amoniak NH3/4, który to jest dla ryb bardzo szkodliwy. Na szczęście w akwarium są bakterie nitryfikacyjne, które to przekształcają ten amoniak w wodorotlenki, które podwyższają PH wody i azotyny NO2, które też są bardzo szkodliwe. I w akwarium też są takie bakterie, które przekształcają azotyny w azotany NO3, które już nie jest szkodliwe dla ryb i jest pochłaniane przez rośliny a w nadmiarze powoduje wzrost glonów.

Co moze byc przyczyna ?

Nawozów nie dodajesz, więc czegoś im brakuje, albo masz nie właściwe światło.

Swiatło masz normalne w klapie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 podaje jednak faktycznie może i mało bo trochę mi się rozszczelniła bimbrownia.

 

Wode mam z własnej studni głębinowej ^^ także z testów nic. Wiem tylko że PH w kranie wynosi 7,5.

 

Podmiany raz na tydzień 30%

 

Swiatło : 24w grolux + 24w 6500k + 18w 6500k + 18w Jakaś Niebieska świetlówka - oceanic blue

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 to też nawóz i tak należy go traktować. Nawozów na rynku jest masa i tyle zdań ile nawozów. Osobiście używam soli KNO3, KH2PO4, K2SO4 i mikro z akwanawozy.com.pl od kilku lat w swoim roślinniaku i jestem zadowolona. Wielu z moich znajomych używa innych nawozów od ADA począwszy, przez Aquabotanica, Planta Gainer, Easy Life po jakieś mieszanki z allegro i każdy ma swoje zdanie na temat swoich ulubionych nawozów więc trudno coś polecić. Najpierw musisz sprawdzić co Ci brakuje i wtedy dopasować pod to nawóz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod kątem nawożenia ważne są: NO3, PO4 i najlepiej stały test ph (np taki z JBL). Reszta przydaje się jednorazowo, NO2 i NH3/4 tylko podczas dojrzewania zbiornika. Można z podstawowymi parametrami na GH i KH iść z wodą akwariową i kranową do dobrego zoologika i poprosić o sprawdzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...