Skocz do zawartości

pielegniczki boliwijskie


mikelo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam! Jestem nowy na forum chcialbym sie dowiedziec jak najwiecej na temat pielegniczek boliwijskich tzn:

jak ustalic plec?

zachowanie (np: skad mozna wiedziec ze dobrala sie para)?

dziwne zachowania?

obsada i rosliny?

chodowla i rozmnazanie?

Chcialbym zeby ten temat sie rozwinal i zawieral wszystko na temat tych rybek. Takze podziele sie swoim niewielkim doswiadczeniem i spostrzezeniami.

pozdrawiam

 

Edit

 

moze najpierw napisze cos o swoim zbiorniku. Mam aqua 60L

obsada:

-4 x pielegniczki boliwijskie (plec jak dotąd dla mnie nieznana)

-11 neonow inesa

-2 zbrojnik niebieski

podklad:

-jakis substryt

-drobny zwirek

-piasek

roslinosc:

-java moss (na korzeniu i kamienu)

-ludwigia

-moczarka

-Limnophila sessiliflora

-Hydrocotyle Leucocephala

oswietlenie:

3x 15W (sterowane czasomierzem)

CO2-mala bibrownia,pompka,filtr wewnetrzny PF1,grzalka

parametry wody:

ph 7.0

No2-0

NO3-0

twadosc srednia GH 60 KH 80(mg/l)

 

Edit

 

po licznym przeszukiwniu neta natrafilem na rozne wypowiedzi na temat rozrozniania plci tych rybek i doszlem do wniosku ze jest to niemozliwe, to co mialo byc samica okazuje sie byc samcem-fizyczne roznice sa minimalne a czasami mylne. Wyczytalem gdzies ze rybki sa hodowane gdzies w Tajlandi za pomoca genow wiec do sklepow aquarystycznych moga trafiac same samce lub samiczki. Dwa razy juz kupowalem te rybki w roznych sklepach i sprzedawcy takze nie maja pojecia o ich pochodzeniu i plci.Jedyna metoda na rozroznianie moze byc opserwacia zachowania tych rybek ale w necie jest bardzo malo na ten temat-dlatego nasuwaja mi sie pytania- jaka jest roznica w zachowaniu samcow i samic? Czy samice takze sa terytorialne i przeganiaja inne samiczki?

Czasami akwarysci dowiaduja sie ze maja parke po zlozeniu ikry przez te ryby- ale ile czasu trzeba czekac az ktores rybki dobiora sie w parę?

tak duzo pytan a tak malo odpowiedzi, jezeli ktos ma przemyslenia na ten temat prosze pisac ;)

ps. przepraszam bardzo ale nie moge uzywac polskich znakow.

 

Edytuj posty, nie pisz jednego pod drugim. Pisząc, używaj polskich liter viewtopic.php?f=2&t=32464 jano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za małe akwa . Zarówno na zbrojniki jak i pielęgniczki zwłaszcza w takiej ilości.

niestety male akwa ale ze wzgledow mieszkaniowych nie moge miec wiekszego:( Wyczytalem gdziez ze na jeden centymetr ryby przypada 1L wody-zbrojniki jeszcze malutkie a co do pielegniczek to odlowie jezeli dobiora sie w pare.

dziekuje za rade:)

 

Edit

 

dziekuje za linka ale jest to dla mnie stanowczo za malo informacji.

sorry nie moge uzywac polskich znakow

Wydawało mi się, że prosiłem w pierwszym Twoim poście o przestrzeganie regulaminu - jano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety male akwa ale ze wzgledow mieszkaniowych nie moge miec wiekszego:( Wyczytalem gdziez ze na jeden centymetr ryby przypada 1L wody-zbrojniki jeszcze malutkie a co do pielegniczek to odlowie jezeli dobiora sie w parę.

dziekuje za rade:)

 

 

Nie słuchaj 1cm ryby-1l itp...

Ja mam akwa 250l 100x50x50 to moge mieć tam rybe 250cm? :)

Każda ryba ma swoje wymagania co do litrażu itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli odlowie i zostawie tylko parke Boliwijek+neonki to 60L powinno wystarczyc?

 

ps.nie moge uzywac polskich znakow

 

 

 

niestety male akwa ale ze wzgledow mieszkaniowych nie moge miec wiekszego:( Wyczytalem gdziez ze na jeden centymetr ryby przypada 1L wody-zbrojniki jeszcze malutkie a co do pielegniczek to odlowie jezeli dobiora sie w parę.

dziekuje za rade:)

 

 

Nie słuchaj 1cm ryby-1l itp...

Ja mam akwa 250l 100x50x50 to moge mieć tam rybe 250cm? :)

Każda ryba ma swoje wymagania co do litrażu itp...

Edit:

Jak wszystkim wiadomo wiekszy zbiornik daje wieksze mozliwosci co do chodowli ryb jak i ze wzgledow estetycznych. Jednakze mlody akwarysta czesto zaczyna od malych baniakow. Mysle wiec ze zasada jest prosta male akwarium male ryby, wieksze akwa wieksze ryby. Co do akwarium wielogatunkowego na poczatku najwazniesze jest dodawanie rybek spokojnych i nie agresywnych ktore moga zyc ze soba w koegzystencji. Wazne jest takze zarybienie roznych partji zbiornika tzn (dno,srodek akwa i blisko powiechrzni), to takze daje nam mozliwosc trzymania wiekszej ilosci ryb. Ryby tez maja swoje wymagania- przedewszystkim zywe rosliny, dno(piasek,zwirek itd),oraz kryjowki(korzenie,kamienie).W malym akwarium jak moje 60L jezeli chodzi o zgony to nie mam (czasami i wiekszych akwach bywaja zgony nie wiadomo z jakiego powodu, zwlaszca po dodaniu nowych rybek) poniewaz nie przekarmiam ryb a takze robie czeste podmiany wody okolo 1/3 na tydzien. Sa na rynku rowniez rozne preparaty do uzdatniania wody jak "AquaSafe" czy "BacterLife", pierwsze rybki wpuscilem juz po trzech dniach od zalozenia zbiornika i zero zgonow! Zdecydowalem sie na jeden Biotop czyli poludniawo-amerykanski, to znaczy ze probuje zapewnic rybka prawie takie same warunki jak maja w przyrodzie. Co znowu do wielkosci zbiornika nawet 600L nie zapewni ryba takich samych warunkow jak maja w naturze. Kazdy zbiornik jest inny i akwarysta sam dochodzi do tego co jest dla niego najlepsze metoda prob i bledow, dlatego bez urazy dla innych postanawiam sie stwierdzic co jest najlepsze dla kogos nie musi byc dobre dla Ciebie- samemu sie powinno decydowac co chodowac i w jakim akwarium dlatego rady innych akwarystow mozna przyjac albo i nie.Czekam na wypowiedzi innych akwarystow na ten temat- prosze sie jednak skupic na biotopie poludniowo-amerykanskim i Pielegniczkach Boliwijskich. Dziekuje z wszystkie rady i posty.

ps. Wole zeby ktos pisal komentaze niz dodawal linki i przepraszam za pisownie nie mam polskich znakow.

Brak polskich znaków, to nic więcej jak nieumiejętność przestawiania języka klawiatury. Każdy Windows ma polskie znaki. Cztery kliknięcia. Jednak potrafię to zrozumieć, jednak za brak edycji posta, gdy Jano chwilę wcześniej wyraźnie Ci to zaznaczył - nagroda.

 

Dodatkowo - hodowla, hodować itd. Przez samo "h", nie "ch" i to nie zależy od języka klawiatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...