Skocz do zawartości

Potas


Legion
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam 2 akwaria: 125 i 25 litrów.

Na chwilę obecną podaję potas K+ Aqua Art kupiony w zoologu.

Waszym zdaniem lepiej podawać w/w potas w płynie, czy może nawóz potasu sporządzony domową metodą (uwzględniając cena/jakość)?

Jeśli "domowy" potas jest tańszy i również skuteczny jak "sklepowy" to proszę o podanie przepisu na ten roztwór (co i gdzie kupić, jak rozrobić oraz jak dawkować).

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sole nawozowe

Idziesz do ogrodniczego i przykładowo kupujesz siarczan potasu. Są dwie metody, pierwsza z uwzględnieniem oczyszczania (krystalizacja) i druga bez oczyszczania. Są akwaryści, którzy (z tego co twierdzą), skutecznie stosują nawożenie bez krystalizacji nawozu. Krystalizacja oczyszcza nawóz, przez co nie zawiera większej ilości zanieczyszczeń jakie występują w nieoczyszczonym.
Kupujesz K2SO4, wykonujesz roztwór nasycony (tak, żeby na dnie garnka pozostało odrobinę nierozpuszczonego nawozu), podgrzewasz wodę i cały czas mieszasz. Później to przelewasz przez większy lejek (ja zrobiłem go z butelki 5l.) , w lejku musisz mieć upchaną dość mocno watę. Kiedy przelejesz całość i roztwór okaże się w miarę klarowny, ochładzasz go. Najpierw w zimnej wodzie, później możesz go obłożyć lodem, a w ostateczności jak Ci się nie chce, to pakujesz do lodówki (oczywiście po przestygnięciu). Kiedy kryształki K2SO4 się skrystalizują, zlewasz to co nad nimi. Kryształki suszysz, od czasu do czasu mieszając (lubią przywierać do dna).
I masz gotowy potas :D
Roztwory, jakie proponują producenci preparatów akwa. są droższe i w o wiele mniejszych stężeniach. Zajęcie warte zachodu, i jest satysfakcja.
Wykonujesz roztwór o danym stężeniu jaki potrzebujesz do akwa. i to wszystko. Wykorzystaj do tego kalkulator PMDD http://www.holendry.republika.pl/kalk_pmdd.html
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za "przepis" :-)

 

Właśnie kupiłem w necie 0,5 kg takiego w 99% czystego siarczanu potasu, czyli przypuszczam, że już nie muszę go krystalizować.

Czy ktoś mi teraz zdradzi jak to teraz rozrabiać i w jakiej ilości dawkować?

Doczytałem, że najlepiej w wodzie destylowanej, ale w jakiej temperaturze i w jakich proporcjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest to dla mnie zbyt skomplikowane na razie :-( czytałem różne fora, różne porady i prawdę mówiąc gubię się w tym jeszcze.

Moje akwarium ma 100 l netto.

Mam przygotowany roztwór K2SO4: 50g na 500 ml wody destylowanej.

 

Akwarium średnio zarośnięte.

Oświetlenie 2 x 28W + odbłyśniki.

CO2 z bimbrowni.

Cotygodniowa podmiana wody ok. 25-30 l.

 

Ile orientacyjnie mam dawać ml tego roztworu tygodniowo?

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że miałeś 50g - w takim razie rozpuszczasz to w 500ml i w 10ml będziesz miał stężenie ok. 4,48 ppm, przyjmijmy, że 4,5.

Przy tym oświetleniu jakie masz, czyli 0,56 W/L, spokojnie możesz stosować dawkę 2ppm na dzień. Czyli jak masz w 10ml 4,48ppm, a potrzebujesz dawkę tygodniową 14ppm (2ppm x 7 dni), to wychodzi ok.30 ml na tydzień. Czyli, 30 ml dzielone na 7 dni, wychodzi 4,28ml, przyjmujemy, że 4ml dziennie :D

Choć muszę dodać, że dawkowanie 2ppm nawet przy tym oświetleniu, początkowo może nie być korzystne, lepiej jest stopniowo zwiększać dawkę.

Gdybyś zauważył jakieś zmiany, które by Cię mogły niepokoić, to podmianka wody i wprowadzasz zmianę. Z nawożeniem potasem trudno jest przedawkować, ale to podobno możliwe :) Lepiej jest dać mniej niż przeholować.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...