Jump to content

Potas


Legion
 Share

Recommended Posts

Witam.

Mam 2 akwaria: 125 i 25 litrów.

Na chwilę obecną podaję potas K+ Aqua Art kupiony w zoologu.

Waszym zdaniem lepiej podawać w/w potas w płynie, czy może nawóz potasu sporządzony domową metodą (uwzględniając cena/jakość)?

Jeśli "domowy" potas jest tańszy i również skuteczny jak "sklepowy" to proszę o podanie przepisu na ten roztwór (co i gdzie kupić, jak rozrobić oraz jak dawkować).

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Sole nawozowe

Idziesz do ogrodniczego i przykładowo kupujesz siarczan potasu. Są dwie metody, pierwsza z uwzględnieniem oczyszczania (krystalizacja) i druga bez oczyszczania. Są akwaryści, którzy (z tego co twierdzą), skutecznie stosują nawożenie bez krystalizacji nawozu. Krystalizacja oczyszcza nawóz, przez co nie zawiera większej ilości zanieczyszczeń jakie występują w nieoczyszczonym.
Kupujesz K2SO4, wykonujesz roztwór nasycony (tak, żeby na dnie garnka pozostało odrobinę nierozpuszczonego nawozu), podgrzewasz wodę i cały czas mieszasz. Później to przelewasz przez większy lejek (ja zrobiłem go z butelki 5l.) , w lejku musisz mieć upchaną dość mocno watę. Kiedy przelejesz całość i roztwór okaże się w miarę klarowny, ochładzasz go. Najpierw w zimnej wodzie, później możesz go obłożyć lodem, a w ostateczności jak Ci się nie chce, to pakujesz do lodówki (oczywiście po przestygnięciu). Kiedy kryształki K2SO4 się skrystalizują, zlewasz to co nad nimi. Kryształki suszysz, od czasu do czasu mieszając (lubią przywierać do dna).
I masz gotowy potas :D
Roztwory, jakie proponują producenci preparatów akwa. są droższe i w o wiele mniejszych stężeniach. Zajęcie warte zachodu, i jest satysfakcja.
Wykonujesz roztwór o danym stężeniu jaki potrzebujesz do akwa. i to wszystko. Wykorzystaj do tego kalkulator PMDD http://www.holendry.republika.pl/kalk_pmdd.html
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Serdeczne dzięki za "przepis" :-)

 

Właśnie kupiłem w necie 0,5 kg takiego w 99% czystego siarczanu potasu, czyli przypuszczam, że już nie muszę go krystalizować.

Czy ktoś mi teraz zdradzi jak to teraz rozrabiać i w jakiej ilości dawkować?

Doczytałem, że najlepiej w wodzie destylowanej, ale w jakiej temperaturze i w jakich proporcjach?

Link to comment
Share on other sites

Niestety jest to dla mnie zbyt skomplikowane na razie :-( czytałem różne fora, różne porady i prawdę mówiąc gubię się w tym jeszcze.

Moje akwarium ma 100 l netto.

Mam przygotowany roztwór K2SO4: 50g na 500 ml wody destylowanej.

 

Akwarium średnio zarośnięte.

Oświetlenie 2 x 28W + odbłyśniki.

CO2 z bimbrowni.

Cotygodniowa podmiana wody ok. 25-30 l.

 

Ile orientacyjnie mam dawać ml tego roztworu tygodniowo?

Proszę o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Piszesz, że miałeś 50g - w takim razie rozpuszczasz to w 500ml i w 10ml będziesz miał stężenie ok. 4,48 ppm, przyjmijmy, że 4,5.

Przy tym oświetleniu jakie masz, czyli 0,56 W/L, spokojnie możesz stosować dawkę 2ppm na dzień. Czyli jak masz w 10ml 4,48ppm, a potrzebujesz dawkę tygodniową 14ppm (2ppm x 7 dni), to wychodzi ok.30 ml na tydzień. Czyli, 30 ml dzielone na 7 dni, wychodzi 4,28ml, przyjmujemy, że 4ml dziennie :D

Choć muszę dodać, że dawkowanie 2ppm nawet przy tym oświetleniu, początkowo może nie być korzystne, lepiej jest stopniowo zwiększać dawkę.

Gdybyś zauważył jakieś zmiany, które by Cię mogły niepokoić, to podmianka wody i wprowadzasz zmianę. Z nawożeniem potasem trudno jest przedawkować, ale to podobno możliwe :) Lepiej jest dać mniej niż przeholować.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...