Skocz do zawartości

marniejące rośliny


seb87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W moim dwumiesięcznym akwarium systematycznie marnieje POLISPERMA jak i inne rośliny, jednak najbardziej właśnie ona. Co może być przyczyną? Na razie nie mam żadnych testów wody, zamówiłem kropelkowe na ph, kh i gh, ale nie wiem czy te parametry mogą być przyczyną. Dopiero w miniony piątek pierwszy raz podmieniałem wodę.

 

Akwa 54l. Podłoże manado + specjalistyczny substrat pod manado (więc watpię by brakowało jakichś pierwiastków), fzn2, 26 stopni, 15W

 

Ryby: 14x bystrzyk czarny, 6x kirys, 2xramireza (ryby wpuszczone niestety już po 9 dniu :roll: ale mają się super, nie chorują a ni nic )

 

Dodam, że młode liście rosnące z nowych pędów są jeszcze bardzo ładne, a stare marnieją, ostatnio skręcają się, niektóre bledną robią się przeźroczyste i odpadają. Z tego co widzę to nawet te młode ale na starych pędach nie są najlepsze. Roślina rośnie w górę normalnie, pnie się do światła.

post-9600-13685164726044_thumb.jpg

post-9600-13685164726304_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wody podmieniłeś? Daj znać jak pomierzysz twardości i ph.

światło jest ze standardowej pokrywy 15W. Akwarium stało tylko 9 dni przed wpuszczeniem ryb - jak już pisałem. A podmieniałem 10 litrów na jakieś 40, które jest w akwa czyli 25%. Ale nie wiem czy to ma związek, bo problem był długo przed podmianą ;/ jak będę miał testy, napiszę wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim dwumiesięcznym akwarium systematycznie marnieje

Dopiero w miniony piątek pierwszy raz podmieniałem wodę.

Ryby: 14x bystrzyk czarny, 6x kirys, 2xramireza (ryby wpuszczone niestety już po 9 dniu :roll: ale mają się super, nie chorują a ni nic )

Powiadasz że od 7 tygodni masz w baniaku ryby i dopiero teraz podmieniłeś wodę? Myślę że na brak nawozów Twoje roślinki i rybki też narzekać nie mogą. Moim zdaniem masz kumulacje nawozów. Zacznij regularne podmiany niech się zbiornik trochę oczyści.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka.

 

POLISPERMA potrzebuję więcej światła światła, ty masz 15W na 54L czyli 0,2(7)W/L czyli może być za mało dla niej.

Wymagania świetlne przeciętne-wysokie

Temperatura 18-30oC

Twardość wody miękka-twarda

pH wody kwaśna-zasadowa

Uprawa łatwa

Jak zakupisz testy po podaj wszystkie parametry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka.

 

POLISPERMA potrzebuję więcej światła światła, ty masz 15W na 54L czyli 0,2(7)W/L czyli może być za mało dla niej.

 

Wymagania świetlne przeciętne-wysokie

Temperatura 18-30oC

Twardość wody miękka-twarda

pH wody kwaśna-zasadowa

Uprawa łatwa

Jak zakupisz testy po podaj wszystkie parametry ;)

A takie szybkie pytanie. Te nagromadzone szkodliwe związki przemiany materii itd to jakie są ? NO2 i co jeszcze? Bo chcę jeszcze kupić testy na to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A takie szybkie pytanie. Te nagromadzone szkodliwe związki przemiany materii itd to jakie są ? NO2 i co jeszcze? Bo chcę jeszcze kupić testy na to :)

 

Tutaj masz wszystko : viewtopic.php?f=10&t=23176 ;)

Dzieki ;) zaszalałem i kupiłem jeszcze no2, no3 i po4. Dam znać jak będę miał wszystkie wyniki :D i podmienię jutro wodę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to być spowodowane małym oświetleniem również mogą występować niedobory, samo podłoże to nie wszystko podam ci przydatny link: http://www.akwarium.net.pl/forum/roslin ... -u-roslin/

Tak... Czytałem to już wcześniej, z tym, że myslalem że te wszystkie związki i pierwiastki występują już w tym podłożu. Czy tak nie jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polisperma to chwaścik, teść ma ją u siebie w 54 i 60 l akwariach i rośnie pięknie na 15 watach i zwykłym żwirze a akwaria ma tak przerybione, ze szkoda gadać więc to nie wina samego światła. Proponowałabym na początek zacząć podmieniać wodę 15-20% co tydzień regularnie, zaopatrzyć się w jakiś nawóz mikroelementowo potasowy jak np taniutki Aqua Florin Potassium z Tropicala czy Planta Gainer Classic z Aqua Artu czy Plantamin z Tetry itp. Nawożenie zaczynamy od połowy dawki i jeśli masz słabe światło to na takich dawkach poprzestajemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś 0,27 W/L. Może się mylę, jeśli tak, koledzy na pewno wyprowadzą mnie z błędu :)

 

Jeśli chodzi o parametry wody, roślina ta jest mało wymagająca. Natomiast sprzeczałbym się jeśli chodzi o oświetlenie. Ogólnie łatwa w uprawie, ale ładnie się rozwija przy dobrym oświetleniu. To co montują w pokrywach często nie wystarcza.

W przypadkach, kiedy chcemy mieć rośliny preferujące przytłumione światło, jak najbardziej może być.

Ale skoro już masz testy, pomierz wszystko :) Dowiemy się jak z tą wodą - może tu jest problem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm jeżeli mowa o oświetleniu : czy wystarczy dołożyć 11W w podstaci takiej świetlówki http://allegro.pl/modul-oswietleniowy-s ... 05959.html ? możnaby ją zamontować w pokrywie i nie wychodzą kosmiczne koszty. Będzie 15W+11W na 54 litry czyli prawie 0,5W / L. Czy trzebaby było dodawać wtedy CO2?

 

 

----------------------

 

 

Kupiłem tę świetlówkę w firmowym sklepie aquaela dziś :D 11W 8000K. Mam nadzieję, że 15+11 będzie wystarczająco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy też od rodzaju oświetlenia, nie tylko od ilości watów. Może na początek wymień tą standardową świetlóweczkę na np jakąś bardziej przyjazną roślinom np jakaś Opti Plant czy Flora Glo z tych dostępniejszych w zoologikach? Załóż odbłyśnik. To wbrew pozorom też może przynieść efekty jakich się spodziewasz. Możesz też uzupełnić nawożenie o węgiel w płynie (do kupienia w akwarystycznym np z Aqua Artu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm dodałem wczoraj dodatkową świetlówkę 11W właśnie przyjazną roślinom, czyli 8500K, ale już wiem w czym problem. Zrobiłem test na PO4. Wyszła dwukrotnie przekroczona norma - 1,2 ! Chyba sypię za dużo pokarmu :oops: Czy podmiany wody wystarczą ? A może PO4 zostanie wchłonięty w przez rośliny w procesie fotosyntezy jeżeli zacznę podawać easy carbo (dodatkowe oświetlenie już jest , razem 0,48W / L.)

 

PS Ale dlaczego nie ma śladu po glonach? Hmmm być może mam optymalny stosunek PO4 do NO3.

 

NO3 - 40 mg/l

NO2 - 0,025 mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,2 to nie jest żadna przekroczona norma. Ja u siebie na stałe trzymam PO4 ok 1,5. Bardziej nie podoba mi się to NO3 = 40 i zawartość w wodzie NO2, którego w ogóle nie powinno być.

 

Jak tak tęsknisz za glonami to nie wykluczone, ze pojawią się po dołożeniu światełka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,2 to nie jest żadna przekroczona norma. Ja u siebie na stałe trzymam PO4 ok 1,5. Bardziej nie podoba mi się to NO3 = 40 i zawartość w wodzie NO2, którego w ogóle nie powinno być.

 

Jak tak tęsknisz za glonami to nie wykluczone, ze pojawią się po dołożeniu światełka :)

No więc nie wiem jak mam rozumieć ilość Po4.... W instrukcji testu napisane jest, że bezpieczna granica to 0,4 mg .... tyle samo zaznaczone jest na skali barw, że niby do 0,4 jest OK. Czy to nie zależy od akwarium? Jeżeli miałem słabe oświetlenie i nie podawałem co2 to rośliny nie wykorzystywały fosforanów i był nadmiar. Teraz dodałem światła, zacząłem nawozić easy carbo i potasem i roślinki będą miały szansę wchłonąć nadmiar fosforanów. Czy dobrze myślę? :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesciowo tak ale poziomy takich parametrow jak NO3 i PO4w slabo oswietlonych akwariach zawsze najlepiej korygowac podmianami a potem dopiero w razíe potrzeby nawozic. Takie jest moje zdanie.

 

Ps. Nie zapomnij o mikroelementach.

Czy jest mozliwe abym miał niedobory mikroelementów ? Czy mogę je dodać "na wszelki wypadek" czy najpierw trzeba się rozeznać w sytuacji bo łatwo można je przedawkować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...