Skocz do zawartości

Rybki Padają


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie. Po uporaniu się wszystkimi problemami które przedstawiłem na tym forum pojawił się następny.

Mianowicie, od jakiegoś czasu rybki zaczeły mi zdychać. Nie mają żadnych objawów chorobowych, ale tak jakby traciły kolor i po pewnym czasie zdychały. Podniosłem temp do 29 stopni i nalałem preparatu tropical MFC. Dodam jeszcze że bocje mają tak jakby pokaleczone pyszczki. Czy ktoś może wie czym to może być spowodowane lub jaka to choroba?

 

Odrazu piszę że akwarium ma 112l, filtr aquael fan2, grzałke aquael 100W, pompke aquael 150.

Aktualna Obsada:

5x Skalar

2x Bocja Wspaniała

4x Gurami Dwuplamiste

2x Mieczyk Hellera

2x Sum rekini

4x Zbrojnik

2x Pielęgnica Papuzia (Podobno jakaś odmiana polska która rośnie do 15cm)

 

PH-ok 7

Innych testów nie posiadam.

Woda Podmnieniana co tydzień.

 

Z góry dzięki za pomoc. :|

 

Ps. Chore rybki nie chcą jeść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Po uporaniu się wszystkimi problemami które przedstawiłem na tym forum pojawił się następny.

Mianowicie, od jakiegoś czasu rybki zaczeły mi zdychać. Nie mają żadnych objawów chorobowych, ale tak jakby traciły kolor i po pewnym czasie zdychały. Podniosłem temp do 29 stopni i nalałem preparatu tropical MFC. Dodam jeszcze że bocje mają tak jakby pokaleczone pyszczki. Czy ktoś może wie czym to może być spowodowane lub jaka to choroba?

 

Odrazu piszę że akwarium ma 112l, filtr aquael fan2, grzałke aquael 100W, pompke aquael 150.

Aktualna Obsada:

5x Skalar

2x Bocja Wspaniała

4x Gurami Dwuplamiste

2x Mieczyk Hellera

2x Sum rekini

4x Zbrojnik

2x Pielęgnica Papuzia (Podobno jakaś odmiana polska która rośnie do 15cm)

 

PH-ok 7

Innych testów nie posiadam.

Woda Podmnieniana co tydzień.

 

Z góry dzięki za pomoc. :|

 

bez fotki ciężko mi ocenić, ale być może to pleśniawka...

MFC + podwyższona temperatura powinny na nią pomóc..

Jeśli nie to jest jeszcze jedna metoda leczenia pleśniawki

 

Kąpiel w roztworze soli:

W wiadrze:

10-15g soli kuchennej na 1Litr wody. Ryby kąpie się około 20 minut...

kąpiel taką powinno sie po około 48 godzinach powtórzyć...

 

Metoda 2 to kąpiel w środkach zawierających zieleń malachitową (czyli MFC np lub ichtiosan) ale to stosujesz powinno być OK..

 

Ja tez właśnie leczę ryby z Ospy rybiej (takze stosuje MFC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleśniawka to raczej nie jest, ponieważ rybki nie mają charakterystycznych "cienkich, nitkowatych, brunatnobiałych lub szarawych strzępków" Więc stawiam na coś innego. Z początku myślałem że to ospa ale żadna ryba po dokładnych oględzinach nie miała plamek. Może to jakiś pasożyt? Żwirek ma łagodne krawędzie i jest troche większy od piasku. Ma tak na oko 1-2mm. Spód jest wyłożony grubszym żwirkiem tak ok 4-6mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleśniawka to raczej nie jest, ponieważ rybki nie mają charakterystycznych "cienkich, nitkowatych, brunatnobiałych lub szarawych strzępków" Więc stawiam na coś innego. Z początku myślałem że to ospa ale żadna ryba po dokładnych oględzinach nie miała plamek. Może to jakiś pasożyt? Żwirek ma łagodne krawędzie i jest troche większy od piasku. Ma tak na oko 1-2mm. Spód jest wyłożony grubszym żwirkiem tak ok 4-6mm.

Pleśniawka w początkowym stadium także objawiać sie może bladnięciem kolorów... Dlatego wpadła mi na myśl...

 

EDIT:

 

ale takze możliwe są jakies schorzenia układu pokarmowego... często takie choroby charakteryzują sie małymi z czasem powiększającymi sie wrzodami w okolicy głowy, wrzody z białą wyściółką...

 

mod: błagam o edytowanie postów i zapoznanie się z regulaminem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale takze możliwe są jakies schorzenia układu pokarmowego... często takie choroby charakteryzują sie małymi z czasem powiększającymi sie wrzodami w okolicy głowy, wrzody z białą wyściółką...

Hmmm... Z tego co pamiętam jeden ze skalarów który padł, miał jedną białą plamkę w okolicy głowy. Może to był ten wrzód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale takze możliwe są jakies schorzenia układu pokarmowego... często takie choroby charakteryzują sie małymi z czasem powiększającymi sie wrzodami w okolicy głowy, wrzody z białą wyściółką...

Hmmm... Z tego co pamiętam jeden ze skalarów który padł, miał jedną białą plamkę w okolicy głowy. Może to był ten wrzód.

wiec w jednym z podręczników ichtiopatologicznych znalazłem rozwiązanie...

 

Schorzenia układu pokarmowego:

Objawy:

-wychudzenia

-ciemne lub bardzo blade ubarwienie ciała

-małe z czasem powiększające sie wrzody w okolicy głowy, często z białą wyściółką

-białawe, nitkowate, śluzowate odchody

 

Leczenie środkami zawierającymi furazolidon

 

-Leczenie można przeprowadzić w zbiorniku stosując występujący pod nazwą AQUAFURAN

Stosować ściśle wg załączonej instrukcji zastosowania ze względu na wiele rodzajów stężeń i domieszek substancji pochodnych....

 

więcej nie potrafie pomóc - nigdy tego nie stosowałem... Ale być może to jest to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko. Zastosowałem preparat sera backtopur (nie direct) i rybki powoli wracają do siebie.

I tera pytanie: Ile musi trwać kuracja tym lekiem? Wystarczą trzy dni tak jak jest napisane w ulotce? Czy będe musiał podać potem nitrivec? I dzięki za pomoc z rybkami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mama jeszcze jedno pytanko. Zastosowałem preparat sera backtopur (nie direct) i rybki powoli wracają do siebie.

I tera pytanie: Ile musi trwać kuracja tym lekiem? Wystarczą trzy dni tak jak jest napisane w ulotce? Czy będe musiał podać potem nitrivec? I dzięki za pomoc z rybkami ;)

zastosuj się do ulotki... A jesli chodzi o nitrivec hmmm

bactopur jest takze środkiem odkażającym więc bakterie zabija... Polecam po kuracji podmienic wode przefiltrować przez węgiel a co z bakteiami hmm jak zasilisz to super a jak nie to beda sie kilka tyg odbudowywały

 

Powiem Ci ze mam ten sam problem bo własnie zmagam sie w zbiorniku z "ichtio" ospą rybią...

Stosuje MFC i zieleń malachitową.... Tez pewnie bakterie tego nie wytrzymają i zastanawiam sie jak najtaniej je odbudować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...