Skocz do zawartości

[Wielkopletw Wspanialy] - szczegoly dotyczace tarla.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ogolnie przeczytalem kilka stron dotyczacych w/w tematu, ale wydaje mi sie ze nie dowiedzialem sie wszystkiego, a jak juz sie zaczelo, to nie chce zawalic sprawy, bo przez zyczliwosc mojej zony kolezanki wpadlem od razu na gleboka wode. Otoz ponad tydzien temu zostalismy obdarowani para tych ladnych rybek. Kolezanka powiedziala ze to rybki do kuli jak bojowniki i ze nasza coreczka bedzie sie cieszyc. Skoro znalazly sie w domu (tymczasowo dostalismy je w takim malym akwarium tarliskowym okolo 10l) postanowilem sie tym zajac. Pierwsze, poszukalem jak sie rybki zwia, bo nazwa strazniczki nic mi nie mowila. Okazalo sie ze to nie sa zadne strazniczki (btw w ogole zadnych ryb o tej nazwie nie znalazlem) a wlasnie wielkopletwy wspaniale. Kupilem akwarium 60l, filtr, grzalke, roslinki, zwirek, lampe fluorescencyjna etc. Przygotowalem wode okolo 12h przed wlaniem do akwarium, pozniej po kilku godzinach przenioslem rybki (na wieczor w sobote), mimo ze wyczytalem ze tak nie powinno sie robic, to zdecydowalem sie na ten krok jako mniej bolesny niz trzymanie w tym malym akwarium, dodatkowo rybki nie mialy koloru jaki powinny juz w dniu kiedy je otrzymalem. Temperature wody utrzymywalem prewencyjnie na poziome 22st, wyczytalem ze do tarla potrzebuja 25-26st. Juz na drugi dzien od wprowadzenia do akwarium samiec zaczal wabic samice rozkladajac ogon, samica odzwajemniala mu sie tym samym. W ciagu dwoch dni wrocily tez kolory rybkom. Wczoraj rano zobaczylem w rogu akwarium piane, wpierw myslalem ze to wina wody, w poradnikach jest napisane, ze w pierwszych kilku tygodniach moga wystepwac zaklocenia w rownowadze biologicznej. Wieczorem jednak przylapalem samca jak buduje gniazdo, wiec sprawa stala sie jasna. Sorki za przydlugi wstep, a teraz do rzeczy.

Moj filtr jest w wewnatrz akwarium, w rogu, wylot jest okolo 1cm ponizej poziomu wody, skierowany na srodek. Gniazdo jest budowane w tym jedynym rogu gdzie jest spokojniesza woda. Czy tak pozostawic? Bo w jedym miejscu wyczytalem ze taki filtr jest nie dobry, a w innym dobry bo dostarcza wiecej tlenu do wody i ikry.

Czy dokupic teraz roslin plywajacych zeby samiec wykorzystal do budowy gniazda, a moze juz za pozno? O 22.oo gniazdo mialo okolo 8x2cm.

Rozumiem tez, ze temperature teraz im podniesc do 25-26st?

Czy dodac cos do diety? Na razie jada na pokarmie suchym i raz im kupilem ochotke.

Samice mam odlowic jak jej pasy zmienia sie z pionowych na poziome? Czy w ogole musze ja odlawiac? Jesli tak to musze kupic dodatkowe akwarium, jakie?

Jesli wszystko przebiegnie pozytywnie to kiedy bede mogl dorosle rybki wpuscic do narybku?

Jesli ktos ma doswiadczenie z tymi rybkami prosze o porade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Witam,

 

Czytalem to, ale nie ma zbyt wielu szczegolow, jak dla mnie, czyli laika.

 

Ogolnie, stado wielkopletwow ma sie dobrze. Mam ich sporo ponad 150, w sobote mialy 4 tygodnie. Dostaja zywa artemie i wegorki micro, mielonego czerwonego robaka i pokarm first bites. Dziwi mnie tylko czemu taka duza roznica jest w wielkosci rybek, jest kilka takich co maja po 2cm (te duze oddychaja juz powietrzem), a sa takie co maja niecaly centymetr.

Spotkala mnie natomiast niespodzianka jednego poranka w drugim akwarium, gdzie zostala samica, a niecale dwa tygodnie pozniej wyladowal samiec. Otoz dokaldnie 2 tyg po tarle w glownym zbiorniku, znalazlem gniazdo w drugim akwarium. Teraz mam tam tez jakies >100 2 tygodniowych wielkopletwow. Samica jest w trzecim akwarium, bo musialem ja odlowic bo dostawa niezly wycisk od samca, praktycznie nie ruszala sie z rogu akwarium. Samca boje sie do niej przeniesc, zeby znowu czegos nie zmajstrowali ;).

Filtr wyjalem, 60 litrowe akwarium z roslinkami (ktore rosna jak szalone), narybkiem i slimakami dalo sobie rade bez fitra. Kupilem filtr gabkowy ale do tej pory nie zalozylem. Wode podmieniam 1-2 razy w tygodniu po okolo 20%.

Moze sie komus przydadza moje amatorskie doswiadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...