Skocz do zawartości

112l - pomoc w doborze świetlówki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Wczoraj kupiłam akwa 112l proste wymiary 80X35X40 wraz z pokrywą firmy Wromak.

W pokrywie znajdują się 2 świetlówki T8-18W-6500K daylight, w związku z tym mógłby ktoś mi doradzić jakie świetlówki wybrać, żeby roślinki dobrze rosły?

Czy wystarczy, że wyciągnę 1 świetlówkę i na jej miejsce dam np. Sera Plant Color lub Hagen Aqua-Glo? jesli tak to dać którąś z nich na tył czy przód?

Jeśli to możliwe to wolałabym uniknąć przerabiania pokrywy.

Z roślinek chciałabym mieć m.in. takie:

1) Rotala rotundifolia

2) Rotala rotundifoli

3) Rotala wallichii

4) Limnophila sessiliflora

5) Heteranthera zosterifolia

6) Hydrocotyle leucocephala

7) Micrantheum umbrosum

8) Ludwigia repens

8) Bacopa caroliniana i monnieri

 

CO2 będę dozować z własnej bimbrowni.

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.

Możesz mi jeszcze tylko doradzić, które połączenie będzie lepsze?

SYLVANIA GROLUX + AQUASTAR

GROLUX + DAYLIGHTSTAR

Jakich świetlówek Ty używasz? No i czy wymienione wyżej roślinki będą rosły przy takim oświetleniu?

a może wymienić tylko 1 świetlówkę jak na razie na GROLUX a tą drugą zostawić oryginalną dołączoną do pokrywy? ( 6500k daylight)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, która kombinacja oświetlenia będzie najlepsza do prawidłowego wzrostu roślin (Rotala rotundifolia, Rotala wallichii, Limnophila sessiliflora, Heteranthera zosterifolia, Micrantheum umbrosum, Ludwigia repens, Bacopa caroliniana i monnieri)

 

1) SYLVANIA GROLUX + AQUASTAR

2) GROLUX + DAYLIGHTSTAR

3) DAYLIGHTSTAR + AQUASTAR

 

I czy tylko 2 świetlówki wystarczą – nie chce przerabiać pokrywy. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na przodzie Aquael Ecoligh SUNNY 6500K a na tył założyłam Aquael Ecoligh PLANT

8000K.

 

Też się zastanawiałam nad wyborem ale poszłam kupiłam i jestem zadowolona rybki mają ładne barwy a rośliny odpowiednie naświetlenie.

 

Polecam

 

AQUAEL Sunny 6500K + AQUAEL Plant 8000K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Planuje dołożyć dodatkowe oświetlenie i tu mam dylemat, która opcja będzie lepsza do akwa ogólnego? (obawa przed inwazją glonów?)

 

1) Wymiana oświetlenia 2X18 T8 na T5 3X24 (0,64 w/l)

2) Czy zostawić 2X18 T8 i dołożyć T5 1X24 (0,53w/l)

 

CO2 będzie dozowane z własnej bimbrowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Chce jednak oświetlenie na 2x24w T5+1x18w T8

W związku z tym proszę o pomoc w wyborze oświetlenia, który zestaw będzie lepszy?

 

1. 2x24W T5 AQUASTAR + GROLUX

2. 2x24W T5 PHILIPS Aquarelle + 865

I jaką trzecią świetlówkę wybrać do powyższych zestawów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja,

 

Przymierzam się do przeróbki pokrywy Aquaela 2x18 T8 "Z3" pod akwa 112l czyli 80x40x35

 

Przeczytałem posta ECIK-GFC o przewadze T5 nad T8

I muszę w robocie przeprowadzić rekonesans bo dokładnie nie wiem czy to jest aż tak kolorowo ;p

 

Nie będę teraz się wypowiadał o parametrach technicznych i firmach.

 

Chodzi mi czy jak bym się skłonił w stronę T5 i zrobił w obudowie 3x24W czy nie będzie to za dużo tzn 72W / 112L = 0,64 W/L

Gdzie przy 3x18 T8 (zamontował bym te rurki co mam czyli 20 W) to by był wręcz idealnie 3x20 60W / 112L = 0,54 W/L

 

Czy jak przedobrze to będzie problem z glonami albo innymi nie korzystnymi czynnikami w moim akwa.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Trudno powiedzieć czy będziesz miał problemy z glonami przy oświetlenie 0,64w/l, z tego co czytałam to przy takim oświetleniu powinieneś pomyśleć o nawozach i co2.

Sama z początku myślałam o 3x24, ale w końcu zdecydowałam się na 2x24 w t5 i na osobnym stateczniku będzie 1x18 t8 - tak sobie pomyślałam, ze w razie problemów z glonami zawsze można będzie wyłączyć 1 świetlówkę i ograniczyć ilość w/l.

Jeśli jednak zdecydujesz się na oświetlenie 0,64w/l to może na początku stopniowo zwiększaj czas świecenia i będziesz obserwował co się dzieje.

 

p.s świetna fotka ;) pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłam przerobić pokrywę (jeszcze nie jest skończona)..

Na początku trzeba otworzyć górną część pokrywy, ten cienki pasek, pod którym znajduje się statecznik najlepiej podważyć lekko śrubokrętem i wyciągnąć całą zawartość.

Następnie wycinamy korytko zostawiając krawędzie umożliwiające ponowne przyklejenie tego cienkiego paska.

Wywiercamy dziury w pokrywie na przykręcenie odbłyśników i na przeciągnięcie kabli.

Montujemy statecznik (na tym wąskim pasku, pod którym mieścił się statecznik) wykorzystując do tego celu dziury wywiercone na odbłyśniki (tak więc odbłyśnik i statecznik przykręcone są na 1 śrubce)

Po zamontowaniu statecznika ponownie przyklejamy tą wąską część pokrywy.

 

Pokrywa jeszcze nie jest skończona, ale obok statecznika 2x24 będzie jeszcze 1x18, całość zostanie ładnie zaklejona rurą PCV rozciętą na pół.

 

Fotki z efektem końcowym już w wkrótce. :)

post-6461-13685164638505_thumb.jpg

post-6461-13685164638942_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Tak samo kombinuje jak Ty.

 

Tylko zbieram na razie kosztorys jak mi wyjdzie najtaniej ,a jak w miarę tanio ale dokładnie jak chce.

 

I opcja to hermetyki przykręcane t5 ale krzyczą 15 zeta i jest tylko jeden dostawca.

Odbłyśniki, statecznik elektroniczny 3x24 i przewodziki.

 

II opcja to tak jak ty te blaszki (uchwyty do t5) hermetyki z przewodem i to ładnie jakoś po montować.

 

Jak wycinałeś to miejsce/ zgrubienie gdzie były stare startery i magnetyk ;p bo kminie nad diaksem, piłką, nożem do tapet itp

 

Tylko się już pytałem i nie za bardzo uzyskałem odp. Czy jak będę miał3x 24W t5 + odbłyśniki to nie będzie jakaś wielka tragedia bo same rurki dadzą już 0,64w/l.

 

Na forum było napisane że niby minimum 0,5w/l ale i można zrobić 1w/l.

 

A boje się ,że przedobrze i atak glonów i w ogóle ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...