Jump to content

wymiana wkladow w filtrze


Peterq
 Share

Recommended Posts

Akwarium 220 L , filtr topfin kaskadowy o wydajnosci 300 l /h, dwa wklady weglowe

 

 

moje pytwanie

1. czy filtr powinien chodzic 24 H ?

2. jak czesto powino sie wymieniac wklady- wedlug instrukcji pisze ze 3 tygodnie co o tym sadzicie ?

Link to comment
Share on other sites

hallo

Tak filtr powinien działać ciągle i bez przerw. Twój filtr jest zdecydowanie za mały na zbiornik jaki posiadasz, chyba że planujesz docelowo zalać go 50 l wody to wtedy jego wydajność będzie wystarczająca. Zalecał bym wymianę, zbiornik masz duży to i jakiś duży filtr zewnętrzny przydał by się, coś z kubełków z serii HW-30x gdzie x to jakaś cyferka jest. Są jedną z tańszych opcji ale mają dobry stosunek ceny do jakości.

 

Wkłady, węglowych się nie stosuje tak sobie, węgiel aktywny ma właściwości absorbujące tyle że jest on dość odporny na wiedzę i nawet jak mó powiesz co ma robić to on absorbuje wszystko nie tylko złe rzeczy ze zbiornika. Jeśli musisz stosować węgiel to rzeczywiście nie dłużej niż 2-3 tygodnie powinien on być w zbiorniku, gdyż po tym okresie węgiel zacznie zrzucać do wody wszystko co do tej pory zgromadził.

 

Reasumując

Nie stosuj węgla jak nie musisz, rozważ wymianę filtra na duuuużoooo większy czyli stosowny do wielkości Twojego zbiornika.

Link to comment
Share on other sites

Kolega dziki ma rację.

Do takiego baniaka najlepszy będzie jakis kubełek. ja osobiście mam HW-303 w baniaku 300L. Póki co działa bez zarzutu. Chodzi cicho i nie mam z nim problemów. Myśle że ~200zl można śmiało wyłożyć na taki kubeł. U mnie pracuje z prefiltrem, co praktycznie elimnuje przedostawanie się do wnętrza kubełka stałych zanieczyszczeń. W samym filtrze mam potrójne złoże od dołu ceramika, zeolit, gąbki (włóknina). Może kogoś denerwować brak zaworków regulacyjnych przepływ wody, ja mam zawór na prefiltrze, ale i tak kubeł śmiga na full.

Przy pierwszym uruchomieniu miałem problem z zalaniem filtra za pomoca pompki, i proponuje najpierw go zalać do pełna wodą przez otwór dolotowy, później zapiąć węże. na początku dosyć długo się odpowietrzał, ale to powietrze pochodziło z ceramiki i gąbek, na pewno nie jak sceptycy sugerują z nieszczelności filtra. Fakt że najlepszym sposobem było potrząsanie kubełkiem co jakis czas i po 1-2 h był juz spokuj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...