Skocz do zawartości

Filtracja w Solniczce ? - 262l - pytania


jungu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

prawdopodobnie jak nie napotkam na większe problemy będę zakładał pierwszą w swoim życiu solniczkę. Mam pytanie do znawców:

Czytałem trochę o sumpach, filtracji itp i wywnioskowałem że mógłbym zrobić coś w takim stylu:

Dołączona grafika

chodzi mi o sam komin, gdzie góra była by ok 1cm poniżej poziomu wody (w zależności od wydajności pompy), do którego woda by samoczynnie wpływała ok 20l/min, jednocześnie była by stamtąd zasysana do filtra i z filtra wracała by do akwa (również ok 20l/min). Oczywiście sporawy obieg wody w akwa przez falowniki itp.

AKWARIUM o wymiarach 150x35x50wys. łącznie 262l

Cały komin chciałbym schować w imitacji skały na której rosły by korale.

Pytania:

1) czy takie coś mogło by funkcjonować ?

2) co musiałbym dołączyć do filtracji aby spełniała wszystkie funkcje ?

3) co musiałbym dokupić do akwarium morskiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Zacznijmy od tego że nie jestem praktykiem w akwarystyce morskiej.

Nie wiem co czytałeś oraz co było tam napisane, nie mniej jednak chyba trochę zbyt "nowatorskie" wnioski wyciągnąłeś :)

 

Filtracja w akwarystyce morskiej opiera się o żywą skałę i piasek, jest to oczywiście filtracja biologiczna, nie słyszałem aby ktokolwiek używał filtracji mechanicznej w "solniczce". Sump jest natomiast "ukrytym przedłużeniem" akwarium, w którym to montujemy bardzo przydatne ale niekoniecznie ładnie wyglądające elementy techniczne potrzebne do prawidłowego funkcjonowania zbiornika. Są nimi między innymi od pieniacze, mieszacze, czy inne -acze, czasem jest to dodatkowo filtr glonowy czy inne DSB. Prawidłowo zaprojektowany sump w ostatniej przegrodzie tej z pompą powinien pomieścić całą wodę jaka spływa ze zbiornika przez grzebień do wyrównania się poziomu wody do grzebienia aby w przypadku awarii zasilania nie zalać chaty + to coś co potrzeba do "zalania" pompy. Obrazowo - grzebień ma wysokości 3 cm, zanurzasz go tak żeby wystawał około 1 cm nad lustro wody, czyli 2 cm wody spłynie sobie do sumpa, 150*35*2/1000 daje nam około 10l, do tego należny dodać ilość wody potrzebnej pompie do prawidłowego działania, jak wiadomo pompka nie ściągnie wody z samego dnia tylko zostawi nam w komorze jakieś 10-12 cm w zależności od modelu.

 

Grzebień jest po to aby nam ryby czy inne dziwne istoty/rzeczy nie wpadły i nie zatkały odpływu wody z komina. Są specjalne kalkulatory wyliczające wielkość grzebienia, "grubości zębów" w grzebieniu oraz sugerujące średnice rur zastosowanych do odpływów, do tego należy pamiętać że każde kolanko to spadek mocy pompy oraz wzrost poziomu hałasu i takie tam już typowe wodociągowe pierdołki.

 

Czekajmy na wypowiedzi morszczaków. Jak się nie dopiszą to ja coś tam precyzyjniej dosmaruję na temat filtracji, ilości skały, wydajności pomp cyrkulacyjnych etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

właśnie o takie wypowiedzi mi chodziło... cieszyłbym się również z linków do opisu funkcjonowania akwarium, jednak bez sumpa

ponieważ nie bardzo chciałbym takiego robić. Chciałbym aby również ktoś napisał dokładniejszą technikę filtracji w akwa morskim oraz dał przykładowe ilustracje.

wiem ze "szukajka nie boli" ale myślę że sporawo osób już przeanalizowało takie informacje i ma odnośniki do treściwych stron a nie samo lanie wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...