Skocz do zawartości

Komin przelewowy ?


antyradar1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pytanie to :

Oglądałem właśnie duże zbiorniki na allegro mianowicie ponad 800L i na filmiku pan który opisywał rodzaje szkła zastosowanego w akwarium mówił i pokazywał 2 kominy przelewowe proszę mi powiedzieć do czego to służy po co to jest ?

 

Dzięki piękne za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Komin to taka spłuczka wody na dolne piętro do filtra zewnętrznego zwanego sumpem który jest ukryty w szafce pod zbiornikiem głównym. Zazwyczaj na dnie takiego komina oraz w dnie zbiornika są 3 rzadziej 2 dziury, jednym otworem odprowadza się wodę, drugi to rewizja, w razie jak by się pierwszy/główny zapchał jakimś dziwnym sposobem a trzeci to powrót wody do baniaka. Na górze takiego komina montuje się grzebień, jego zadaniem jest filtracja mechaniczna, ma zabezpieczać komin przed wpadnięciem zwierzyny i grubymi cifkami. Wielkość grzebienia/grubość zębów dobiera się eksperymentalnie lub stosując odpowiednie wzory które to muszą współgrać z "przepustowością" zastosowanych rur doprowadzających wodę do sumpa oraz od wielkości powrotu i mocy pompy.

Sump to taki mądrzejszy filtr, robi się go z jakiegoś akwarium lub tworzysz cały baniaczek sumpa na desce od początku do końca z założeniem że to właśnie sump będzie. Dzielisz taki baniak na kilka cel do których wodza się przelewa raz górą raz dołem, każda cela ma jakieś zadanie przez projektanta przeznaczone, istotne jest aby każda następna cela miała niżej próg, oraz żebyś zachował jakiś dystans od górnej krawędzi baniak na sumpa, w innym przypadku woda będzie się lała wszędzie a ma się przelewać w określonym kierunku. Można tu mieć filtr glonowy, hydroponikę, filtr nitryfikacyjny, bsd, plenum czy co się komu podoba mieć. Ostatnia cela w sumpie jest najważniejsza i musi być największa gdyż jej zadaniem będzie pomieścić całą przelaną wodę z akwarium w przypadku jakiejś awarii.

 

Myślę że coś nie coś naświetliłem. Jeśli zagmatwałem bardziej to przepraszam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...