Skocz do zawartości

Brak żelaza? Czy innych subst.?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

 

Mój zbiornik 126 l

obsada: 5 skalarów, 3 kiryski, 2 danio

rośliny: 2 kryptokoryny, kabomba aquatica

temp. wody 26 C

grzałka Elite 150 W

oświetlenie: Grolux - Sylvania 18W, Daylight Osram 865 18 W, T5 - 8 W

nawozy: ferro aktiv (żelazo)

bimbrownia CO2

 

Mój problem polega na tym,że kryptokoryny dotychczas rosnące ładnie, nagle przestały się zielenić, tzn. obserwuje brak chlorofilu, który je pięknie wybarwiał na zielono. Nie wiem co się dzieje, bo Kabomby się zielenią, a kryptokoryny już nie. Myślałem przez pewien czas, że to brak żelaza, ale systematycznie stosuję ferro activ i jak widać to nie pomaga. Co się dzieje? Nie rozumiem. Pomóżcie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.czy na pewno twoja odmiana kryptokoryn jest zielona bo bywają również brązowe

2.cryptokoryny nie lubią za dużo żelaza musi być w normie i tu chyba bez testów nic nie zrobisz mozesz ewantualnie nie podawać nawozu przez tydzień i obserwować

ja w jednym z moich baniaków mam same kryptokoryny pod nimi kulki z jbl i raz na dwa dni daje jedną kroplę ferropolu 24 i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian ma rację, żebyś nie przedobrzył tym żelazem. Bez testów ani rusz, nic nie powinno się podawać na wyczucie. Uwierz mi na słowo, wiem coś o tym.

Po dokładnym przyglądnięciu się roślinom zauważyłem coś jeszcze. Jedna z kryptokoryn, wypuszcza nowy pęd, i on jest zielony. Nie wiem o co biega. Może jedna z nich ma więcej subst. odżywczych pod korzeniami? Chociaż to dziwne, bo nie stosowałem kulek nawozowych ani nic z tego rodzaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.czy na pewno twoja odmiana kryptokoryn jest zielona bo bywają również brązowe

2.cryptokoryny nie lubią za dużo żelaza musi być w normie i tu chyba bez testów nic nie zrobisz mozesz ewantualnie nie podawać nawozu przez tydzień i obserwować

ja w jednym z moich baniaków mam same kryptokoryny pod nimi kulki z jbl i raz na dwa dni daje jedną kroplę ferropolu 24 i jest ok.

Nie, to raczej nie brązowa odmiana. Dojrzałe liście (w pełni wykształcone, są zielone). Tylko ten jeden jakiś taki mniej wybarwiony, zaraz obok rośnie druga kryptokoryna i wypuszcza nowy pęd - ten jest zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli są zielone odmiany to chyba za dużo żelaza a ten nowy pęd za kilka dni najprawdopodobniej będzie brązowy jak jeszcze raz przeczytałem twój post to przypomniało mi się kiedyś ze miałem tem nawóz i tez miałem z nim problemy teraz tastuje jak pisałem ferropol24 z jbl w małym i w dużym akwarium i narazie odpukać jast dobrze spróbuj przez tydzień nic nie podawac zmień nawóz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...