Skocz do zawartości

Jak to zwalczyć?


Dragon23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka, mam glony na podłożu, wyrosły sobie bezkarnie, jak przegrzebuję piach, żeby je rozwalić, to odrastają po 2 dniach...Czy jedynym sposobem na zwalczenie tego czegoś jest wyparzenie piachu? Co to w ogóle jest? Fotka:

Dołączona grafika

 

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma foto, ale myślę, że chodzi o sinice...

Też miałem z tym problem, ale wydaje mi się, że rosną one po prostu przez zaniedbanie twojego akwarium, czyli troszkę trzeba skupić się na czyszczeniu.

 

Ja albo grzebałem tam sobie w piasku a teraz jeszcze pomagają w tym pyszczaki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ten link zadziała http://images41.fotosik.pl/719/bf6d91a9088a1b9d.jpg ;) Zapewniam,że akwa jest bardzo dobrze czyszczone, ostatnio skupiam się wyłącznie na czyszczeniu...zawsze było czyściutkie, a te glony przyszły ot tak, i teraz nie mogę się ich pozbyć. W piasku grzebałem, i robiłem 2 restarty bez zmiany wody, ale kończy się zawsze tak samo...proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęstsza przyczyna - za mała ilość fosforanów w stosunku do ilości azotanów. Jeżeli to faktycznie sinice ( łatwo odchodzi, śmierdzi jak woda z jeziora ) to pomoże Ci jedynie erytromycyna w tabletkach. Mi się w ten sposób udało wygrać, minusem jest to, że na nowo zakwita woda i mieszkańcy akwarium mogą ci tego nie przeżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dziecku powiadasz ...

Aby w zbiorniku nie było glonów musi być zachowana równowaga pomiędzy pierwiastkami azotem (N) a fosforem (P) i potasem (K), pan Redfield stwierdził że stosunek NPK wynosić powinien 10:1:20. Jeśli w zbiorniku będzie za dużo azotu i za mało fosforu jest duże prawdopodobieństwo pojawienia się glonów zielonych czyli zielenic, jeśli w zbiorniku jest za mało azotu i za dużo fosforu masz szanse na pojawienie się niebieskich glonów czyli sinic.

 

Musisz się uzbroić w testy na NO3 i PO4 i wtedy się wiele wyjaśni. Do kompletu przydało by się jeszcze makro azot i fosfor żeby uzupełnić ewentualne braki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek zrobiłem restart. Oto czynności które wykonałem:

 

-wyjąłem, i wyparzyłem cały piasek

-zmieniłem 60% wody w baniaku

-wyczyściłem gąbkę filtra w wodzie odlanej z aqua

-wyjąłem i wyczyściłem wszystkie ozdoby (głównie oglonione kamienie)

-wyczyściłem dokładnie szyby aqua

 

Akwa teraz stoi bez ryb, dałem je do oddzielnego baniaka do odlanej wody. W akwa po restarcie nie zapalam oświetlenia w tym czasie. Wpuściłem tam tylko triopsy, żeby w czasie pauzy akwa mieć na co patrzeć :mrgreen: . Szczerze mówiąc wątpię, czy glony znikną, w razie czego zmienię piasek na żwir, mam trochę na składzie ;) . Planuję, żeby akwa stało tak bez ryb do wtorku, czy wystarczy, żeby się wszystko ustabilizowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o testy w zoologu, na razie nie mają ;). W tej chwili, woda wygląda baaardzo czysto, rybki pływają spokojnie, co do sinic, na razie zauważyłem tylko, że była na piasku mała zielona plamka, to ją zasypałem, i do tej pory nic nie widzę, będę pisał na bieżąco :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

co do sinic, na razie zauważyłem tylko, że była na piasku mała zielona plamka, to ją zasypałem,

Może to jest najwłaściwsza metoda walki z nimi. PO co poznawać przyczyny i opanowywać skutki. Zasypać i po sprawie. Przydała by się szafka z dużo większym blatem od dna baniaka, żeby po zasypaniu bańki piasek się nie zsypywał na podłogę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

co do sinic, na razie zauważyłem tylko, że była na piasku mała zielona plamka, to ją zasypałem,

Może to jest najwłaściwsza metoda walki z nimi. PO co poznawać przyczyny i opanowywać skutki. Zasypać i po sprawie. Przydała by się szafka z dużo większym blatem od dna baniaka, żeby po zasypaniu bańki piasek się nie zsypywał na podłogę.
Słuchaj, ja nie potrzebuję twojej ironii, i poza tym, nie sypałem nowego piachu do akwa tylko przysypałem go piaskiem, który był obok. ;) Testy postaram się kupić, jak już napisałem, będę pisał na bieżąco.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...