Skocz do zawartości

Czy ten wkład się płuka?


Rysiek77
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kupiłem niedawno taki filtr http://allegro.pl/filtr-wewn-aquael-tur ... 61462.html , posiada on dwa wkłady

- Gąbkowy wkład filtracyjny - wysokiej jakości

- ZeoCarb - mieszanka zeolitu i węgla aktywnego

Chciałbym się dowiedzieć czy ten wkład w postaci mieszanki można płukać co jakiś czas ( oczywiście w wodzie z akwarium, np. przy którejś podmianie ) i jak często taki zabieg profilaktycznie przeprowadzać.

Mam jeszcze pytanie dotyczące tego wkładu - jaki wpływ na wodę ma zeolit a jaki węgiel aktywny? i czy można w przyszłości zastąpić go np bioceramiką lub innym wkładem tego typu?

Posiadam akwarium 54 l, zalane miesiąc temu

Kilka roślin

4 żałobnice i 6 gupików

Podłoże - żwirek kwarcowy 3 - 5 mm.

Przepływ filtra jest ustawiony na około 30 % ( powyżej robił mi pralkę w akwarium :))

Za ewentualne sugestie dziękuję.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

- ZeoCarb - mieszanka zeolitu i węgla aktywnego

Chciałbym się dowiedzieć czy ten wkład w postaci mieszanki można płukać co jakiś czas ( oczywiście w wodzie z akwarium, np. przy którejś podmianie ) i jak często taki zabieg profilaktycznie przeprowadzać.

Można go płukać aczkolwiek nie trzeba, gdyż po jakiś 2-4 tygodniach zeolit traci swoje absorpcyjne właściwości i powinno się go wymienić. Węgiel aktywny to już inna bajka, pochłania wszystko co złe i dobre w wodzie, stosuje się na oczyszczenie zbiornika po różnego rodzaju kuracjach czy innych plagach, kiedy to wyjałowienie wody już większej szkody zrobić nie może niż sam lek czy nasze działanie. Do tego węgiel ma paskudną "zaletę" samooczyszczania się po tym jak już się nasyci potrafi znaczną tego część co pochłonął zrzucić ponownie do wody. Tyle teorii wyczytanych na różnych forach i z książek, nigdy nie miałem potrzeby stosować zeolitu ani węgla w zbiorniku. Do filtra proponuje wrzucić ceramikę, keramzyt jakiś drobny, kulki jbl micromec - to jest dość drogie, lub innego cosia na którym będzie miała możliwość osadzenia się radosna banda bakterii nitryfikacyjnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...