Skocz do zawartości

3 prętniki - ale czy to 3 samce?


Rekomendowane odpowiedzi

Interesuję się trochę prętnikami i doszukałam się informacji, że samiec ma szpiczasto wyciągniętą płetwę grzbietową, dochodzącą często do środka płetwy ogonowej.

 

Więc obstawiałabym od lewej: samica, samiec, samiec.

 

Nie jestem pewna co do gatunku prętnika. Czy to wargacz czy karłowaty? Bo na pewno odmiana barwna pomarańczowa. Jeśli karłowaty to samica powinna być mniej ubarwiona od samca, wręcz srebrna. Samice u prętników są zazwyczaj mniejsze od samców.

 

Inna sprawa zachowanie. Poobserwuj rybcie (samce będą się przeganiać, budować gniazdo z piany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczupak na pewno to nie morelowe. Prętnik morelowy - trójbarwny - colisa sota, to albo odmiana barwna pomarańczowa prętnika wargacza (colisa labiosa) i to obstawiam lub karłowatego (colisa lalia).

 

Co do ostatniego od lewej na zdjęciu też nie jestem pewna do końca czy samica czy samiec, trzeba obserwować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to być także kundel karłowatego z morelowym ale co do gatunku nie jestem pewien i napisałem "Mi to wygląda" a jak bym był pewien napisał bym "To są". ;)

 

A wracając do tematu, nie dochodząc gatunku ;)

Do autora: może one one są jeszcze młode ? Jakie są duże ? Bo mi to wygląda na "młodziaki" jakieś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze szczupak :) ja już tyle czytam o tym, bo porobiłi się odmiany barwne i teraz ciężko określić gatunek. Dla mnie Colisa labiosa - porównywane z atlasem ryb.

 

Co do płci to się zgadzam, jak są młode płetwa grzbietowa może nie być tak okazała i trudniej rozróżnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

około 4-4,5 cm

ta rybka pośrodku to na bank samiec bo już tam gniazda robił z bąbelków

i gania się od czasu do czasu - ale gania się z powodu: przegania innego samca, czy chce dopaść samice...

dlatego chciałbym wiedzieć co to za płeć na zdjęciach.

aktualnie pływają razem 3 obok siebie - ale bywają takie dni ze ta środkowa przegania tak ze się chowają po roślinach inne prętniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...