Skocz do zawartości

POMOCY woda brudna jak w jeziorze wszystkie sposoby zawodzą


beathag
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

Mam spory problem i proszę Was o poradę.

Posiadam akwarium 60-litrowe (od stycznia br) z 8 maluteńkimi welonami, 6 maluteńkich glonojadów, rośliny (moczarka kanadyjska 3 gałązki, KABOMBA CAROLINIANA 6 gałązek, 1szt 5 gałązek Alternanthera Splendida, 2 małe kule Chladoflora aegagropila i 1 roślinka z 4 liściami Echinodorus TROPICA), podłoże żwirek średniogruby, kilka kamieni ok 15 do 35 cm, filtr z napowietrzaczem do 120l akwarium (z dużej gąbki)

Mój problem dotyczy wody - jest jakby mętna tak jak w jeziorze dość zanieczyszczonym koloru zielono - żółtego i troszkę śmierdzi.

Robiłam już wiele rzeczy by oczyszczać wodę tzn do filtra włożyłam węgiel aktywny, wcześniej przed zastosowaniem węgla wlałam 1 malutką łyżeczkę od herbaty wody utlenionej i zaciemniłam zbiornik na 4 dni (byłam przekonana że mam pierwotniaki) ale i to nie pomogło - jedynie zapach wody się zmienił i nic nie śmierdzi. Wlewałam nawet specjalistyczny preparat do klarowania i oczyszczania wody która uległa zmętnieniu - TROPICAL "bactosan" - nic nie dał woda stała się zielona :(.

Trzy tygodnie temu wymieniłam wodę bo była straszna (woda stała 3 dni i do niej wlałam uzdatniacz do szybkiego oczyszczania wody kranowej z florą bakteryjną TROPICAL - "Antychlor" ) - woda była czysta jedynie 4 dni potem zaczęła mętnieć, śmierdzieć i zmieniać kolor.

Nie wiem co dalej robić by przywrócić czystość i przezroczystość wodzie.

Nie posiadam drugiego zbiornika by woda mogła mi odstać 2 tygodnie. Ryby staram się karmić 3 razy dziennie tak by przez 40 sek. wszystko zjadły - mniej nie mogę ich karmić gdyż walczą ze sobą. Starałam się karmić je 2 razy dziennie przez 60 sek 1 karmienie ale to nie skutkowało - moje rybki wiecznie są głodne.

Proszę o pomoc co mam zrobić z tą wodą by nie śmierdziała i nie mętniała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już tak robiłam

ryby nie były karmione 3 dni , akwarium całkowicie zaciemnione i nie pomogło

woda jak była brudna tak nadal jest

w sklepie zoologicznym Diskus powiedzieli że rybki póki są male to ilości mogą być w moim akwarium do 10 szt potem jak urosną będę musiała 2 dokupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już tak robiłam

ryby nie były karmione 3 dni , akwarium całkowicie zaciemnione i nie pomogło

woda jak była brudna tak nadal jest

w sklepie zoologicznym Diskus powiedzieli że rybki póki są male to ilości mogą być w moim akwarium do 10 szt potem jak urosną będę musiała 2 dokupić

Powiedzieli Ci, że w 60L akwarium możesz trzymać 10 welonów??? :| Ja takiego sprzedawcę to bym... Brak słów.Podmień wodę. Moim zdaniem masz przerybienie i tu może leżeć przyczyna. Ile ma Twoje akwarium? Pozwoliłaś mu dojrzeć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio wodę zmieniałam 1,5 tygodnia temu kiedy już nie mogłam wytrzymać nieświeżego zapachu a woda przypominała bagienko

miałam 30l odstałej 4 dni wody a resztę dolałam kranówki z dodatkiem uzdatniacza do chlorowanej kranowej wody następnie 3h tą wodę filtrowałam i wpuściłam ryby

4 dni bylo ok później woda zmieniła kolor na lekko żółtawy z zielonym przypominała wodę z jeziora niezbyt czystego ale zapach był straszny

szperałam po necie i doszperałam się by zrobić test czy nie ma pierwotniaków (wieczorem gdy ciemną wyłączyłam filtr po 40 min latarką sprawdziłam a na wodzie pojawiły się świecące miniaturowe świecące poruszające się plameczki - podobno pierwotniaki).

Do wody dodałam 1 maleńką niepełną łyżeczkę wody utlenionej 3% następnie na 4 dni zakryłam akwarium (zaciemniłam je prawie cale) zostawiając 20 cm na dostęp powietrza od góry.

Akwarium od góry mam odkryte - brak pokrywy , oświetlenia stałego nie mam tylko doraźne lampka biurkowa na wieczór włączona- stoi na półce blisko okna.

Dziś do wody dodałam preparatu krystaliczna woda który bardziej początkowo zabarwia wodę na niebiesko ale następnego dnia jet zielona :((

nie wiem co robić czy znowu zmieniać wodę?

nie mam drugiego zbiornika by rozdzielić część rybek

zastanawiam się czy to nie wina filtra

mam taki

http://allegro.pl/pompa-wielofunkcujna- ... 68683.html

plus duża gąbka

może on jest za maly powiedziano mi że jest do akwariów 120 - 140l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio wodę zmieniałam 1,5 tygodnia temu kiedy już nie mogłam wytrzymać nieświeżego zapachu a woda przypominała bagienko

miałam 30l odstałej 4 dni wody a resztę dolałam kranówki z dodatkiem uzdatniacza do chlorowanej kranowej wody następnie 3h tą wodę filtrowałam i wpuściłam ryby

4 dni bylo ok później woda zmieniła kolor na lekko żółtawy z zielonym przypominała wodę z jeziora niezbyt czystego ale zapach był straszny

szperałam po necie i doszperałam się by zrobić test czy nie ma pierwotniaków (wieczorem gdy ciemną wyłączyłam filtr po 40 min latarką sprawdziłam a na wodzie pojawiły się świecące miniaturowe świecące poruszające się plameczki - podobno pierwotniaki).

Do wody dodałam 1 maleńką niepełną łyżeczkę wody utlenionej 3% następnie na 4 dni zakryłam akwarium (zaciemniłam je prawie cale) zostawiając 20 cm na dostęp powietrza od góry.

Akwarium od góry mam odkryte - brak pokrywy , oświetlenia stałego nie mam tylko doraźne lampka biurkowa na wieczór włączona- stoi na półce blisko okna.

Dziś do wody dodałam preparatu krystaliczna woda który bardziej początkowo zabarwia wodę na niebiesko ale następnego dnia jet zielona :((

nie wiem co robić czy znowu zmieniać wodę?

nie mam drugiego zbiornika by rozdzielić część rybek

zastanawiam się czy to nie wina filtra

mam taki

http://allegro.pl/pompa-wielofunkcujna- ... 68683.html

plus duża gąbka

może on jest za maly powiedziano mi że jest do akwariów 120 - 140l

Nie zmieniaj wody tylko ją podmieniaj!!! Ta woda nie ma jak dojrzeć skoro zmieniasz ją całą co tydzień i od razu wpuszczacz rybki. Oddaj z powrotem do sklepu te welony koniecznie! Po co pakujesz tam tą chemię?

 

Woda musi dojrzeć. Co to znaczy? To znaczy że muszą się tam zadomowić tak zwane bakterie nitryfikacyjne. Musi się wytworzyć równowaga biologiczna. Najlepiej jeśli poczytasz o cyklu azotowym, ale tak w skrócie, to w czasie dojrzewania zbiornika w pewnym momencie stężenie związków azotu jest tak wysokie, że często okazuje się trujące dla ryb, dlatego nie można wprowadzać ich od razu.

Proces ten trwa w naturalnym tempie od 2 do 4 tygodni. Gdy zastosuje się techniki przyspieszające, ten okres skraca się nawet do tygodnia. Nigdy nie można jednak powiedzieć, że akwarium np. po 10 dniach na pewno jest gotowe. Musisz to zmierzyć testami na związki azotu. Najpierw wzrośnie stężenie NH3, potem NO2, a potem zwykle NO3. Gdy po tych wzrostach, stężenia NH3 i NO2spadną do 0 to akwarium jest bezpieczne i można wpuszczać pierwsze rybki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...