Skocz do zawartości

Oswietlenie T8 vs T5 a akwarium!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Planuje przerobic moja pokrywe do akwarium 102 l profil, i tu moje pytanie na jakie swietlowki sie zdecdydowac (docelowo 4) czy wziasc 4xt8 czy moze 4xt5? lub pomieszac 2xt8 i 2xt5. Czy moglby mi ktos napisac czym one sie roznia w praktyce? i jakie rodzaje swietlowek wybrac? ( w akwa mam troche roslinek (planuje dolozyc CO2) brzanki tetry czarne i kirysy.

Obecnie mam 1x Flora GLO + 1 z komletu pokrywy (pokrywa Wromak) Co wybrac aby roslinkom zylo sie b.dobrze, rybkom dobrze i zeby jakos to wygladalo :P albo podajcie jakies propozycje z opisem dla czego tak a nie inaczej :)

 

I jeszcze jedno: czy odbłyśniki (tego typu http://allegro.pl/atti-odblysnik-uniwer ... 69114.html ) sa duzo lepsze od opcji oklejenia calej wewnetrznej strony folia odblaskowa samoprzylepna?

Z gory wielkie dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

W wielkim uproszczeniu T8 to stara technologia a T5 jest nowa, w polskich realiach to dobre uproszczenie jest :P

Ze świetlówek o przybliżonej długości T5 dają więcej światła niż T8.

Do świetlówek T8 można stosować stateczniki magnetyczne, do T5 nie zaleca się tych praktyk, T5 należy zasilać ze stateczników elektronicznych, co przedłuża ich żywotność i gwarantuje prawidłowe działanie.

Stateczniki magnetyczne grzeją się o wiele mocniej niż elektroniczne i potrzebują starterów.

Koszt zakupu statecznika elektronicznego jest kilkaset procent większy od kosztu zakupu statecznika magnetycznego.

 

Co do samych świetlówek to mam "uraz" do specjalistycznych świetlówek akwarystycznych. Stosuję w swoich baniakach świetlówki 865 i jeśli z danej "długości" są to 880. Widziałem że w holendrach kilku znajomych stosuje światełko 840 i bardzo je sobie chwalą.

 

Odbłyśniki zawsze będą lepsze do folii wklejaniej, poprzez kształt strumień światła jest bardziej ukierunkowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wielkie dzieki, w takim razie przerobie obudowe na cale t5, i tutaj jeszcze jedno pytanie odnosnie startera, znalazlem takie 2:

- http://allegro.pl/statecznik-elektronic ... 02443.html

- http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... ffd0a9c2bd

 

Czy roznia sie one czyms poza firma i cena? Ktory wybrac? :)

I jakie odbłyśniki, widzialem ze sa jakies symetryczne, asymetryczne i paraboliczne, wykonane z anodyzowanego aluminium lub z wysokopolerowanego profilu aluminiowego... oO

 

Lub moze zrezygnowac z 4x24 i zamiast tego wybrac 2x (2x24w) ?

- http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... 19b48bcc59

- http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... 19b48bcc59

ktory z tych? ;/

 

Wydaje mi sie ze oplaca sie ten Statecznik VS ELXc 240 x2. po pierwsze bede mial wieksza mozliwosc w dopasowaniu czasu pracy (1x2h->2x4h->1x2h), dodatkowo, obsłuzy on 39w czyli przy zmianie kiedys akwa na wieksze bede mial moze ten jeden wydatek mniej :) Co o tym myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do pytania :). Też myślę o 2x24w tylko nie wiem jak będzie z bokami akwarium (moje ma wymiary 80x30x40 a świetlówka 55cm) a nie chcę rozsuwać?

po pierwsze bede mial wieksza mozliwosc w dopasowaniu czasu pracy (1x2h->2x4h->1x2h)

Da się tak na jednym stateczniku :P ? Trzeba dać przełącznik na kablu od statecznika do oprawki czy jak?

 

Piona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do pytania :). Też myślę o 2x24w tylko nie wiem jak będzie z bokami akwarium (moje ma wymiary 80x30x40 a świetlówka 55cm) a nie chcę rozsuwać?

po pierwsze bede mial wieksza mozliwosc w dopasowaniu czasu pracy (1x2h->2x4h->1x2h)

Da się tak na jednym stateczniku :P ? Trzeba dać przełącznik na kablu od statecznika do oprawki czy jak?

 

Piona

Niestety nie, masz stateczniki 1x 2x lub 3/4x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum mało kto widzi różnicę między T8, T5, HQI, a zarówką w schowku samochodowym, w końcu wat na litr to wat na litr, ale powiem ci tak:

 

T5 dają dużo więcej światła przy mniejszym poborze prądu, do tego w zestawach sprzedawanych przez sklepy akwarystyczne masz nowoczesne elektroniczne stateczniki do T5 nie wymagające osobnych starterów i co za tym idzie dodatkowej zabawy z kablami.

Kolejna zaleta stateczników T5 to mniejsza temperatura i brak hałasu, unikasz buczenia lamp i ryzyka że gdzieś ci się pokrywa przetopi.

 

Wybrałbym oczywiście aluminiowe odbłyśniki, a nie żadne folie. Ja przerobiłem tak swoją pokrywę w 96l na 4x 24W T5.

 

Szukasz na stronie Atti, ja bym Ci polecił zoolight, dają stateczniki Phillipsa.

Wada? Uchwyty świetlówek szybko łapie rdza, szczególnie przy słonej wodzie, ale to groszowa sprawa. U Atti pewnie będzie tak samo.

 

Dołączam się do pytania :). Też myślę o 2x24w tylko nie wiem jak będzie z bokami akwarium (moje ma wymiary 80x30x40 a świetlówka 55cm) a nie chcę rozsuwać?

Musisz porozsuwać, ja też mam 80x30x40 i wygląda to tak:

 

Dołączona grafika

 

Pierwsza i ostatnia równo, a środkowe jedna w lewo, a druga w prawo. I boki masz ekstra doświetlone. Jeszcze z odbłyśnikiem tracisz mało światła i spokojnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponóry wielkie dzieki! O to mi wlasnie chodzilo.

Mozesz jeszcze powiedziec jakie masz dokladnie swietlowki? I jak roslinki czuja sie z tym swiatlem?

Aha i jeszcze cos odnosnie odblysnikow, jak sprawuja sie twoje, ktore byly by najlepsze paraboliczne, symetryczne czy moze asymetryczne? Bo cena praktycznie taka sama i nie wiem ktore brac ;/

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...