Jump to content

Moc oświetlenia od producenta a moc optymalna


Recommended Posts

Witam Wszystkich

 

Nurtuje mnie jedno pytanie. Kilka lat temu, kupiłem zbiornik 126 łącznie z pokrywą. Problem jest tej natury, że zamontowane oświetlenie ( neony producenta ), to zaledwie 2 x 18 W. Stosowałem przelicznik W/L , i rezultaty nie wyszły zadowalające, szczególnie, gdy przeczytałem na jednym z tematów, że optymalna wartość oświetlenia ( biorąc pod uwagę przede wszystkim rośliny ), to 0.5 W na litr. W mojej kalkulacji wynik wynosi 0.25. A może mylę się w obliczeniach? Proszę o jakieś wskazówki, bo jeśli się nie mylę, to nie mogę zrozumieć jednej rzeczy, dlaczego producent stosuje złej mocy oświetlenie, gdzie pokrywa i akwarium, sprzedawane są łącznie, jako całość.

 

Z góry dzięki za odpowiedź

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Z moich wliczeń wyszło ze ty masz 0,28 W/L. To nie jest za dużo ale jak byś jeszcze jedna świetlówkę dorzucił to już było by lepiej i byś miał 0,42.

Dlaczego producenci tak robią ?? ze względów finansowych,i na pewno nie stosują dobrych jarzynówek które znów by podniosły koszt akwarium.A pozatym można mieć akwarium bez roślin ;) .

Link to comment
Share on other sites

hallo

Niestety ale z miejscem w dekielku jest dość krucho i trzeba ratować się drobnymi przeróbkami

Dołączona grafika

Albo robić samemu dekielki na przykład z laminowanych paneli podłogowych i belki oświetleniowe na świetlówki T5.

 

gdy przeczytałem na jednym z tematów, że optymalna wartość oświetlenia ( biorąc pod uwagę przede wszystkim rośliny ), to 0.5 W na litr.

To jest powtarzany schemat szacunkowy, tak najłatwiej początkującemu wytłumaczyć o co chodzi ale jest to niejednokrotnie zgubne. Rośliny mają różne zapotrzebowanie na światło, Jak miałem klasyczną 200l bańkę o wysokości 50 cm potrzebowałem światła 4 x 39W żeby mi roślinki nie gubiły w dolnych częściach listków. Obecnie mam 120l o podstawie 200l, na korzeniach anibiasy i microsoria, christmas moss i flame moss, kilka łokci rogatka, do oświetlenia używam 2 x 21 W i jest to moim zdaniem w zupełności wystarczające dla tych roślin. Więcej światła przy tej roślinności mogło by być przyczyną wysypu glonów zielonych.

 

Proszę o jakieś wskazówki, bo jeśli się nie mylę, to nie mogę zrozumieć jednej rzeczy, dlaczego producent stosuje złej mocy oświetlenie, gdzie pokrywa i akwarium, sprzedawane są łącznie, jako całość.

Zasadniczo to co masz w zupełności wystarczyć powinno do prowadzenia zbiornika LT. Bez nawozów, bez extra żyznych podłoży czy też extra sprzętów do dokarmiania roślinek.
Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem trochę niewłaściwie zadałeś to pytanie. Przy obecnym oświetleniu uważam że podawanie CO2 będzie z większą szkoda dla roślin niż jego nie podawanie, wydaje mi się że skorzystają na tym bardziej glony. Do tego przy podawaniu CO2 wzrośnie zapotrzebowanie roślin na minerały i inne substancje odżywcze, czyli będziesz musiał przyjąć jakąś strategię nawożenia. Ja w każdym razie mając 0,3W / 1l wody netto nie próbował bym podawać CO2.

Takie jest moje zdanie

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...