Jump to content

Pęcherzyki


Recommended Posts

Dobrze by było jakbyś podał/a więcej informacji. np. parametry wody, jeśli znasz. Może to jest to?:

 

 

Choroba gazowa wywoływana jest przez niekorzystne czynniki środowiskowe. Choroba ta występuje na skutek zmniejszenia się gwałtownego ciśnienia cząstkowego tlenu lub azotu po okresie przesycenia wody tymi gazami. Chwilowe przesycenie wody tlenem doprowadza do przesycenia krwi ryb tym gazem. Może być skutkiem umieszczeniu ryb w zbiorniku zaraz po zmianie wody na wodociągową lub głębinową. Najczęściej występuje jednak podczas silnego oświetlenia zbiornika i bujnego porostu glonów.

 

Pierwszymi zauważalnymi objawami jest niespokojne pływanie ryb w przypowierzchniowej warstwie wody. Ryby są bardzo płochliwe. Da się zauważyć również drżenie płetw i szybkie ruchy wieczka skrzelowego. W kolejnym stadium ryby stają się apatyczne. Jeśli jest bardzo duże stężenie gazów w skrzelach to następuje śnięcie ryb. Jeśli wyleczymy rybę to następuje czasami zmętnienie rogówki lub soczewki oka albo postrzępienie płetw. Ryby wynoszone są na powierzchnię wody, jeśli dojdzie do nagromadzenia się w pęcherzu pławnym lub w przewodzie pokarmowym gazów. Łatwym do zauważenia objawem u większych osobników są pęcherzyki powietrza w naczyniach krwionośnych płetw i skrzeli.

 

Można łatwo zapobiec chorobie poprzez niedopuszczanie do przetlenienia wody. Zbiornik należy równomiernie oświetlać i ustawić z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. Zbyt mocne oświetlenie w dzień doprowadza do nadmiaru tlenu w zbiorniku i jego deficytu w nocy. Jeśli już dojdzie do objawów u ryb choroby gazowej to należy umieścić ryby w odstałej i równomiernie natlenionej wodzie.

 

źródło:http://www.superakwarium.pl/choroba-gazowa-id583.html

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...