Skocz do zawartości

Rodzaj świetlówek. Belka czy pokrywa?


Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając oferty lamp i belek oświetleniowych, rzuciła mi się w oczy lampa na świetlówki. Ale mam problem. Są dwa rodzaje na świetlówki T5 i T8 mógłby mi ktoś wytłumaczyć czym one się różnią i która jest lepsza?

T5 są cieńsze i dają silniejsze światło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jeszcze się wypowie? Lepsza jest pokrywa ze świetlówkami czy belka oświetleniowa do akwa 45l?

Do domu zdecydowanie pokrywa. Na wystawę - belka.

 

Zalety pokrywy:

- mniejsze straty światła (przy odpowiednim "uzbrojeniu" w powierzchnie odbijające światło)

- kurz nie osiada na powierzchni wody

- ryby i krewetki nie wybiorą się na spacer

- zdecydowanie mniejsze parowanie wody

- nie widać osiadającego wapna po odparowaniu wody (biały nalot), a co za tym idzie, nie trzeba co drugi dzień siedzieć z czyścikiem

Wady:

- ograniczony dostęp przy sadzeniu i przesadzaniu roślin oraz przy łapaniu ryb

- konieczność montowania wentylatorów. Chyba, że oświetlenie nie jest zbyt duże i temp. latem jest w miarę ustabilizowana.

- niektóre są dość ciężkie.

 

T5 czy T8?

Wszystko zależy od tego, ile światła potrzebujesz i jakie ryby posiadasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby to gupiki, kiryski pigmej i neony, czyli nie skoczne. Właśnie nie wiem czy pokrywa będzie dobra szczególnie, że trudno jest rośliny z nią sadzić itp. I też bym musiała wycinać w niej otwór na kaskadę

A co sądzicie o dwóch lampach Aquael Decolight 11W ustawione na tylnej ścianie akwarium? Do tego odbłyśniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to dobry wybór i do tego 2x moduł Aquael ECOLIGHT PLANT 11W, temperatura barwowa 8000K. Akurat wychodzi 0,49w/l.

4x11W i wychodzi Ci 0,49/L? A to ciekawe... Przy tych dwóch lampach, o których wspomniałaś byłoby mniej więcej 0,5L na litr i wtedy mogłabyś hodować już roślinki bardziej wymagające. Jeśli byłoby nadal za mało swiatła, to ewentualnie moglabys pomyśleć nad dodatkowym modułem 9 lub 11W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...