Skocz do zawartości

Obsada do baniaczka 126 L - do oceny


WaldusHenus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni!

 

Rozpoczynam kompletowanie sprzętu do nowego baniaczka 126 L. Będzie to akwa dość mocno obsadzone roślinami.

 

Moja wizja obsady:

 

- Razbora Hengela x 15

- Pielęgniczki Ramireza 1 + 2

- Kirysek Panda x 6

- Zbrojnik niebieski (z poprzedniego zbiornika, wyrośnięty już do 7cm)

- ewentualnie 3-4 Zmienniaki Wielobarwne (1 samiec i 3 samiczki albo same samiczki).

 

 

Kiedyś rozważałem również haremik Bojownika, ale myślę, że Ramirezki bardziej mi przypasują.

 

Zamiast Kirysków mogłyby być Otoski. Nie wiem co lepiej sprawdzi się jako służby porządkowe.

 

Jakie uwagi?

 

P.S. Z kranu mam wodę bardzo miękką (TWO = 5, TWW = 4) i obojętną (pH=7). Nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie dla takiej obsady, czy nie.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniższe informacje pochodzą z http://www.superakwarium.pl

 

1. Razbora Hengela - W zbiorniku powinna znaleźć się gęsta roślinność, rośliny szerokolistne oraz pływające. Nie należy zapominać również o wolnej przestrzeni do pływania. Woda: pH poniżej 6,5 (lekko kwaśna) oraz miękka (2-10°n). W jednym akwarium należy hodować grupę ryb, ponieważ są to typowe ryby stadne.

 

2. Pielęgniczki Ramireza - Dobrze czuje się w obszernym, gęsto zarośniętym akwarium z wnękami i miejscami osłoniętymi od światła roślinami. Wykazuje dosyć duże zdolności przystosowawcze do zmiennych warunków. Preferuje wodę miękką o odczynie kwaśnym, jednak znosi pewne odstępstwa od tych parametrów. Jako podłoże może być zastosowany drobny żwir o ciemnym kolorze. Barwy tego gatunku ujawniają się w oświetleniu mieszanym (świetlówkowo-żarówkowym) z tłem na tylniej ścianie zbiornika. Za towarzystwo najlepiej nadają się ryby kąsaczowate, łagodne ryby labiryntowe, ukośniki, kirysy oraz drobnostki

 

3. Kirysek Panda - Doskonale czuje się w jasnych zbiornikach z piaszczystym i miękkim podłożem. W akwarium rośliny pływające nie mogą całkowicie zasłonić dostępu do powierzchni wody, ponieważ kirysek panda dodatkowo oddycha przez jelito. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami z boków oraz z tyłu. Akwarium o długości co najmniej 50-60 cm. Woda: czysta, 4-15°n, o pH 6,0-7,1. Elementy podłoża nie mogą posiadać ostrych krawędzi, ponieważ gatunek ten posiada bardzo delikatne wąsy.

 

3a. Otosek - Samce bywają agresywne, dlatego należy je hodować w większej ilości po to, aby poziom agresji rozłożył się na większą liczbę osobników. Nie prześladuje innych gatunków, jak również niełatwo daje się nastraszyć. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Lubią, gdy przy lustrze wody znajdują się kryjówki z wgłębki lub innych roślin. Wymagają dobrego oświetlenia akwarium. Zmienniki znoszą różne parametry wody, ale najlepiej czują się w wodzie obojętnej do lekko alkaicznej oraz lekko twardej i dobrze filtrowanej. W małej grupie bywają płochliwe. Towarzystwo molinezji powinno je ośmielić.

 

4. Zbrojnik Niebieski - wymaga akwarium o minimalnej długości 80cm i litrażu 100l. Jest dość dużą rybą i podczas nocnego buszowania często wyrywa delikatniejsze rośliny. Żwir nie powinien mieć ostrych krawędzi bo może pokaleczyć delikatny brzuch i wąsy. Dobrze czuje się na piachu. Powinien mieć zapewnione kryjówki, jak korzenie lub kokosy. Glonojad jest gatunkiem nocnym. Woda nie powinna być twarda, powinna wynosić ok.14*d, Ph: 6-8. Glonojad ten lubi silny przepływ wody, więc potrzebna jest wydajna filtracja. W akwariach poniżej 240l nie powinno się trzymać więcej niż 2 samców.

 

5. Zmienniak Wielobarwny - Samce bywają agresywne, dlatego należy je hodować w większej ilości po to, aby poziom agresji rozłożył się na większą liczbę osobników. Nie prześladuje innych gatunków, jak również niełatwo daje się nastraszyć. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Lubią, gdy przy lustrze wody znajdują się kryjówki z wgłębki lub innych roślin. Wymagają dobrego oświetlenia akwarium. Zmienniki znoszą różne parametry wody, ale najlepiej czują się w wodzie obojętnej do lekko alkaicznej oraz lekko twardej i dobrze filtrowanej. W małej grupie bywają płochliwe. Towarzystwo molinezji powinno je ośmielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...