Skocz do zawartości

Bocja podgryza welonki


suhar15
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Problem jak w temacie, bocja wspaniała podgryza welonki.

akwa 112l, zarybione 5 dni temu, obsada:

bocja wspaniała 1

welonki 2

długonos ciernisty 1

mułojad 1

glonojady 2

molinezja 1

mieczyk 1

sumik rekini 1

 

Co można zrobić z zapędem bocji?

Akwarium dojrzało ?, fatalna obsada :evil: .

Bo:

Bocja wspaniała - lepiej jak jest ich przynajmniej 3-4, ale akwarium ci na to nie pozwala,

Welonka - Też małe jak na nie

Długonos ciernisty Ta ryba rośnie do 35cm więc niedługo nie obróci sie w akwarium, też za mały litraż

Mułojad - Też trochę przymałe akwarium, ale na krótką metę może być

Glonojad - Jaki? Jak Zbrojnik niebieski to ok

Molinezja - Rybka lepiej czuję się w grupce min 4

Mieczyk - Lepiej trzymać je w haremach 1+2, 2+4 itp, ale u ciebie nie ma już miejsca.

Sumik Rekini - W akwariach dorasta zazwyczaj do około 5-10 cm.

 

Ale przeczytaj co do wymagań tych ryb, bo każda ma inne wymagania co do temperatury i parametrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocje Wspaniałe mam od kilku lat, razem jest ich 6 sztuk. Zgodzę się z przedmówcą, że 1 sztuka - mówiąc krótko - po prostu Ci padnie. Bocje uwielbiają pływać w większej grupie, minimum to 4 sztuki. Wymagają wielu kryjówek i świętego spokoju :D

 

Co do ataku na welonka - Bocja Wspaniała żyjąca sama dziwaczeje, jest osowiała i może zachowywać się agresywnie. Na podstawie obserwacji moich Bocji mogę też powiedzieć, że są rybami terytorialnymi - dziś widziałem jak dwie Bocje odganiały jedną z Tetr Czarnych. Wcześniej udało mi się uchwycić na zdjęciu atak Bocji na Neona Inessa... bo chyba pozwolił sobie przepłynąć zbyt blisko ich kryjówki lub źródła pokarm...

 

Bocja rośnie w niewoli do ok 30 cm, ale w takim zbiorniku nie rośnie lub robi to bardzo wolno tak więc faktycznie najprostszym rozwiązaniem by zakończyć męki welonka będzie zwrócenie Bocji do sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwarium jest nowe, dziś mija tydzień od jego uruchomienia, temperatura 25°C, na początku rybki były zamulone, wczoraj - dzień po podaniu rureczników - troche im odbiło, wszystkie zaczęły szaleć i wstydliwe do tej pory: bocja, długonos i mułojad świrują po akwarium.

 

Dzięki za fachową radę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwarium jest nowe, dziś mija tydzień od jego uruchomienia, temperatura 25°C, na początku rybki były zamulone, wczoraj - dzień po podaniu rureczników - troche im odbiło, wszystkie zaczęły szaleć i wstydliwe do tej pory: bocja, długonos i mułojad świrują po akwarium.

Czy odstawić bocję?

To ono nie dorzało. Akwarium dojrzewać powinno przynajmniej 3 tyg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, Xardas masz rację, ale to że nie dojrzało nie jest w moim przekonaniu przyczyną ataku na Welona, z całym oczywiście szacunkiem dla diagnozy Twej o Panie ;)

Ja stawiałbym na opisywaną w wielu miejscach naturę Bocji Wspaniałej, która nie umie żyć sama... i to jest smutne, że barany w sklepach rybnych sprzedadzą jedną sztukę Bocji zamiast wytłumaczyć ocb... żal d... ściska - tylko forsa się liczy.

 

Ja bym wywalił Welona, za przemianę materii :D ale to oczywiście i tak nic nie da bo Bocja naprawdę nie nadaje się do Twojego akwarium. Oddaj ją do sklepu albo sprzedaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, Xardas masz rację, ale to że nie dojrzało nie jest w moim przekonaniu przyczyną ataku na Welona, z całym oczywiście szacunkiem dla diagnozy Twej o Panie ;)

Ja stawiałbym na opisywaną w wielu miejscach naturę Bocji Wspaniałej, która nie umie żyć sama... i to jest smutne, że barany w sklepach rybnych sprzedadzą jedną sztukę Bocji zamiast wytłumaczyć ocb... żal d... ściska - tylko forsa się liczy.

 

Ja bym wywalił Welona, za przemianę materii :D ale to oczywiście i tak nic nie da bo Bocja naprawdę nie nadaje się do Twojego akwarium. Oddaj ją do sklepu albo sprzedaj...

Tak wiem że to że akwa jest nie dojrzałe to nie tłumaczy ataków bocji, ale jak bocja jest sama, to robi się agresywniejsza...

EDIT:

 

A to że akwarium nie dojrzało to tak chciałem przypomnieć panu suhar15, bo to nie ma nic do ataku na welona... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedną ważną sprawą w hodowli Bocji jest temperatura wody. Absolutnym minimum jest temp. 25 st poniżej kórej Bocja przechodzi katusze, łatwo zapada na choroby i staje się nieobliczalna wzgl. innych mieszkańców.

 

Jeśli chcesz to na PW prześlę Tobie link do amerykańskiego forum Bocji Wspaniałej. Ja dla tych ryb zmieniłem akwarium, no i dzięki Ecikowi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeży w temacie, obsade "doradzili" w sklepie.

Jak możecie to zaproponujcie co tu można zmienić/dodać poza odstawieniem bocji?

 

DeVille - dzięki za propozycje, na razie się wstrzymam, najpierw muszę poznać podstawy akwarystyki, może jeszcze kiedyś zajmę sie bocjami :(

 

Przepraszam, zapomniałem dodać że jedna z welonek była pierwszą lokatorką, po 2 latach została przeniesiona z kuli, gdy zapytałem co można do niej dokoptowac Pan w sklepie powiedział, że wszystko czego nie zje;)

 

Jeszcze jedna rzecz:

stara welonka stała się ofiarą nie tylko dla bocji ale też dla mieczyka i drugiej welonki, druga młoda welonka stała się ofiarą dla mieczyka zaś bocja ją zaczeła bronić :zamieszany: :zamieszany: :zamieszany:

odseparowałem dwie welonki i jest spokój - pytanko - czy stara welonka, większa zdecydowanie od innych ryb, mogła je czymś prowokować, że się tak na nią uwzięły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeży w temacie, obsade "doradzili" w sklepie.

Jak możecie to zaproponujcie co tu można zmienić/dodać poza odstawieniem bocji?

 

DeVille - dzięki za propozycje, na razie się wstrzymam, najpierw muszę poznać podstawy akwarystyki, może jeszcze kiedyś zajmę sie bocjami :(

Możesz też oddać/sprzedać welonki bo one lubią chłodniejszą wodę, Długonos ciernisty dorasta do 35cm, więc prędzej czy później będzie mu ciasno, Molinezje wolą być w grupce przynajmniej 4 ( 1+3 ) bo i tak ci się zaraz będą kocić, Mieczyk w haremach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...