Skocz do zawartości

Bakterie a Esklarin


pablo_24
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam koledzy i koleżanki mam problem mianowicie mam swoje akwarium jakieś 3 miesiące do tej pory filtrował je filtr BT-400 z deszczownicą na ceramice roślinki mam 3 baniak ma 60l rybek nie jest dużo 4 gupiki 1 gurami jeden glonojad 2 bocje maleńkie jeszcze i jeszcze jakieś rybcie oświetlenie standard w obudowie 15W temperatura 28 do tego zestawu dokupiłem nowy filtr aquael fan 1 turbo z deszczownicą przez cała szybę i od tego czasu mam problem skoczył mi azot do 40filtry chodzą 2 i stary i nowy podmieniam wodę 1 w tygodniu 20% odmulam i czyszczę gąbki w filtrach w wodzie akwariowej dziś przy podmianie dodałem Esklarin czy to nie wybije mi bakterii w akwarium czy odczekac 2 dni i kupic bakterie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda po esklarinie jest śliczna no ale ten azot już raz to przerabiałem ospę rybią też leczyłem je woda była długo zielona od leku teraz jest lepiej czysta i jak szkło ale azot znowu rośnie jak przed leczeniem gdzie ryby mi padały strasznie mam 2 filtry jeden na gąbce i ceramice 2 na zeolicie pomieszanym z ceramiką obydwa wewnętrzne z deszczownicami gąbki czyszczę co 2 dzień żeby mechaniczna filtracja działała idealnie no ale azot nie spada a zeolit powinien spowodowac niby jego spadek może nasączył sie lekiem i stracił właściwości akwarium ma 3 miesiące więc powinno byc stabilne może koledzy zapełni wkłady w filtrach węglem niech oczyści wodę z leków itd choc leki dawno temu stosowałem i dopiero zasypac je ceramiką juz głupieje moze użyc woreczków zoolek na ten azot pomóżcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" 1 w tygodniu 20% odmulam i czyszczę gąbki w filtrach "

 

Z tego co wiem to nie powinno się tak robić bo na tych własnie gąbkach osiedlają się bakterie które rozkładają azot znajdujący się w wodzie. Ja gąbkę od mojego filtra czyszczę raz na miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytaj w z akwarystycznym o denitrol firmy jbl ja go używam od ponad roku i wszystko w pożądku filtry czyść jak najrzadziej bo te bakterie osadzają się na wkładach jak masz wkład zewnętrzny i wewnętrzny (moim zdaniem najlepsze wyjście) to z zwewnętrznego wywal gąbkę i włuz fazelinę też dostaniesz w sklepie wymieniaj ją raz na miesiąc i po kłopocie ja u siebie wodę podmieniam co pół roku w ilości 15-20% i wszystko funkcjonuje poprawnie nie mam żadnych problemów miesięczny koszt takiego przedśięwzięcia wynosi w granicach 60 zł denitrol kosztuje 44 zł a fizelina nie całe 20 zł ja posiadam akwen o poj 250l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rady koledzy ale dziś zrobiłem pomiar o godzinie 9:53 wyszło 5mg/l dodam że na noc odłączyłem stary filtr BT-400 a zostawiłem aquaela 350 z deszczownicą i po nocy spadł azot tak drastycznie tak jak by BT-400 był winien tego on ma okropny przepływ jak pralka przypomnę że obydwa są na deszczownicach roślinek mam 2 kryptokoryne i żabnice nawożone są JBL kulgen filtr aquaela jest na zeolicie i ceramice razem zmieszane a bt przerobiłem na samą ceramikę nie myje gąbki w wodzie innej jak woda z akwarium boję sie słabego napowietrzania tym aquaelem Fan 1 350 dklatego działały 2 juz zgupiałem może dokupic napowietrzanie a BT -400 chińskie wywalic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...