Skocz do zawartości

bimbrownia .Blaski i Cienie


Rekomendowane odpowiedzi

W akwarium roślinnym 186 litrów .Panorama i wysokości 50cm - zainstalowałem bibrownię Nutrafen. z dyfuzorem drabinkowym.

Po zainstalowaniu ta bimbrownia działa przez 7 dni.

A w załączonej instrukcji podano 30 dniowy okres pracy.

Drugim mankamentem było to,że miimo dostarczania dozowanego CO2 w moim akwarium było mnóstwo srebrnych kuleczek ,a rośliny pohkryły się czrnym nalotem.

Wyraźne zwiększenie oświetlenia jeszcze bardziej zakłóciło procesd fotosyntezy.

Co zrobić ,żeby osiągnąć czyste akwarium i poprawną wegetację roślin ?

Dodaję że w podłożu ze żwirku na głębokości 3 cm.ułożona jest 2 cm.warstwa nawozu (też żwirek)

Jeśli ktoś jest mi stanie pomóc, to bardzo proszę

Miłego Dnia

zbigstan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Niestety u siebie nie mam zainstalowanego systemu CO2 (nie widzę potrzeby) to nie mogę pomóc za bardzo.

To, że działa krócej niż jest napisane w instrukcji może świadczyć o tym, że źle jest wyregulowany i za szybko CO2 jest wtłaczane do akwarium (?). Srebrne kuleczki to normalka - tlen (fotosynteza i te sprawy). Czarny nalot może być od zbyt mocnego światła, ale nie wiem co to za nalot. Może jakaś fota?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulowany czas dodawania CO2 jest oblicany na akwaria po ustabilizowaniu, tzn. , ze na poczatku zuzycie CO2 zazwyczaj jest wieksze z wielu powodów. Gdy wtryskujemy po raz pierwszy do akwarium woda jest "przesycona" O2, jest tak mocno nasycona O2 , ze zuzycie sie zwieksza. Potrzeba troche czasu, aby woda osiagnela poziom odpowiedni CO2. Trzeba miec por uwaga tez ilosc roslin i ryb w akwarium. Duzo roslin potrzebuje duego nakladu CO2 i gdy mamy sporo rybek produkuja duzo CO2, gy jest ich malo jest rowniez niewystarczajaco CO2. Powodem szybkiego zuzycia CO2 moze byz rowniez fakt, ze filtr porusza zbytnio wode na powierzchni, przez co CO2 ulatnia sie zbyt szybko. Trzeba ustawic tak filtr, aby w ciagu dnia powierzchnia tylko lekko poruszala sie, przez co CO2 wstrzykiwane ma czas, aby sie odpowiednio rozpuscic. Z to rowniez trzeba uwazac, aby w nocy poziom CO2 nie wzrosl zbytnio powodujac spadek pH y poziomu O2 potrzebnego i zuzywanego w godzinach "nieswietlnych" przez rosliny i ryby. Ja bym sie nie martwila i zobaczysz, ze po miesiacu zuzycie Co2 zmniejszy sie znacznie osiagajac poziom odpowiedni w wodzie.

Odnosnie srebrnych kuleczek chcialabym wiedziec, czy pojawiaja sie one z rana ( co byloby znakiem wytwarzania w bardzo dobrych i wysokich poziomach tlenu, czy raczej dzieje sie to wieczorem, co mogloby oznaczac przesycenie wody CO2. Sprawdz jaksie zachowuja ryby, cy po zgaszeniu swiatla czesto plywaja blisko powierzchni, co mogloby oznacac brak tlenu.

Nalot czarny ... czy nie sa to algi? Zwiekszenie okresu swietlenego w nieodpowiedni sposob moze byc przyczyna.

Rozwiazaniem jest, dobre oswietlenie, CO2 y nawozenie przykorzenne, np. kulki nawozu i w nocy wylaczenie systemu Co2 i wlaczenie natleniania.

Pozdrowienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To Akwarium nie ma ryb. Srebrne kuleczki pojawiły się po około 2-3 godzinach od napełnienia zbiornika. I są cały czas.

Ten czarny nalot (mazia) na roślinach jest tylko na liściach usytuowanych tuż pod lustrem wody.

Moim błędem może jest zbyt silne napowietrzanie wody w akwarium.

Dzisiaj wyłączyłem brzęczyk

Bimbrownia zawieszona jest na bocznej szybie zbiornika.

Nie ma żadnego dozownika CO2.

Zainstalowany ma tylko zawór zwrotny,aby uniknąć zaklania bimbrowni.

Dyfuzor pod postacią drabinki.

Nie wiem jak wrażliwe jest naczynie reakcyjne na zmiany temperatury. (np.przy otwartym lufciku)a tym samym przerwaniem procesów chemicznych w bimbrowni.

Akwarium stoi w odległości 1,3 m. od okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...