Skocz do zawartości

Obsada nowego akwa i glony


Rafijur
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

jestem początkującym miłośnikiem podwodnego świata, oczywiście jak kazdy początkujący mam pytanie o obsadzie akwarium a mianowice:

- mam 180 litrowe akwarium z filtrem wewnętrznym Juwel

- napowietrzacz z kamieniem tetra 300

- oświetlenie 2*45

- podłoże na dole podkład z tetry a potem 2-4 cm żwirku rzecznego i piasku oczywiście zakupiony w sklepie

- 2 kokosy, jaskinia, korzeń namorzynowy, 2 kamienie jaspis

- rosliny kabomba, 3 lilaeopsis nowozelandzki, 1 Zabienica blehera, 2 żabienica drobnokwiatowa, 3 ehidorusy

- ph wody 7,5

- akwarium ma 1 miesiac

 

pytanie dotyczy obsady, czy mogę mieć w takim akwa:

- 8 kirysków panda

- 6 otosków

- 9 żałobinczek

- 16 neonków inesa

- 3 kosiarki

- 3+3 ramirezki

- 6 krewetek amano

- 2 ślimaki ampularia

 

Mam jeszcze problem z glonami na kabombie porasta takimi zielonymi wstrętnymi glonami, a ehinodorrusy poratstaja takimi nitkowtymi glonami. Jak się tego pozbyć?

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jeden problem z Otoskami. Na początku miałem ich 8 ale w okresie adaptacji 2 mi padły:(, przez okres 2 tyg. wszystko było ok aż do ostatniej niedzieli kiedy podmieniłem 30 litrów wody. 2 z 6 otosków zaczeły się bardzo dziwnie zachowywać płyną tak z 3-5 cm np do góry lub w bok a potem nagle opadają bezwładnie ułamek sekundy za chwilę znowu się zrywaja płyną na korzeń lub żwirek jedzą i znowu tak dziwnie płyną w inne miejsce, trwa to już 2 dni, pozostała 4 ok.

Podmieniana woda stoi 2 dni uzdatniam ją preparatem Biotopol JBL a do akwarium wlewam bio nitrivec Sera.

 

Pozdrawiam

Rafi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoski wpuściłeś za szybko,powinno się je wpuszczać jak zbiornik ma min 3 miesiące.W świeżych padają.Może daj im szansę,szkoda tak zabijać...

Co do kosiarek,to są stadne-min 6.

Ramirezy dałbym 2+2.I 30 neonów albo 20 żałobniczek

Na glony daję algostop depot,ale to likwiduje objawy,nie przyczyny.Ciężko powiedzieć dlaczego pojawiły się u Ciebie-może zacząłeś od razu długo świecić,albo masz mało roślin...

Wody do podmian nie trzeba uzdatniać,wystarczy że odstoi w otwartym naczyniu 24 godz, ani wlewać do akwarium żadnych preparatów bez potrzeby.Skoro akwa ma już miesiąc,to jest dojrzałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoski trzymaja sie dzielnie ale wydaje się że coraz gorzej z nimi, niestety nie mam pomysłu jak im pomóc.

Masz rację od samego początku swieciłem 12 h dziennie :(.

Odnosnie podmian wody, jeśli mam wodę chlorowaną to nie musze do niej dodawać uzdatniacza a tylko odczekać 24h i będzie dobrze?

Jeśli do tej pory dodawałem sera nitrivec po każdej podmianie to gdy przestanę, nie wpłynie to niekorzystnie na ryby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z otoskami popełniłem ten sam błąd,z sześciu został mi jeden.Później po 4 miesiącach dokupiłem 5 i mają się dobrze.

Co do Twojego pytania-Nie musisz dodawać uzdatniacza do podmian i rybki nie odczują jego braku.24 godz to aż nadto, żeby z wody ulotnił się chlor.Uzdatniacz stosuje się tylko wtedy,gdy zakładamy akwarium,a i tak nie jest to konieczne.Lepiej poczekać 3 tygodnie przed wpuszczeniem ryb i to wszystko.W sklepie mogą Ci mówić co innego,ale mają w tym swój interes :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pozostałe otoski i reszta obsady jest w doskonalej formie, niestety te dwa po 5 dniowej walce przegrały ją:(.

Jutro bedę podmieniał wodę i nie doleję nitrovec sery zobaczymy czy to był powód zgonu tych otosków.

Czu 30 litrów podmiany na 180l zbiornik raz w tygodniu wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to i dmuchanie na zimne,ale może dodaj tej sery, ale połowę tego co dawałeś wcześniej,a dopiero przy następnej podmianie nie dodawaj wcale.Tak żeby parametry wody nie zmieniły się gwałtownie.Podmiany są zalecane 15-20% więc chyba jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podmienilem wodę ok 30 litrów. Jak na razie wszystko jest ok z otoskami, ale niestety padła mi jedna z 6 ramirezek po jakiś 6-8 godzinach po podmianie proszę o podpowiedź czy dokupić, czy poczekać na sparowanie tych które pozostały i jedna oddać która nie znajdzie pary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki padają Ci rybki wstrzymaj się z kupowaniem nowych.Jak przez 2 tygodnie nic złego nie będzie się działo wtedy popracuj nad obsadą :) .Powierzchnia dna to pewnie 100/40, więc dwie pary ramirezek wystarczą.Przy okazji ostrzegam żeby nie karmić ramirezek rurecznikiem.Dwie mi od tego padły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystałem z twojej rady i nie dodałem po podmianie dobrych bakteri do akwa, a tylko uzdatniłem wodę która stała sobie 2 dni.

Woda wydaje się bardziej klarowna i rybki mają się dobrze jak na razie:).

Dokupiłem 1 otoska 1 kosiarke (jak stado to stado) i pielęgniczkę(jak dobiorą się w pary to zostawie sobie dwie a pozostałe doddam lub przeniosę do 60 litrowego).

 

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie mija już tydzień i dziś zrobiłem drugą podmianę jak na razie żadna ryba nie padła nawet te nowe dokupione :).

Prosze o informację jak długo ramirezki będą dobierać się w pary?

Czy jaspis może być w takim akwarium?zrobiłem pomiar paskiem tropical parametrów wody i wyszło mi no3 10 no2 około połowy skali czy tak może zostać czy coś muszę zrobić ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...